نحوه تمرکز بر حل تمرین ها

يک شنبه ، 15 فروردين 1395

چگونه برای حل تکالیف تمرکز داشته باشیم

 

آیا تا کنون گرفتار حل تمرین ها شده اید؟ اگر شما هم در تمرکز کردن در زمان حل تمرینها مشکل دارید بهتره استراتژی و روشی که در زیر معرفی شده را دنبال کنید تا بتوانید تکالیف خود را به بهترین روش حل کنید. با استفاده از مطالب زیر یاد میگیرید که چگونه خودتان را برای حل تمرین ها آماده کنید و همچنین تمرکزتان بر حل تمرین ها باشد و با بالا رفتن تمرکز راندمان شما نیز بالا میرود.

 

مرحله اول: آماده شدن برای حل تمرین ها

تمرکز بر حل تمرین ها- مرحله 1

 

الف) پیدا کردن محیطی ساکت جهت انجام تکالیف:

اگر شما نیاز دارید بر روی حل تمرینها تمرکز کنید نمی توانید این کارو در پذیرایی منزل و جایی که برادرتان در حال بازی xbox است انجام بدید پس بهتره محیط ارام و ساکت رو که بتوانید در ان تمرکز لازم رو داشته باشید پیدا کنید.

 •       - اغلب اوقات بهترین محل برای درس خواندن اتاق خود شما می باشد و اگر ندارید میتونید از میز ناهارخوری اشپزخانه و یا جای دیگر استفاده نمایید.
 •       - اگر نمیتونید محل ساکتی رو برای انجام تکالیفتان پیدا کنید ویا اتاق شخصی ندارید بهترین کار اینست که بعد از مدرسه توی کتابخونه تمرینهای خود را تموم کنید و بعد به خانه برگردید.

 تمرکز بر حل تمرین- م 2

ب) هر چیزی که برای تمام کردن تکالیف لازم هست رو با خود همراه داشته باشید

قبل از شروع باید مطمئن شوید که هر چیزی که برای هر تکالیف لازم هست رو در روی میز خود دارید،  وقتی شما همه چیز رو داشته باشید تمام حواس شما بر حل مسائل است،  و  نه به دنبال پرگار هستید نه خط کش.

 •     - بهتره یک لیوان آب و یه مقداری خوراکی اطرافتون باشه تا صندلی رو برای خوردن ترک نکنید.

تمرکز بر حل تمرین-م3

ج) تمام چیزهای که ممکن است حواس شما را پرت می کند از خودتان دور نگه دارید.

کامپیوتر ، فیس بوک ، تلگرام و هرچیزی که ممکنه حواس شما رو پرت کنه رو قطع کنید همه چیز رو غیر از تکالیفتون دور بریزید اگر نیاز به کامپیوتر برای اطلاعات خود دارید فقط از آن برای تکالیف استفاده نمایید.

 •     -  اگر شما عادت کرده اید که تلفن و یا کامپیوتر خود را هر لحظه چک کنید بهتره اون رو در یک اتاق دیگه بزارید و فقط زمان استراحت میان حل تمرین از اون استفاده کنید.
 •      - تحقیقات اخیر نشان میدهد که گوش دادن به موسیقی آرام باعث بالا رفتن میزان تمرکز میشود البته این کار برای همه تاثیر گزار نمیباشد میتونید این کار رو هم انجام بدید ببینید برای شما مفید میباشد یا خیر.

تمرکز بر حل تمرین م 4

د) تهیه چک لیست برای تمرینها

قبل از شروع بهتر است تمامی کارهایی که باید برای انجام تالیف انجام بدید رو به صورت چک لیست ایجاد نمایید حتی زمانی که مشاور و پشتیبان هم دارید بهتره خودتان هم قبل از شروع این چک لیست را اماده نمایید.

 •      - اسم درس رو بنویسید و توضیح کوتاهی در رابطه با تکلیف آن درس و همینطور پیش بینی سختی و میزان زمان که نیاز به حل آن میباشد رو بنویسید
 •      - چک لیست خود را از سخت به آسان ترتیب کنید بهتره که سخترین بخش تمرینها رو در ابتدا انجام بدهید و یا میتونید اونها رو برمبنای زمانبر بودن ترتیب کنید از طولانی ترین به کوتاه ترین هر دوروش تاثیر گزار میباشد.

تمرکز بر حل تمرین-م5

ه) داشتن برنامه

 بدون برنامه خیلی سخته که بتونید پای تمرینها باشید. سعی کنید بلوک های زمانی مشخصی رو برای انجام تکالیفتون مشخص کنید به عنوان مثال شیمی از ساعت 4 تا5 بعد از ظهر – ریاضی از ساعت 5 تا 6 در واقع داشتن زمان مشخص کمک میکنه تا با شدت بیشتری تکالیف رو انجام بدید و انها را برای لحظه آخر نگزارید.

 •     - خیلی مهمه که بدونید که چه زمانی باید تکالیف و تمرینها  را تحویل معلم بدهید و با توجه به آن زمان خود را تنظیم کنید. مثلا اگر تکالیف 4 درس را باید در یک روز تحویل بدهید بسیار سخت است تمامی آنها را درشب قبل آماده کنید.
 •      - سعی کنید فضای کاری و درسی خود را هماهنگ نگه دارید به عنوان مثال انجام درس ریاضی در میان انجام تکالیف زبان انگلیسی کار مناسبی نمی باشد و تمرکز کردن را سخت تر میکند.

مرحله دوم: انجام تکالیف

تمرکز بر حل تمرین-م6

الف) یک دقیقه به ذهنتان اجازه دهید تا بر روی کار دیگر سوییچ کند.

یک مقدار برای ذهن سخته که از کارهای روزمره سریعا روی تکالیف سوییچ کنه این فرصت رو به دهنتون بدید تا بتواند از تماشای تلویزیون به حالت مطالعه و درس خواندن برود برای اینکار بهتره قبل از شروع جزوات خود رو ورق بزنید تا ذهنتون امادگی لازم رو کسب کنه.

تمرکز بر حل تمرین-م7

ب)  انجام تکالیف سختر در ابتدا

یکی از بهترین روشها انجام تمرینهای سختر در ابتدای آموزش میباشد اگر شما واقعا از ریاضی متنفر هستید اما ریدینگ زبان برایتان راحت است بهتره اول ریاضی رو حل کنید و پس از ان  به سراغ درس زبان انگلیسی برید.

 •     - یکی دیگر از روشها،  انجام تکالیف وقت گیر در ابتدا است (شاید تکالیف وقت گیر همان تمرینهای سخت باشند اما لزوما همیشه اینگونه نیست)

تمرکز بر حل تمرین-م8

ج) بلند صحبت کردن در زمان انجام تکالیف

 اگر گیر کردید و نمیتونید تمرکز خودتون رو بر روی یک موضوع تکراری ایجاد کنید بهتر است با صدای بلند سوال درسی رو بخونید تا کمک کنه ذهنتون تمرکز بیشتری داشته باشد این کار کمک میکنه تا ذهن شما منحرف نگردد.

 •     - اگر فکر میکنید بلند صحبت کردن احمقانه به نظر میرسه نیازی نیست خیلی بلند صحبت کنید میتونید فقط زمزمه کنید. (شنیدن فکر کردن باعث بالا رفتن خلاقیت میشود.)

تمرکز بر حل تمرین-م 9

د) تمام کردن یک تمرین و رفتن به تمرین بعدی

نباید بین تمرینهای درسی بچرخید، یکی رو تموم کنید و سپس به یکی بعدی بروید. با توجه به تحقیقات اخیر انجام چند تکلیف با هم باعث پایین آمدن ضریب هوشی و توانایی های شناختی میشود.

 •      - پس از اتمام یک تمرین علامت چک رو کنار اون تکلیف بزارید این کار حس خوبی به شما میدهد و باعث میشود تا ادامه تکالیف رو بهتر انجام دهید.
 •       - اگر واقعا نمیتوانید تمرینی رو حل کنید اون رو برای مدتی کنار بگزارید. قفل کردن و وقت گزاشتن بر روی تمرینی که توانایی حل ان را در آن لحظه ندارید فقط وقت شما را میگیرد ، انجام یک تکلیف جدید میتونه کمی حال شما رو بهتر بکنه.

تمرکز بر حل تمرین-م 10

د) زمان کنار گزاشتن حل تکالیف

شب تا دیروقت برای حل تمرینها وقت میزارید؟ بهتره که هیچ وقت بیش از 1 ساعت از زمان نورمال خوابتان درگیر تکالیف نشوید. به اندازه کافی وقت گذاشته اید و بهتر است مابقی تکالیف را در صبح انجام دهید و اگر نتوانستید انجام دهید نگران نباشید دفعه بعد جبران می کنید.

 •      -  کار شما زمانی که شما را خسته کند باعث رنجش شما میشود و بسیار سخت است بر روی کاری که شما را می رنجاند تمرکز لازم را داشته باشید زمانی که شما زمان خوابتان و کارتان را با هم ادغام کنید باعث بهم ریختن برنامه خود میشوید.

3) با انگیزه بودن

تمرکز بر حل تمرین-م 12

 

الف) داشتن زمانهای استراحت کوتاه

به جای داشتن یک زمان استراحت بلند مدت بهتره زمانهای استراحت کوتاه با تعداد بیشتر داشته باشیم مثلا استراحت 5 دقیقه ای بین هر 30 تا 60 دقیقه فعالیت داشته باشید.

 •     -  در 5 دقیقه استراحت بهتره به بیرون از فضا بروید و کمی قدم بزنید و یک کار فیزیکی بجای چک کردن فیس بوک و تلگرام انجام دهید. خیلی مهم است که بیش از اندازه بر روی صندلی ننشینید.
 •     - اگر زمان استراحت در نظر نگیرید کار شما بی پایان به نظر میرسد و از نظر بهره وری و تمرکز ضربه میخورید.

تمرکز بر تمرین م 12

ب) مراقب خوردن کافیین باشید:

کافیین به برخی دانش آموزان بیش از حد نیاز ماده تمرکز میدهد. و برای برخی دیگر باعث حرکت سریعتر آنها میشود (مثل سنجاقک) میشود.نباید بیش تر از حد نیاز قهوه و یا نوشیدنی های کافیین دار مصرف نمود که باعث سختر شدن تمرکز در حین حل تمرینها میشود.

 •     - بهتر است بجای نوشیدنی ها کافیین دار از مایعات طبیعی استفاده نماییم. نوشیدن آب آشامیدنی باعث میشود مغز شما در تمامی بخشها بدرستی فعالیت نماید.

تمرکز بر حل تمرین - م 14

ج) انجام تکالیف با یک همراه:

گاهی اوقات به نظر خیلی سخت میاد شما به تنهای در اتاقتان و در کنار کتابها و جزوات بتوانید به خوبی بر روی دروس تمرکز داشته باشید. به همین دلیل بهتره این کار رو به کمک بقیه انجام بدیم و یا در یک گروه این کار صورت بگیره. اونها میتوانند به شما کمک کرده و باعث کاهش اشتباه شما شوند.

 •     -  تا زمانی که شما پاسخ های خودتون رو به یکدیگر ندهید انجام تمرینها به کمک یکدیگر تقلب محسوب نمیشود و همینطور باعث بالا رفتن توانایی یادگیری و مدیریت زمان شما نیز میشود.

تمرکز برحل تمرین م 14

د) به خودتان پس از انجام تکالیف جایزه بدهید

این خیلی مهمه که پس از انجام کار سخت به خودتون جایزه و پاداش بدهید این کار میتونه با انجام یک فعالیت جذاب و با نشاط صورت بگیره و باعث می شود در مراحل بعدی نیز تمرینات رو سریعتر و با تمرکز بیشتر انجام دهید.

در صورتی که در حل تمرینها نیاز به یک مشاور و راهنمای خوب داشتید میتونید از خدمات گروه آموزش آنلاین پادرس که کلاسهای خصوصی رو به صورت انلاین برگزار میکنه در هر زمانی که نیاز به کمک در حل تمرینها داشتید میتوانید از معلمهای خصوصی مجرب پادرس به صورت آنلاین استفاده نمایید.

منبع: WikiHow.comمشاهده هزینه کلاسها 

تدریس خصوصی انلاین


نام
ایمیل
توضیحات
Captcha
کد امنیتی