کانال تلگرام پادرس

در تاریخ  16 بهمن خبری بر روی سایتهای خبری آمد مبنی بر حکم دیوان عدالت اداری بر حذف قانون تاثیر معدل: در زیر گزارشی کوتاهی در مورد مشروح این خبر بیان مینماییم

در شهریور ماه سال 92 قانونی در مجلس تصویب شد با عنوان "قانون سنجش کشور: که مصوب میکند از سال تحصیلی 93-94 به تدریج و طی یک دوره 5 ساله شیوه جدیدی در کنکور سراسری اعمال شود و معدل تاثیر گزار باشد و در این قانون آمده تا قبل از این کنکور همانند قبل از آن برگزار گردد و معدل فقط تاثیر مثبت در کنکور داشته باشد همچنین در این قانون آمده است که میانگین معدل 3 سال آخر باید در کنکور 94 و بعد از اعمال گردد.

خب تا اینجا رو متوجه شدید

پس از این قانون در آذر سال 92 شورای سنجش و  پذیرش جلسه برگزار میکند وتصویب میکند برای کنکور 93 (یکسال زودتر ) معدل سال سوم در کنکور تاثیر گزار باشد.

طی حکم دیوان عدالت اداری دو تخلف با این تصمیم صورت گرفته:

1- معدل یکسال زودتر در کنکور تاثیر گزار شده است (باید در کنکور 94 تاثیر گزار میشد)

2- در قانون آمده میانگین معدل 3 سال دبیرستان اما در کنکور93 فقط معدل سال سوم تاثیر گزار است.

و با توجه به تخلفات صورت گرفته دیوان عدالت اداری این قانون را ابطال کرده است

حالا چی میشه؟

باید منتظر موند تا دوباره شورا سنجش و پذیرش برگزار بشه و تعیین تکلیف کنه و به احتمال زیاد برا کنکور 95 همون تاثیر مثبت معدل رو اجرا میکنه یعنی معدل فقط تاثیر مثبت میزاره و اونایی که معدل پایینی دارن نگران تاثیر معدلشون نباشن. اما اینکه برای دوسال قبل که این قانون اجرا شده چه اتفاقی می افتد. معلوم نیست؟

اما نکته جالب این اتفاقات اینه که یکی از داوطلبان کنکور 93 این شکایت رو کرده و تا آخرشم رفته گروه آموزش آنلاین پادرس به  خانم فاطمه کریمی تبریک میگه که برای گرفتن حقش تا آخر تلاش کرده و امیدشو از دست نداده بود.

تکمیل خبر:

دکتر کدخدایی رئیس سازمان سنجش پس از یک روز در رابطه با خبر منتشر شده اظهار نظر نموده اند:

ایشان اعلام کردند رای دیوان عدالت مبنی بر تاثیر قطعی معدل در کنکور است و منظور تاثیر مثبت نبوده است.

ایشان گفتند برای کنکور 95 امکان دارد دو اتفاق بیافتد

1) همانند قبل از سال 93 معدل فقط تاثیر مثبت بر کنکور داشته باشد

2)درخواست تفسیر قانون از مجلس شورای اسلامی شده است در صورتی که نظر مجلس از دوره پنج ساله این بوده که تاثیر سوابق با ۲۵ درصد شروع شود و متناسب با افزایش پوشش سابقه تحصیلی این درصد افزایش پیدا کند.

 اگر مجلس تا قبل از کنکور تفسیر جدیدی از قانون بدهد امکان تاثیر قطعی معدل میباشد در غیر فقط تاثیر مثبت بر نمره داوطلب دارد.

 تکمیل خبر: معدل در کنکور 95 تاثیر مثبت دارد

 با توجه به مصاحبه اخیر رییس سازمان سنجش معدل برای کنکور 95 فقط تاثیر مثبت دارد.

تکمیل خبر:جلسه استفساره مطرح نشد.

مجلس در آخرین روز کاری خود در سال 94 (26 اسفند) استفساریه مطرح نشده و موضوع، بار دیگر به کمیسیون آموزش واگذار شد تا مورد بررسی قرار گیرد. هم‌فکری و اطّلاع‌رسانی مؤثر میان مردم و نمایندگان مجلس، به‌ویژه اعضای محترم کمیسیون آموزش، در تعطیلی‌های پیشِ‌رو می‌تواند زمینه‌سازِ یک تصمیم‌گیری خردمندانه و پایدار در زمینه‌ی ابطال و یا تأثیر عادلانه‌ی معدل در نتیجه‌ی آزمون سراسری باشد.

تکمیل خبر: مصاحبه رییس سازمان سنجش در فرودین 95

رئیس سازمان سنجش تاکید کرد: اگر مجلس به استفساریه رای نداده و این موضوع را تغییر ندهد، رای دیوان عدالت اداری در این خصوصا عینا اجرا خواهد شد چرا که رای دیوان لازم‌الاجراست.
رای دیوان: عدم تاثیر مستقیم معدل و برقراری روند سابق تاثیر معدل (تاثیر مثبت معدل)

تکمیل خبر:( 5 اردیبهشت 95 ): تاثیر معدل در کنکور 95 هفته آینده مشخص میگردد.

وزیر علوم گفت: میزان سوابق تحصیلی در کنکور ۹۵ هفته آینده در مجلس تعیین تکلیف می‌شود.

محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس گفت: تعیین تکلیف میزان تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور سال 95 بر عهده نمایندگان مجلس است که به صورت طرح دو فوریتی در دستور کار قرار گرفته است.

وی افزود: البته نمایندگان می‌خواهند قانون خود را اصلاح و تصحیح کنند که پس از انجام این کار میزان تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور مشخص می‌شود.

وزیر علوم اضافه کرد: هفته آینده این کار صورت می‌گیرد و نمایندگان مجلس این موضوع را تعیین تکلیف می‌کنند

تکمیل خبر:( 11 اردیبهشت 95 ): رئیس کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی گفت: برداشت دیوان عدالت اداری درباره سهم سوابق تحصیلی در کنکور درست نبوده است.

محمد مهدی زاهدی در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به رأی دیوان عدالت اداری درخصوص ابطال سهم سوابق تحصیلی در کنکور گفت: با توجه به رایی که دیوان عدالت اداری صادر کرد،  اصلاحیه ای به رای مذکور تنظیم کردیم.

وی ادامه داد: برداشت دیوان عدالت اداری از آن قانون(تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور) درست نبوده و لذا حکمی هم که صادر کرده، به باور ما درست نیست، دیوان حکم داده است که آزمون های هر سه سال آخر دبیرستان استاندار شده و بعد اعمال قانون شود.

رئیس کمیسیون آموزش مجلس افزود: درصورتی که در همان قانون اشاره کرده ایم که باید به تدریج این کار صورت گیرد، ما برای آن که شبهه دیوان عدالت اداری رفع شود، اصلاحیه ای را ارایه و اعلام کرده ایم که متناسب با برگزاری امتحانات استاندارد، اعمال معدل آن دروس نیز استاندار شود.

وی یادآورشد: ما نظر مان را مطرح کرده ایم و منتظریم که فرصت شده و در صحن مطرح شود.

تکمیل خبر:( 14 اردیبهشت 95) تصویب کلیات طرح اصلاح اجرای قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه ها

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، نمایندگان در نشست علنی امروز (سه‌شنبه  14 اردیبهشت) در جریان بررسی طرح دوفوریتی اصلاحیه اجرای قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور مصوب سال 1392 با کلیات این طرح با 110 رای موافق،54 رای مخالف و 9 رای ممتنع از مجموع 199 نماینده حاضر درجلسه موافقت کردند.

در ماده واحده این طرح آمده است؛ مواد 1 و 3 قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه ها  و مراکز آموزش عالی مصوب 10/6/92 به شرح ذیل اصلاح و از آزمون سال 95 و پس ازآن اعمال می شود

دربند الف ماده 1 تاکید شده است که: منظور از سابقه تحصیلی نمراتی از دروس دوره 3 ساله آخر متوسطه که مطابق اصول سنجش اندازه گیری توسط وزارت آموزش و پرورش به صورت سراسرس و نهایی واستاندارد برگزار شده باشد.

هنوز اظهار نظری توسط رسمی توسط اعضای سازمان سنجش در مورد این قانون و نحوه تاثیر معدل صورت نگرفته است.

تکمیل خبر:( 26 اردیبهشت 95 ): معدل در کنکور 95 تاثیر مثبت دارد.

بالا خره امروز مجلس به طرح تاثیر معدل در کنکور رای دارد طبق این قانون در سال 95 معدل فقط تاثیر مثبت دارد و فقط نمرات امتحاناتی که به صورت سراسری برگزار میشه در کنکور تاثیر گزار میباشد اما مجلس تصمیم گیری در مورد کنکور سالهای آینده را به عهده شورای عالی آموزش گزاشته و تاثیر مثبت فقط برای کنکور 95 قطعی شده است.

کانال تلگرا پادرس
تاثیر مثبت معدل  چگونه است و چه تاثیری بروی تراز کنکور دارد؟

اول از همه جالب اینجاست بر خلاف اسمش این تاثیر ربطی به معدل نداره بلکه نمره هر درس هست که محاسبه میشه یعنی دین و زندگی توی دین و زندگی کنکور تاثیر داره زیست توی زیست و غیره. مساله بعدی این که نمره امتحان نهایی شما تاثیری در درصد درس مربوطه در کنکور نمیذاره بلکه تراز نمره امتحان نهایی بر تراز اون درس تاثیر میذاره.

ابتدا باید بدونید تراز در کنکور چیست و چگونه عمل میکند:

 بذارید یک مثال بزنیم مثلا شما در درس دین و زندگی که در کنکور هم ضریب ۳ داره تونستید ۵۰ درصد بدست بیارید. حالا اول میان این ۵۰ درصد شما رو بنا به درصد های دیگران در این درس به تراز تبدیل میکنن. مفهوم تراز اینه که شما نسبت به بقیه در کجا قرار دارید (در حالی که درصد نمیگه شما نسبت به بقیه در چه وضعیتی قرار دارید). حالا تراز شما که بنا به درصد کنکور شما و دیگران حساب شد رو میذارند یه طرف. همین کارو هم با نمره امتحان نهایی شما میکنن یعنی مثلا شما دین و زندگیتونو ۱۷ اوردید میان حساب میکنن نسبت به بقیه در کجا قرار دارید (مثلا اگه همه نسبت به شما نمره کمتری بدست اورده باشن شما بیشترین تراز رو خواهید داشت با این که نمرتون ۱۷ بوده).

حالا ترازی که از نمره نهایی بدست اومده رو میذارن طرف دیگه و با تراز نمره ای که از کنکورشما بدست اومده مقایسه می کنن. فرق تاثیر مثبت با تاثیر مستقیم اینجا معلوم میشه در سال های ۹۳ و ۹۴ در این مرحله میومدند ترازی که از امتحان نهایی شما بدست میومد رو به اندازه ۲۵ درصد در ترازی که از کنکور بدست اومده به صورت مستقیم دخالت میدادند  اما امسال که قرار شده دوباره نحوه تاثیر معدل به صورت مثبت برگرده میان یه بار تاثیر میدن یه بار تاثیر نمیدن اگر دیدند در صورت تاثیر دادن معدل تراز کلی شما بهتر شد آن را محاسبه و لحاظ میکنند  ولی اگر با تاثیر تراز معدل در تراز کنکور تراز کلی شما بدترشد  دیگه نمره امتحان نهایی شما رو در نظر نمیگیرن و به عبارت دیگه نمره امتحان نهایی شما تاثیری در کنکور شما نخواهد داشت.شما داوطلبان کنکور میتوانید سوالات درسی و کنکوری خود را به روش تدریس خصوصی آنلاین و به کمک معلمان خصوصی پادرس رفع نمایید

   مشاهده هزینه کلاسها

تدریس خصوصی

                                                     


نام
ایمیل
توضیحات
Captcha
کد امنیتی