چکار کنيم که در  کنکور وقت کم نياوريم؟

اولين کار اينست که همه چيز را نخوانيم، چون در  غير آن صورت مي خواهيم که همه ي تست ها را  بزنيم ! اون هايي که بسياري از  فصل ها را  نخوانده اند هم در کنکور وقت اضافه مي آورند و  هم بسيار راحت از  تست ها را رد مي شوند، چون حتي به  گوششان هم آشنا نيست ! اتفاقاﹰ اين افرادچون وقت زياد مي آورند مي توانند حتي تست هايي را  که کمي وقت گير هستند را  هم حل کنند که ديگران نمي رسند.

 اما روش هايي هم براي save کردن وقت سرجلسه کنکور هست، يادتان باشد : که

 " وقت براي برگشتن هست "!

چند را نفر مي شناسيد که در کنکور وقت کم آورده اند؟ تقريباﹰ همه کنکوري ها  

چکار کنيم در که کنکور وقت کم نياوريم؟

  • بهترين راه اينست که زمان کنکور را  بيشتر بکنيم اما!  متأسفانه اين دست ما  نيست

 وقتمان را  به  تست هايي تخصيص بدهيم که بلديم و يا  اينکه مي توانيم با  وقت کمي آن ها را حل کنيم پس درهر صورت در  کنکور وقت کم مي آوريم ! اين يعني بسياري از  تست ها  را نمي توانيم بزنيم . خوب چه بهتر که به انتخاب خودمان به  محض برخورد با  تست هايي که بلد نيستم  و يا  اينکه براي حل ها آن بايد وقت زيادي بگذاريم،  آن ها را بيخيال شويم . بدين ترتيب وقتمان را  روي بهترين تست ها  بگذاريم . يعني تست هايي که بلديم و  مي توانيم با  سرعت آن ها را پاسخ دهيم و  بقيه وقتمان را  هم سر فرصت بر  مي گرديم سر آنهايي که:

۱) فکر مي کنيم با  کمي صرف وقت بيشتر مي توانيم راه حلشان را  پيدا کنيم يا

۲) اينکه شک داريم درست زديم

معمولا وقت اضافه در کار نيست و  وقتتان تمام مي شود، اما  اگر باز  هم وقت داشتيد مي توانيد سراغ تست هاي سخت تر  برويد، اما  بسياري از  دانش آموزان در  همين مرحله متوجه مي شوند که وقت ديگر ندارند ! اما حالا فرض کنيد که مثل يک بچه مثبت از  ابتدا شروع کنيد به  زدن تست و هرجا هم که گير کرديد تمام تلاش خود را  براي حل کردن آن بکنيد !

خوب، به  سرعت متوجه مي شويد تنها بيست دقيقه فرصت داريد و  فقط به  نصف سؤالات رسيده ايد !

اين يعني احتمالاﹰ يک تعداد از  تست هاي ساده تر  جلو وجود داشت و  شما بلد بوديد که به راحتي پاسخ دهيد ولي نرسيديد . در حاليکه بسياري از  افراد با  پاسخ دادن به  آن ها توانسته اند هزاران نفر از شما جلو بيفتند

 

 تست ها را به چهار دسته تقسيم مي کنيم :

اول : تست هايي که هم بلد هستيد و  هم وقت زيادي نمي گيرند : بسيار ساده است، مي زنيد .

دوم : تست هايي که بلد هستيد ولي مقداري وقت گير است و يه خورده فکر کردن مي خواهد يا  بطور کلي دودل هستيد .

 سوم : تست هايي که بلد نيستيد و يا  مي دانيد که از پسشان برآمدن کلي وقت و  فکر مي خواهد .با اطمينان و  سرعت هرچه بيشتر از  اين تست رد ها  شويد . بد نيست که يک خط هم در کنار آن بگذاريد که بعداﹰ بدانيد که از اين تست ها رد  شديد .

چهارم:  اما بعضي از  تست ها  هستند که فکر مي کرديد بلد هستيد اما  هنگام حل کردنشان مي بينيد که اونطوري هم که فکر مي کرديد  نبوده يا و  اينکه بعد از  اينکه آن را حل کرديد تازه دودل مي شويد . بهتر است اين تست ها  را هم  يک علامت خاصي بزنيد تا  وقتي برگشتيد بتوانيد آنها را تشخيص بدهيد .

اما ترتيب زدن تست ها  :

 اول : تست هايي که راحت هستند و  بلد هستيد  . (دسته اول) 

دوم : آنهايي که سخت ترند به و  کمي فکر کردن نياز داشتند . (دسته دوم)

سوم : تست هايي که را شما گيج کرده اند. (دسته چهارم)

 اگر بازم وقت اضافه آورديد (که فکر نمي کنم بياوريد) برويد سراغ آن هايي که فکر مي کنيد بلد نيستيد و يا اينکه خيلي سخت و  وقت گير هستند (دسته سوم ) در اين ميان تست هاي بسيار ساده اي هم پيدا مي شوند که متوجه نبوده ايد و يا راه حل آن در لحظه اول به  ذهنتان نرسيده است .

نکاتي درباره کنکور و تست زدن

اگر تا نيمه يک محاسبه را رفتيد و شواهدي براي پاسخ يافتيد محاسبه را ادامه بدهيد و از آن کمک بگيريد تا گزينه هاي  ، ديگر را حذف کنيد .

حالا چرا بايد اين چنين کرد؟

بنيان تست هاي کنکور بر مبناي هر چهار سؤال ناصحيح  يک نمره منفي گذاشته شده، يعني چه؟ يعني هر سؤال درست ۱ + امتياز اما  هر سؤال غلط  -1.25   امتياز دارد . چرا اينچنين است؟  چون بر اساس اصول احتمال اگر شما جواب سؤالات را ندانيد و بخواهيد از  بين چهار گزينه يکي را انتخاب کنيد، از هر چهار سؤال که بزنيد يکي  درست در مي آيد فرقي هم نمي کند که سؤال ها مربوط به  چه درسي باشد، باور نمي کنيد امتحان کنيد .

حال اگر  توانستيد در بين گزينه ها يک يا دو مورد را حذف کنيد  (با دليل و اطمينان)اونوقت بر اساس احتمالات راحت مي توانيد  يکي از گزینه ها را شانسی و با خیال راحت انتخاب کنید مگر اینکه اصولا اعتقاد داشته باشید خیلی بدشانس هستید.  

نکاتي درباره کنکور و تست زدن

اگر تا نيمه يک محاسبه را رفتيد و شواهدي براي پاسخ يافتيد محاسبه را ادامه بدهيد و از آن کمک بگيريد تا گزينه هاي  ، ديگر را حذف کنيد .

شک داشتن روی پاسخ تست

حالا چرا بايد اين چنين کرد؟

بنيان تست هاي کنکور بر مبناي هر چهار سؤال ناصحيح  يک نمره منفي گذاشته شده، يعني چه؟ يعني هر سؤال درست ۱ + امتياز اما  هر سؤال غلط  -1.25  امتياز دارد . چرا اينچنين است؟  چون بر اساس اصول احتمال اگر شما جواب سؤالات را ندانيد و بخواهيد از  بين چهار گزينه يکي را انتخاب کنيد، از هر چهار سؤال که بزنيد يکي  درست در مي آيد فرقي هم نمي کند که سؤال ها مربوط به  چه درسي باشد، باور نمي کنيد امتحان کنيد .

برنامه ریزی برای کنکور - بخش اول-اصول برنامه ریزی

برنامه ریزی برای کنکور - بخش دوم-کلاس کنکور و آزمون های آزمایشی

برنامه ریزی برای کنکور - بخش سوم - غلبه بر استرس و اضطراب کنکور

برنامه ریزی برای کنکور - بخش چهارم - نکات روز کنکور

برنامه ریزی برای کنکور - بخش ششم - باید ها و نباید های کنکور

 


نام
ایمیل
توضیحات
Captcha
کد امنیتی