آيا کلاس کنکور خوب است؟

 

بله، کلاس کنکور براي کسي خوب است که با اين کلاس ها  به درس خواندن   تشويق مي شود و درس مي خواند، البته در کنار آن تفريح خوبي هم هست ! کمک مي کند که از جريان کنکور و دوستانتان عقب نمانيد.

برنامه ریزی کلاس کنکور

 

حالا چکار بايد کنيم؟ 

 اول بريد ببينيد کلاس خوبي هست يا نه؟ از بچه هاي کلاس بپرسيد .

طوري نباشد که برنامه تان را بهم بريزد بهتر است برنامه ریزی خودتان را داشته باشید و کلاس های کنکور در کنار آن باشد.

سایر همکلاسي هايتان هم بسيار مهم هستند چون جو کلاس مي تواند شما را درس خوان تر کند يا به کارهاي ديگر تشويق کند.

بچه هاي سال هاي پيشين هم منبع خوبی هستند، اما قبل آن توجه کنيد که چه شاگردهايي بودند. چون در بسياري از موارد نتايج نتایج بسیار خوبی که از موسسات می بینید در نتیجه فعالیت خود آموزشگاه نيست بلکه به دليل اينکه دانش آموزان موفق و قوي را توانستند بنا به دلایلی جذب کنند شاهد این نتایج عالی هستید

 پس اصلاﹰ  تنها به رتبه هاي اعلامي آن ها توجه نکنيد.

 فاصله دبيرستان و يا کلاس کنکور از منزل و يا مدرسه  ( به  خصوص در تهران ) هم نکته بسيار مهمي است .

در انتها يادتان باشد از مدرسي که زياد نکته مي گويد فرار کنيد.

آزمون هاي آزمايشي مانند ....

برنامه ریزی آزمون های آزمایشی

بذاريد يک تجربه بگويم :  

من خودم در دبيرستان و قبل آن شاگرد زرنگي بودم و همواره در  مسابقات علمي رتبه مي آوردم اما براي کنکور نخوانده بودم تا  مهرماه که براي کنکور شروع به درس خواندن کردم و متأسفانه  بسيار خواندم !

ابتدا از  ۵ ساعت در روز شروع کردم و در روزهاي آخر به  12تا 13 ساعت مفيد در روز هم رسيدم و دفتر برنامه ريزي ام اين را تأييد مي کند . نکته ديگر اينکه من در آزمون هاي يکي از مؤسسات معتبر  اما شرکت کردم و همانطوري که در همين جزوه هم گفتم در  کنک ابتدا بخاطر مداد نوکي رتبه ام  خوب  نبود، اما بعد از رفع شدن  مشکل مداد، رتبه هايم رو به  بهبود گذاشت و بعد از يک مدت کوتاه  به سرعت بيشتر رتبه هاي يک استان مال من بود طوري که  معروف شده بودم .

 اين مسئله تا نزديک هاي  امتحان جامع ادامه داشت که بعد کم کم با افت مواجه شدم .

 حالا مي گوييد اين خوب است؟  که مثلا يک پسري از شهرستان بيايد و اکثر رتبه هاي يک استان را به خود اختصاص بدهد؟ بعله ؟! اما يک نکته بد هم دارد و آن اينکه وي تمام وقت و حواس خود را براي بدست آوردن اين رتبه ها و حفظ آن صرف مي کرد، يعني به کل فراموش کرده بود که اصلاﹰ کنکور  هم وجود دارد !  تمام هدف او کسب رتبه هاي بهتر در اين کنکورهاي آزمايشي  شده بود !با برنامه آن ها پيش مي رفت  تست هايي را ميزد که مي توانست به او کمک کنند تا در اين آزمون ها رتبه خوب کسب  کند و به کلي در اين آزمون ها حل شده بود !

در نتيجه کاملاﹰ تست هاي  کنکور را فراموش کرده بود و تست هاي متفرقه و يا نکته هاي باحال کار مي کرد

نکته دوم اينکه از آنجايي که من نتيجه مي گرفتم و فکر مي کردم کارم و روش درس خواندنم درست است، يعني تغييرات و نظرات  کار ديگران را  -  که مي خواستند مرا راهنمايي کنند  –  نمي پذيرفتم زيرا آن چيزي را  که مي خواستم به ظاهر داشتم بدست مي آوردم  و آن هم با وقتي کمتر از آنچه  بقيه گذاشته بودند . و به اين شکل کنکورهای آزمايشي همه توجه من رو به خودش جلب کرد و از  کنکور اصلي جاي موندم .  

برنامه ریزی برای کنکور - بخش اول-اصول برنامه ریزی

برنامه ریزی برای کنکور - بخش سوم - غلبه بر استرس و اضطراب کنکور

برنامه ریزی برای کنکور - بخش چهارم - نکات روز کنکور

برنامه ریزی برای کنکور - بخش پنجم - مدیریت زمان

برنامه ریزی برای کنکور - بخش ششم - باید ها و نباید های کنکور

اشتراک گذاری

ساختن قایق و یا کشتی درون بطری جادویی به نظر میرسه، البته با مقداری صبر ، تلاش و کمی توانایی شما هم میتونید این کشتی رو تو بطری بسازید.

شما باید ابتدا این قایق (کشتی) رو بیرون بطری بسازید و پس از ساخت آنرا داخل بطری بزارید و بادبانا رو بکشین در زیر جزییات کار رو توضیح داده شده است.

لوازم مورد نیاز:

1) پارچه نخی سفت بافت

2) بطری سه لیتری پلاستیکی

3) سیخ بامبو

4) چوب 

5) نخ مشکی و قهوه ای

6) سیم گلفروشی

7) دستمال کاغذی

8) پین (سوزن)

9) جلا

10) رنگ آبی

11) چسب سفید

12) جلا دهنده

13) سنباده

ابزاری که باید برای انجام اینکار در اختیار داشته باشید

 • چاقو
 • قیچی
 • موچین
 • دریل
 • ناخن گیر
 • قلمو
 • اسفنج
 • خط کش فلزی
 • مداد

مرحله 1) آرم روی قوطی رابکنید داخل و خارج آن را به طور کامل تمیز کنید یک مستطیل آبی در دوطرف قوطی نقاشی کنید با عرض 6.35 و طول 17.78 سانتی متر در واقع این نقاشی طرح آب را باید ایجاد کند.

مرحله اول کاردستی

مرحله 2) اگر از قوطی ها با اشکال دیگر استفاده میکنید موتونید با کمی تغییرات آنرا شبیه بطری بالا در آورید. در ضمن اندازه ها را با توجه به بطری که در دست دارید دوباره محاسبه کنید.

مرحله دوم کاردستی

مرحله3) تهیه قطعه چوبی با ابعاد مورد نظر در شکل و همچنین شبیه به بدنه قایق

مرحله سوم

مرحله4) قطع چوب برای بادبان ارتفاع چوب حدود 10 سانتی متر باشد (با توجه به ارتفاع بطری شما) برای این قسمت میتونید از چوب بستنی نیز استفاده کنید مابقی آن را برای دماغه قایق استفاده کنید (جلوی قایق)

مرحله چهار

مرحله5)برای داخل کردن قایق در بطری دکل باید لولا داشته باشد که این لولا توسط سیم گلفروشی ها که مابین دکل و عرشه قرار گرفته ایجاد میشود که با ایجاد سوراخ همانند شکل ایجاد میشود در نهایت باید طوری شود که با کشیدن سیم دکل برپا شود

مرحله5

مرحله6) چوبی که برای جلوی قایق در نظر گرفتیم یه سوراخ در جلوش ایجاد میکنیم و آون  رو همانند شکل بر روی بدنه میچسبونیم مطمئن شوید به بدنه کاملا چسبیده و مراحل بعد را بروید.

مرحله 6

مرحله7) سه قطعه 8.8   ،  6.35  3.81  سانتی متری از چوب گرد بستنی درست کنیم. این بخشها بادبان را نگه میدارد بلندترین بادبان اصلی را نگه میدارد و کوتاه ترین برای نگه داشتن بادبان جلویی میباشد و چوب متوسط قسمت پایین بادبان جلویی رانگه میدارد کوچکترین قطعه را از یک طرف سوراخ کنید.

مرحله8)برای بادبان ها از سه شکل زیر استفاده نمایید در همه اطراف آن یک لبه 3 میلیمتری ایجاد کنید و آن را تا کنید و چسب بزنید در بادبان مثلثی بلندترین ضلع آن را تا کنید و یک نخ 25.4 سانتی متری قهوه ای از آن عبور دهید.

مرحله 8

مرحله9) سه نخ مشکی را برروی دکل اصلی گره بزنید و از دو طرف آن ها را رها کنید این نخها در انتها به کناره های قایق وصل میشوند و نقش نگه داده را دارند

مرحله نه

مرحله10) دکل افقی را به عمودی با گره متصل کنید همچنین کوچکترین چوب را با توجه به سوراخی که قبلا ایجاد شده به دکل اصلی متصل نمایید

مرحله 10

مرحله 11)سه پین یا میخ کوچک در دو طرف قایق ایجاد کنید فقط 3 میلیمتر از آن بیرون باشد

مرحله یازده

مرحله 12)دکل اصلی را استفاده از نخی که چوب جلوی قایق وصل است برپا کنید و سپس نخهای نگه دارنده را 20 دور بر روی پین ها بپیچید (گره نزنید)

مرحله 12 قایق

مرحله 13)  دو طرف دکل افق افقی را به پین ها دیگری وصل کنید ( این پینها باید مثل میخ دو پا باشد تا نخ از میان آن عبور کند و گره نخورد)

مرحله

مرحله 14) در این مرحله باید  بادبان ها را به دکل متصل نمود دو بادبان وسط و عقب قایق با  توجه به اتصالات در ابتدا و انتها هر طرف ایجاد میشوند (یادتان باشد بادبان ها سفت و شکیل کشیده شوند که چروک نداشته باشند) بادبان مثلثی شکل را برای طبیعی جلوه دادن میتوان بصورت شکل در آورد.

مرحله15) نخ دکل جلوی قایق را شل کنید تا ببینید تمامی بخشها بدرستی تا میخورند و هنگام کشدن به درتی برپا میشوند در این مرحله میتونید دکلها را برپا وبه آنها چسب زده و اگر دوست داشتید داخل بطری نزارید.

مرحله 16

مرحله16) قایق را همانند شکل در بطری قرار دهید اگر به درستی ابعاد را تنظیم کرده باشید دماغه قایق به جلوی بطری گیر میکند و هنگام کشیدن نخ قایق جلو نمی آید

مرحله آخر

تدریس خصوصی انلاینمشاهده هزینه کلاسها

اشتراک گذاری

« روش صحيح مطالعات درسي »

خیلی از ما دانش آموزان و دانشجویان ایرانی پس از سالها درس خواندن هنوز روش صحیح مطالعه و یادگیری رو یاد نگرفتیم شاید دلیل اصلی این اتفاق عدم تسلط مدرسان و یا عدم کنجکاوی و پیگیری خود دانش آموزان و دانشجویان باشد اما واقعیت امر این است که سالانه صدها مقاله در رابطه با روشهای یادگیری منتشر میشه و روز به روز تغییرات گسترده ای در رابطه با یادگیری درسها ایجاد میشود حتی مدل یادگیری درسهای فیزیک شیمی و یا سایر دروس با یکدیگر متفاوت میباشند.

در این مقاله کوتاه سعی میشود تا شما را با یکی از متداولترین روشهای یادگیری آشنا کنیم این روش با نام PQRST  شناخته میشود كه يك تكنيك مفيد، موثر و سازمان يافته است. استفاده از اين روش، از آن جهت توصيه مي‌شود كه مي‌تواند، توانايي فراگيرنده را براي مطالعه، به خاطر سپاري و يادآوري مطالب درسي افزايش دهد.

 • اين روش كه براساس حروف اول مراحل پنج‌گانه آن نام گذاري شده است، داراي مراحل زير است:


 قدمها و مراحل روش PQRST

قدم اول: پيش‌خواني(Preview)

 •  اولين گام براي مطالعه يك كتاب درسي بررسي مقدماتي (مطالعه اجمالي) آن است، در اين مرحله، یک فصل از کتاب به صورتی خوانده میشود تا دید کلی نسبت به فصلهای اصلی پیدا گردد و اگر فصل ها متفاوت از یکدیگر هستند بهتر از به صورت کلی تمامی بخها مرور شوند.
 • پيش‌خواني موجب درك بيش‌تر مطالب مي‌شود چون، طي مطالعه اجمالي و آگاهي كلي فرد از موضوع مورد مطالعه، اجزاء كتاب و ارتباط آن با يكديگر در نظر خواننده‌ي آن مفهوم بهتري پيدا مي‌كند.
 •  مرحله پيش‌خواني شامل زیر مراحل روبرو میشود: خواندن عنوان فصل، خواندن سطحي مطالب يك فصل، تمركز و توجه روي عناوين بخش‌هاي اصلي و فرعي كتاب، نگاه‌گذار به تصاوير و مثال‌ها به ويژه خواندن دقيق بخش خلاصه آخر فصل است.

 

قدم دوم: طرح سوال( Question)

 •  پس از خاتمه مطالعه اجمالي يك بخش، در اين مرحله تعدادي از عناوين اصلي و فرعي، قسمتهاي مورد مطالعه به سوال تبديل مي‌شود.
 • با در نظر گرفتن اين مسأله كه طرح سوال از محتواي درسي، حس كنجكاوي و انگيزه يادگيري را در خواننده كتاب افزايش مي‌دهد، اين امر باعث افزايش دقت و تمركز فكري و در نتيجه سرعت و سهولت يادگيري مي‌شود.
 •  به عقيده‌ي بسیاری از روان شناسان، عامل كنجكاوي موجب افزايش اشتهاي ذهن براي يادگيري بيشتر مي‌شود و در نتيجه چنانچه اطلاعات حاصله ناشي از پرسش‌هاي معيني باشد، به راحتي تركيب مي‌شود و بيش تر در حافظه باقي مي‌ماند.

 

قدم سوم: خواندن (Reading)

 •  پس از مطالعه اجمالي و طرح سوالات برانگيزنده از عناوين كتاب درسي، قدم بعدي خواندن عميق و دقيق محتواي درسي براي درك و فهم صحيح آن است.
 •  در اين مرحله خواننده كتاب بايد تلاش كند تا درباره آن چه كه مي خواند فكر كند و آن را با آموخته‌هاي قبلي خود مرتبط سازد.

قدم چهارم: به خود پس دادن( Self-Recitation)

 •  پس از انجام قدم سوم و خواندن دقيق مطالب، بايد تلاش كرد تا ايده‌هاي اصلي محتواي مورد مطالعه بدون مراجعه به كتاب و از حفظ يادآوري شود.
 •  براي اين كار يادگيرنده مي‌تواند مطالب را ( با صداي بلند يا آهسته) به خود بازپس دهد.
 •  بايد تلاش كرد تا به پرسشهاي مطرح شده در مرحله سوم پاسخ داده شود و در صورت عدم امكان پاسخ‌يابي براي آنها بازگشت مجدد به متن اصلي و تكرار خواندن ضروري است.
  در صورتي كه قادر به بازگو كردن مطالب مطالعه شده در قالب كلمات و عبارات خود باشيم، مي‌توانيم ادعا كنيم كه آن مطالب را خوب ياد گرفته‌ايم.
 • با استفاده از تكنيك به خود پس دادن، فاصله‌هاي خالي اطلاعات و خلاء يادگيري افراد آشكار مي‌شود، و زمينه را براي سازماندهي مجدد مطالب در ذهن فراهم مي‌سازد.
 • به خود پس دادن، مرحله مرور و تكرار فعالانه مطالب درسي است كه اگر آن را به كار نبريم، فراگيري فعال نداريم و عليرغم تلاش و صرف وقت براي خواندن، در هنگام يادآوري مطالب به ويژه زمان امتحانات با مشكل مواجه مي‌شويم.
 • تكنيك به خود پس دادن يكي از اصول اوليه تثبيت اطلاعات در حافظه است و بايد زمان زيادي صرف مطالعه و از حفظ گفتن درس نمائيم.

 قدم پنجم:  آزمون( Test)

 • پس از پايان مراحل چهارگانه در يادگيري محتواي درسي، مي‌توان ميزان يادگيري‌هاي تحقيق يافته خود را ارزيابي كرد.
 •  در اين مرحله درمي‌يابيم كه تا چه اندازه مطالب را خوب و عميق آموخته‌ايم و كدام قسمت‌ها را خوب نياموخته‌ايم تا به مطالعه جبراني بپردازيم.
 • درج سئوالات و تمرينات در پايان فصول كتاب به اين منظور است كه فرد در پايان مطالعه پس از ارزيابي خود، در صورت نياز مراحل قبلي را مجدداً ارزيابي كند.

نکات مهم این روش یادگیری درس خواندن
*يكي از دلايل بروز اضطراب امتحان عدم رعايت قواعد قدمهای چهارم و پنجم است. يعني چون فراگيرنده، مطالب مطالعه شده را در ذهن خود سازماندهي نكرده و ميزان تسلط خود بر محتواي درسي را نمي‌داند. در نتيجه احساس اضطراب استرس و نگراني مي‌كند.
*نظر به سودمندي و كارآيي روش فوق به دانشجويان و دانش آموزان عزيز توصيه مي‌شود اصول و مراحل اين روش را در مطالعات درسي خود به كار گيرند.
*استفاده از اين روش در افزايش بازده يادگيري تأثيري قطعي دارد. اما مستلزم تمرين و تكرار است، و به صبر و حوصله و اراده قوي نيازمند است.

اشتراک گذاری

نحوه صحیح مطالعه ریاضی

 

 

 

۱) نسبت به ریاضی دید بهتری پیدا کنید. برای این کار لیستی از کاربردهای ریاضی را در رشته‌های مختلف و امور جاری زندگی بنویسید؛ مثلاً کاربرد ریاضی در ساختمان‌سازی.

 

۲) همه‌ی وقت خود را صرف چند مسئله‌ی سخت نکنید. ابتدا مسائل آسان را حل کنید. اگر دیدید مسئله‌ای سخت است از آن عبور کنید و بعد از پاسخ به تمام مسائل به آن برگردید.

 

۳) مطالبی که هنگام مطالعه می‌خوانید حتی فرمول ها و معادلات و نیز سؤالات امتحان را به زبان فارسی برگردانید….

 

۴) هنگام مطالعه، تمرین‌ها را به صورت کتبی انجام دهید. از این‌که مسائل را ذهنی حل کنید، بپرهیزید؛ زیرا موجب اشتباه می‌شود.

 

۵) فرمول‌های ریاضی را قبل از امتحان مرور کنید و با شروع امتحان آن‌ها را در حاشیه‌ی برگه بنویسید که هر وقت به آن‌ها نیاز داشتید به راحتی در دسترس باشند. اگر زمانی که مسئله را حل می‌کنید فرمول را بازیابی کنید، احتمال این‌که اشتباهی پیش آید، وجود دارد.

 

۶) قبل از انجام محاسبات، مسئله را تجزیه و تحلیل کنید و با جزئیات طرح کنید.

 

۷) برآوردی از پاسخ خود داشته باشید تا از طی کردن مسیر اشتباه، جلوگیری شود. مثلاً برآورد کنید که اگر از این راه‌حل استفاده کنید به فلان جواب می‌رسید. در این صورت آیا جواب مسئله درست خواهد بود؟

 

۸) مسئله را گام به گام حل کنید. این کار باعث فهم خوب مسئله و حدس راه‌حل‌های درست می‌شود.

 

۹) از بازنمایی ذهنی استفاده کنید. این کار باعث از بین رفتن وقفه‌ی ذهنی می‌شود؛ یعنی تصویر مراحلی را که می‌خواهید انجام دهید، در ذهن خود ترسیم کنید و تصاویرِ ذهنیِ مسائلِ مشابه را در ذهن خود بازسازی کنید.

 

۱۰) مسائل را مشابه مسائلی که قبلاً یاد گرفتید و حل کردید، در نظر بگیرید. هم‌چنین شباهت‌های آن را با مسائل دیگر پیدا کنید. این امر موجب از بین رفتن نگرانی می‌شود.

 

۱۱) جوابی را که می‌دهید مرتب بررسی کنید که آیا مسیر را درست می‌روید یا خیر.

 

۱۲) در صورتی که در حل بعضی مسائل مشکل دارید قبل از امتحان از معلم خود کمک بخواهید تا یک بار دیگر برای شما توضیح دهد.

 

۱۳) از این‌که در آخرین لحظه، جواب خود را تغییر دهید بپرهیزید؛ مگر این‌که صددرصد از جواب خود مطمئن باشید.

 

۱۴) برای حل سریع مسائل ریاضی، تمرین کنید و هنگام مطالعه وقت بگیرید که یک مسئله را در چند دقیقه حل می‌کنید. البته عجله داشتن و شتاب‌زدگی را توصیه نمی‌شود؛ زیرا باعث اشتباه می‌شود ولی سرعت عمل در جایی که شما متوجه راه‌حل شده‌اید و آن را بلدید، در جلوگیری از کمبود وقت به شما کمک می‌کند.

 

۱۵) برای آمادگی بیش‌تر سر جلسه‌ی امتحان، مسائل زیادی حل کنید. از مثال‌ها و تمرین‌های کتاب غافل نشوید.

 

۱۶) اگر نمی‌دانید از کجا شروع کنید، سؤال را دوباره بخوانید.

 ۱۶)مواظب اشتباهات پیش‌پاافتاده باشید؛ زیرا هر چه‌قدر مسیر را درست بروید ولی در یک محاسبه ی کوچک (جمع و تفریق) اشتباه کنید، جواب شما غلط می‌شود.

 

 

 

 زیست دبیرستان

 

یک روش مطالعه زیست:

 

 1. مطالعه روزنامه وار یک صفحه و اینکه اصل مطلب و موضوع مطلب و بحث رو کامل متوجه بشیم

 

 1. مطالعه عمیق تر و خط کشیدن یا های لایت کردن مطالب مهم ک کلیدی

 

 1. تکمیل نویسی مطالب

مثلا در جایی کلمه تریکودینا اومده. ما اینو بهش اضافه کنیم که تک سلولی هست و آغازی و تولید مثلش غیر جنسی هست

 

 1. ترکیب کردن مطالب یعنی مثلا اینکه شبکه آندوپلاسمی مسئول سم زدایی هست و یک شبکه اندو پلاسمی گسترده تو کبد هست پس ترکیب این دو مطلب این میشه که کبد مسئول سم زدایی در بدن هست

 

 1. حفظ کردن مطالب صفحه فوق و بعد مراجع به صفحه بعد

 

 1. مرور باید انجام شود 10 دقیق بعد یک روز بعد و یک هفته بعد دو هفته بعد و یک ماه بعد البته به همراه تست زدن

 

 1. زدن تست یک روز بعد از مطالعه

البته بالافاصله بعد مطالعه هم میتونیم تست بزنیم ولی این نباید باعث شه که تست زدن فردا رو فراموش کنیم

 

 1. اینو بدونیم حل کردن همه تست های حجیم اگه قرار بود باعث شه صد بزنیم همه صد میرنن. توی درس زیست90 درصد مطالعه و منبع خوب و روش مطالعه مهمه برای یادگیری و تکمیل نویسی

 

 1. توی یه همایش نفر اول کنکور94 رو دیدم و ازش سوال پرسیدم چطور خوندی زیسو در جواب گفت خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خوندم حداقل روزی 4 ساعت و خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی در روزهای بعد به تناوب مرور کردم وتست های ترکیبی زدم

 

 1. بهتره در یک روز که کاملا تعطیل هستیم دو تا 2 ساعت حداقل به مطالعه زیست به روش فوق بپردازیم و در اخر شب هم مرور کنیم

 

 

  

 

 فیزیک دبیرستان

سؤال بسیاری از شما این است که فرمول‌ها و مسائل فیزیک را چگونه یاد بگیرید.

 

🔴هرگز به فکر حفظ کردن فرمول‌ها نباشید. آن‌ها را یاد بگیرید. یادگیری یعنی این‌که فرمول‌ها را در ذهنتان تثبیت کنید. برای تثبیت فرمول‌های فیزیک به ترتیب زیر عمل کنید.

 

۱- متن کتاب، درس‌نامه یا جزوه را ابتدا روزنامه‌وار بخوانید تا با موضوع و مفهوم کلی بحث آشنا شوید.📖

 

۲- وقتی یک درس‌نامه را روزنامه‌وار خواندید، سپس برگردید و مطالب را عمیق‌تر بخوانید، فرمول‌ها را روی کاغذ بنویسید و واحد‌های هر کمیتی را به طور دقیق بررسی کنید. سعی کنید برای هر فرمول بدانید که کمیتی که محاسبه می‌کنید با کدام کمیت‌ها رابطه‌ی مستقیم و با کدام‌یک رابطه‌ی عکس دارد.🤔

 

۳- تا جایی که امکان دارد به جای حفظ کردن فرمول‌ها و نکات تستی، محاسبات خود را سریع کنید. تمام فرمول‌های تستی از یک فرمول مادر (اصلی) به دست می‌آیند. اگر به دنبال اثبات فرمول‌های تستی فیزیک بروید می‌دانید که فرمول‌های تستی از اعمال شرایط خاص- که مسئله بر اساس آن طراحی می‌شود- در فرمول اصلی و انجام محاسبات بر اساس پارامترها به دست می‌آیند. اگر محاسبات شما سریع باشد می‌توانید با استفاده از فرمول اصلی و داده‌های مسئله به راحتی به جواب برسید.🚀

 

۴- پس از این‌که مبحثی را خواندید، بلافاصله به سراغ حل تمرین و تست بروید. نباید این تست‌ها و تمرین‌ها را برای سنجش یادگیری خود حل کنید، بلکه باید آن‌ها را برای تثبیت فرمول‌ها و موضوعات مطالعه‌شده در ذهنتان و آشنایی با نحوه‌ی استفاده از آن‌ها در طراحی مسائل استفاده کنید.

 

۵- تعداد تست‌ها و تمرین‌هایی که بلافاصله بعد از خواندن درس‌نامه حل می‌کنید نباید خیلی زیاد باشد. وقتی احساس کردید این فرمول برای‌تان شفاف شده به سراغ مبحث بعد بروید.

 

تمام این ۵ مرحله فقط برای آشنایی با مبحث و تثبیت آن در ذهن شماست. پس از آن باید به فکر کسب مهارت حل مسئله در آن مبحث باشید که بهترین و راحت‌ترین راه ممکن، حل تمرین‌ها و تست‌های متنوع برای سنجش یادگیری خود است.

اشتراک گذاری

 اصول برنامه ريزي تحصيلي

برنامه ريزي  را با  سخت درس خواندن قاطي نکنيد ! برنامه ريزي درسي براي اين است که با همان وقتي که براي درس خواندن در حال حاضر مي گذاريد نمره هاي بهتري بگيريد.

خيلي ها تا  اسم برنامه ريزي مياد ياد درس خواندن از  صبح تا  نيمه شب مي افتند که معمولاﹰ يک کاغذ برنامه هم جلوشان است !

بنابراين :

اصل اول : قرار نيست به  خودتان فشار بياوريد بلکه مي بايست آرام شويد.

  در برنامه ريزي تحصيلي هر  کس بايد براساس تمايلات و  علايق و  استعدادهاي خودش شروع به  درس خواندن بکند.

اگر يک گل خاص را  که آب کم مصرف مي کند و بي آفتاب رشد مي کند در جايي بگذاريد که آفتاب زيادي به  آن بتابد و  مدام به  آن آب بدهيد، بعد يک مدت مي پوسد يا و  آن رنگ و  بوي پيشين را  ندارد.

  با فقط بسيار درس خواندن هرگز نمي توان به  نتيجه مطلوب دست يافت.

  اصل دوم : در برنامه ريزي تحصيلي هر  فرد بيشتر بايد به  نيازها و  استعدادهاي خودش توجه کند، تا  آنچه که بقيه انجام داده ­اند

" برنامه ي  درست برنامه اي است که با آن احساس راحتي بکنيد "  

برنامه ریزی درسی

اصل سوم :در برنامه ريزي تحصيلي هر  کس بايد نگاهي به هم آينده داشته باشد .

 

يک مثال :فرض کنيد که فصل تابستان است و  در شما يک شهر ساحلي زندگي مي کنيد و  قرار است براي خودتان برنامه ريزي بکنيد، اين خلاصه اون برنامه ايست که براي خود ريخته ايد :  

صبح :   شنا و آب تني ( احتمالاﹰ هم حمام آفتاب )

ظهر : نهار و  استراحت

عصر : گردش با  دوستان در  کنار دريا ( احتمالاﹰ با  صرف بستني )!

شب: درکنار خانواده و  برنامه هاي تلويزيون.و...

  اين برنامه به که نظر مي رسد دو  اصل اول را به  طور کامل رعايت کرده و  از اين نظر برنامه بسيار خوبيست به نظر شما چطور؟

اين برنامه براي سه ماه تابستان کامل است، اما  آيا کسي که اين برنامه ريزي را  کرده به  آينده هم فکر کرده است؟

به عنوان مثال، کسي در که اين چند ماه زبان انگليسي بخواند مي تواند آينده کاري بهتري پيش رو  داشته باشد و يا  اينکه کمي براي کنکور خواندن و  تقويت کردن پايه هاي درسي چندان بد هم نيست !  

اين موارد شايد تأثيرات خود را در اين سه ماه خوب نشان ندهد اما  ماه هاي دورتر کمک مي کند به تدريج زندگي بهتري داشته باشيد، به  عبارتي ديگر در  برنامه ريزي مي بايست هم کوتاه مدت و  هم اهداف بلند مدت در را  نظر داشت .  

به عنوان مثال فقط براي امتحانات و  کلاس ها  برنامه ريزي کردن، يکي از  همين خطاهای مرسوم است چون شايد در  کلاس نمره خوب بياوريد، اما  نبايد کنکور سال هاي آينده رو  هم فراموش بکنيد.

برنامه ریزی برای کنکور - بخش دوم-کلاس کنکور و آزمون های آزمایشی

برنامه ریزی برای کنکور - بخش سوم - غلبه بر استرس و اضطراب کنکور

برنامه ریزی برای کنکور - بخش چهارم - نکات روز کنکور

برنامه ریزی برای کنکور - بخش پنجم - مدیریت زمان

برنامه ریزی برای کنکور - بخش ششم - باید ها و نباید های کنکور

اشتراک گذاری

چگونه برای حل تکالیف تمرکز داشته باشیم

 

آیا تا کنون گرفتار حل تمرین ها شده اید؟ اگر شما هم در تمرکز کردن در زمان حل تمرینها مشکل دارید بهتره استراتژی و روشی که در زیر معرفی شده را دنبال کنید تا بتوانید تکالیف خود را به بهترین روش حل کنید. با استفاده از مطالب زیر یاد میگیرید که چگونه خودتان را برای حل تمرین ها آماده کنید و همچنین تمرکزتان بر حل تمرین ها باشد و با بالا رفتن تمرکز راندمان شما نیز بالا میرود.

 

مرحله اول: آماده شدن برای حل تمرین ها

تمرکز بر حل تمرین ها- مرحله 1

 

الف) پیدا کردن محیطی ساکت جهت انجام تکالیف:

اگر شما نیاز دارید بر روی حل تمرینها تمرکز کنید نمی توانید این کارو در پذیرایی منزل و جایی که برادرتان در حال بازی xbox است انجام بدید پس بهتره محیط ارام و ساکت رو که بتوانید در ان تمرکز لازم رو داشته باشید پیدا کنید.

 •       - اغلب اوقات بهترین محل برای درس خواندن اتاق خود شما می باشد و اگر ندارید میتونید از میز ناهارخوری اشپزخانه و یا جای دیگر استفاده نمایید.
 •       - اگر نمیتونید محل ساکتی رو برای انجام تکالیفتان پیدا کنید ویا اتاق شخصی ندارید بهترین کار اینست که بعد از مدرسه توی کتابخونه تمرینهای خود را تموم کنید و بعد به خانه برگردید.

 تمرکز بر حل تمرین- م 2

ب) هر چیزی که برای تمام کردن تکالیف لازم هست رو با خود همراه داشته باشید

قبل از شروع باید مطمئن شوید که هر چیزی که برای هر تکالیف لازم هست رو در روی میز خود دارید،  وقتی شما همه چیز رو داشته باشید تمام حواس شما بر حل مسائل است،  و  نه به دنبال پرگار هستید نه خط کش.

 •     - بهتره یک لیوان آب و یه مقداری خوراکی اطرافتون باشه تا صندلی رو برای خوردن ترک نکنید.

تمرکز بر حل تمرین-م3

ج) تمام چیزهای که ممکن است حواس شما را پرت می کند از خودتان دور نگه دارید.

کامپیوتر ، فیس بوک ، تلگرام و هرچیزی که ممکنه حواس شما رو پرت کنه رو قطع کنید همه چیز رو غیر از تکالیفتون دور بریزید اگر نیاز به کامپیوتر برای اطلاعات خود دارید فقط از آن برای تکالیف استفاده نمایید.

 •     -  اگر شما عادت کرده اید که تلفن و یا کامپیوتر خود را هر لحظه چک کنید بهتره اون رو در یک اتاق دیگه بزارید و فقط زمان استراحت میان حل تمرین از اون استفاده کنید.
 •      - تحقیقات اخیر نشان میدهد که گوش دادن به موسیقی آرام باعث بالا رفتن میزان تمرکز میشود البته این کار برای همه تاثیر گزار نمیباشد میتونید این کار رو هم انجام بدید ببینید برای شما مفید میباشد یا خیر.

تمرکز بر حل تمرین م 4

د) تهیه چک لیست برای تمرینها

قبل از شروع بهتر است تمامی کارهایی که باید برای انجام تالیف انجام بدید رو به صورت چک لیست ایجاد نمایید حتی زمانی که مشاور و پشتیبان هم دارید بهتره خودتان هم قبل از شروع این چک لیست را اماده نمایید.

 •      - اسم درس رو بنویسید و توضیح کوتاهی در رابطه با تکلیف آن درس و همینطور پیش بینی سختی و میزان زمان که نیاز به حل آن میباشد رو بنویسید
 •      - چک لیست خود را از سخت به آسان ترتیب کنید بهتره که سخترین بخش تمرینها رو در ابتدا انجام بدهید و یا میتونید اونها رو برمبنای زمانبر بودن ترتیب کنید از طولانی ترین به کوتاه ترین هر دوروش تاثیر گزار میباشد.

تمرکز بر حل تمرین-م5

ه) داشتن برنامه

 بدون برنامه خیلی سخته که بتونید پای تمرینها باشید. سعی کنید بلوک های زمانی مشخصی رو برای انجام تکالیفتون مشخص کنید به عنوان مثال شیمی از ساعت 4 تا5 بعد از ظهر – ریاضی از ساعت 5 تا 6 در واقع داشتن زمان مشخص کمک میکنه تا با شدت بیشتری تکالیف رو انجام بدید و انها را برای لحظه آخر نگزارید.

 •     - خیلی مهمه که بدونید که چه زمانی باید تکالیف و تمرینها  را تحویل معلم بدهید و با توجه به آن زمان خود را تنظیم کنید. مثلا اگر تکالیف 4 درس را باید در یک روز تحویل بدهید بسیار سخت است تمامی آنها را درشب قبل آماده کنید.
 •      - سعی کنید فضای کاری و درسی خود را هماهنگ نگه دارید به عنوان مثال انجام درس ریاضی در میان انجام تکالیف زبان انگلیسی کار مناسبی نمی باشد و تمرکز کردن را سخت تر میکند.

مرحله دوم: انجام تکالیف

تمرکز بر حل تمرین-م6

الف) یک دقیقه به ذهنتان اجازه دهید تا بر روی کار دیگر سوییچ کند.

یک مقدار برای ذهن سخته که از کارهای روزمره سریعا روی تکالیف سوییچ کنه این فرصت رو به دهنتون بدید تا بتواند از تماشای تلویزیون به حالت مطالعه و درس خواندن برود برای اینکار بهتره قبل از شروع جزوات خود رو ورق بزنید تا ذهنتون امادگی لازم رو کسب کنه.

تمرکز بر حل تمرین-م7

ب)  انجام تکالیف سختر در ابتدا

یکی از بهترین روشها انجام تمرینهای سختر در ابتدای آموزش میباشد اگر شما واقعا از ریاضی متنفر هستید اما ریدینگ زبان برایتان راحت است بهتره اول ریاضی رو حل کنید و پس از ان  به سراغ درس زبان انگلیسی برید.

 •     - یکی دیگر از روشها،  انجام تکالیف وقت گیر در ابتدا است (شاید تکالیف وقت گیر همان تمرینهای سخت باشند اما لزوما همیشه اینگونه نیست)

تمرکز بر حل تمرین-م8

ج) بلند صحبت کردن در زمان انجام تکالیف

 اگر گیر کردید و نمیتونید تمرکز خودتون رو بر روی یک موضوع تکراری ایجاد کنید بهتر است با صدای بلند سوال درسی رو بخونید تا کمک کنه ذهنتون تمرکز بیشتری داشته باشد این کار کمک میکنه تا ذهن شما منحرف نگردد.

 •     - اگر فکر میکنید بلند صحبت کردن احمقانه به نظر میرسه نیازی نیست خیلی بلند صحبت کنید میتونید فقط زمزمه کنید. (شنیدن فکر کردن باعث بالا رفتن خلاقیت میشود.)

تمرکز بر حل تمرین-م 9

د) تمام کردن یک تمرین و رفتن به تمرین بعدی

نباید بین تمرینهای درسی بچرخید، یکی رو تموم کنید و سپس به یکی بعدی بروید. با توجه به تحقیقات اخیر انجام چند تکلیف با هم باعث پایین آمدن ضریب هوشی و توانایی های شناختی میشود.

 •      - پس از اتمام یک تمرین علامت چک رو کنار اون تکلیف بزارید این کار حس خوبی به شما میدهد و باعث میشود تا ادامه تکالیف رو بهتر انجام دهید.
 •       - اگر واقعا نمیتوانید تمرینی رو حل کنید اون رو برای مدتی کنار بگزارید. قفل کردن و وقت گزاشتن بر روی تمرینی که توانایی حل ان را در آن لحظه ندارید فقط وقت شما را میگیرد ، انجام یک تکلیف جدید میتونه کمی حال شما رو بهتر بکنه.

تمرکز بر حل تمرین-م 10

د) زمان کنار گزاشتن حل تکالیف

شب تا دیروقت برای حل تمرینها وقت میزارید؟ بهتره که هیچ وقت بیش از 1 ساعت از زمان نورمال خوابتان درگیر تکالیف نشوید. به اندازه کافی وقت گذاشته اید و بهتر است مابقی تکالیف را در صبح انجام دهید و اگر نتوانستید انجام دهید نگران نباشید دفعه بعد جبران می کنید.

 •      -  کار شما زمانی که شما را خسته کند باعث رنجش شما میشود و بسیار سخت است بر روی کاری که شما را می رنجاند تمرکز لازم را داشته باشید زمانی که شما زمان خوابتان و کارتان را با هم ادغام کنید باعث بهم ریختن برنامه خود میشوید.

3) با انگیزه بودن

تمرکز بر حل تمرین-م 12

 

الف) داشتن زمانهای استراحت کوتاه

به جای داشتن یک زمان استراحت بلند مدت بهتره زمانهای استراحت کوتاه با تعداد بیشتر داشته باشیم مثلا استراحت 5 دقیقه ای بین هر 30 تا 60 دقیقه فعالیت داشته باشید.

 •     -  در 5 دقیقه استراحت بهتره به بیرون از فضا بروید و کمی قدم بزنید و یک کار فیزیکی بجای چک کردن فیس بوک و تلگرام انجام دهید. خیلی مهم است که بیش از اندازه بر روی صندلی ننشینید.
 •     - اگر زمان استراحت در نظر نگیرید کار شما بی پایان به نظر میرسد و از نظر بهره وری و تمرکز ضربه میخورید.

تمرکز بر تمرین م 12

ب) مراقب خوردن کافیین باشید:

کافیین به برخی دانش آموزان بیش از حد نیاز ماده تمرکز میدهد. و برای برخی دیگر باعث حرکت سریعتر آنها میشود (مثل سنجاقک) میشود.نباید بیش تر از حد نیاز قهوه و یا نوشیدنی های کافیین دار مصرف نمود که باعث سختر شدن تمرکز در حین حل تمرینها میشود.

 •     - بهتر است بجای نوشیدنی ها کافیین دار از مایعات طبیعی استفاده نماییم. نوشیدن آب آشامیدنی باعث میشود مغز شما در تمامی بخشها بدرستی فعالیت نماید.

تمرکز بر حل تمرین - م 14

ج) انجام تکالیف با یک همراه:

گاهی اوقات به نظر خیلی سخت میاد شما به تنهای در اتاقتان و در کنار کتابها و جزوات بتوانید به خوبی بر روی دروس تمرکز داشته باشید. به همین دلیل بهتره این کار رو به کمک بقیه انجام بدیم و یا در یک گروه این کار صورت بگیره. اونها میتوانند به شما کمک کرده و باعث کاهش اشتباه شما شوند.

 •     -  تا زمانی که شما پاسخ های خودتون رو به یکدیگر ندهید انجام تمرینها به کمک یکدیگر تقلب محسوب نمیشود و همینطور باعث بالا رفتن توانایی یادگیری و مدیریت زمان شما نیز میشود.

تمرکز برحل تمرین م 14

د) به خودتان پس از انجام تکالیف جایزه بدهید

این خیلی مهمه که پس از انجام کار سخت به خودتون جایزه و پاداش بدهید این کار میتونه با انجام یک فعالیت جذاب و با نشاط صورت بگیره و باعث می شود در مراحل بعدی نیز تمرینات رو سریعتر و با تمرکز بیشتر انجام دهید.

در صورتی که در حل تمرینها نیاز به یک مشاور و راهنمای خوب داشتید میتونید از خدمات گروه آموزش آنلاین پادرس که کلاسهای خصوصی رو به صورت انلاین برگزار میکنه در هر زمانی که نیاز به کمک در حل تمرینها داشتید میتوانید از معلمهای خصوصی مجرب پادرس به صورت آنلاین استفاده نمایید.

منبع: WikiHow.comمشاهده هزینه کلاسها 

تدریس خصوصی انلاین

اشتراک گذاری

 

 

در مقاله سعی بر آن شده تا 20 روش موثر برای مطالعه صحیح به منظور یادگیری مفهومی ارائه شده است و پس از معرفی این 20 روش ، راههای استفاده صحیح از زمان برای مطالعه را معرفی میکنیم:

 

۱-سعی کنید آن چه را که مطالعه میکنید در ذهن خود تجسم کنید زیرا تجسم، سنگ بنای حافظه است.

 

۲- توجه داشته باشید که هرکس نمره ی بیش تری می گیرد، باهوش نیست بلکه کسی که از وقت و نیروی خود استفاده ی خوبی می کند و شیوه ی صحیح مطالعه را می داند باهوش تر است.

 

۳- اساس مطالعه فعال، طرح سؤال است. خواننده ی فعال در حین مطالعه، دائماً سؤال طرح می کند.

 

۴- اگر میخی بیش تر در چوب فرو رود دیرتر جدا می شود. اگر مطالب به خوبی فهمیده و به درستی در حافظه ی بلند مدت ثبت شوند دیرتر فراموش می شوند.

 

۵- وقتی می خواهید کتابی را مطالعه کنید آن را به بخش های کوچک تقسیم و زمان خواندن آن ها را مشخص کنید، زیرا هرچه مطالب به بخش های کوچک تر تقسیم شوند یادگیری آن ها راحت تر خواهد بود.

 

۶- درس خواندن مؤثر، خط کشیدن زیر سطرهای کتاب نیست.مطالعه ی فعال شامل خواندن، نوشتن، تکرار و مرور است.

 

۷- پس از۶۰ تا ۹۰ دقیقه مطالعه و ۵ تا ۱۰ دقیقه استراحت کنید.

 

۸- بعد از گذشت ۲۴ ساعت از مطالعه، حدود ۸۰ درصد از مطالب فراموش می شوند با مرور صحیح از این فراموشی جلوگیری کنید.

 

۹- از نشستن به حالت لمیده پرهیز کنید، درست نشستن، درست نفس کشیدن و تابیدن نور از لزومات یادگیری هنگام مطالعه است.

 

۱۰- نکته های مهم درسی و کلاسی را به صورت کلیدی بنویسید.

 

۱۱- نکته های کلیدی، کلماتی هستند که بیش ترین معنی را در بر می گیرند.

 

۱۲- جواب های زیبا، همیشه به دنبال سؤال های زیبا می آیند. (اهمیت طرح سؤال قبل از مطالعه).

 

۱۳- سعی کنید تا حد امکان در یک مکان مطالعه کنید. از مطالعه در پارک ها و مکان های شلوغ خودداری کنید.

 

۱۴- قبل از شروع مطالعه و بعد از پایان مطالعه، کمی استراحت کنید.

 

۱۵- با علاقه و اشتیاق و برای رسیدن به هدف درس بخوانید نه از روی اجبار.

 

۱۶- سعی کنید هنگام شب و قبل از خوابیدن، آن چه را که در مدت روز خوانده اید یک بار دیگر مرور کنید.

 

۱۷- موضوع های مشابه (مانند زبان عربی و زبان انگلیسی) را پشت سرهم مطالعه نکنید و بین آن ها فاصله بیندازید

 

۱۸- بعضی از دانش آموزان هنگام مطالعه، سرشان را پائین انداخته و از صفحه ی اول شروع به خواندن می کنند که این روش نادرست است.

 

۱۹- خواب، به بهبود حافظه ی بلند مدت کمک می کند بنابراین هنگام امتحان، مدت زمان خواب خود را خیلی کم نکنید و به اندازه ی کافی (۶ تا ۸ ساعت) بخوابید.

 20- مطالب را حفظ نکنید چون به زودی فراموش می شوند سعی کنید مفهوم آن ها را بفهمید زیرا زمانی اطلاعات به خوبی در حافظه ی بلند مدت جای می گیرند که کاملاً فهمیده شوند

 -----------------------------

----------------------

کارشناسان نکاتی را پیشنهاد می کنند تا با استفاده از آنها بتوانیم از زمان مطالعه خود بیشترین استفاده را ببریم. این نکات و راهکارها شامل موارد زیر میباشند:

 

۱. مطالعه را جزئی از زندگی روزانه خود قرار دهید.

بهترین راه برای اینکه به درس خواندن عادت کنیم این است که آن را بخشی عادی از زندگی روزمره خود بدانیم. تحصیلات عالی مستلزم تلاش و پشتکار است. لازم است هر روز زمانی را به انجام تکالیف و مطالعه اختصاص دهیم. یک ساعت در روز برای شروع خوب است، ولی این زمان هرچه بیشتر باشد بهتر است.

 

۲. سبک و روش یادگیری خود را بشناسید.

افراد مختلف روش های یادگیری متفاوتی دارند و هرگز یک روش واحد برای همه اشخاص مناسب نیست. بعضی افراد با روش های دیداری، بعضی با شنیدن، و بعضی با ترکیب روش های گوناگون یاد می گیرند. لازم است هریک از ما روش مناسب خود را کشف کنیم و آن را به طور مکرر مورداستفاده قرار دهیم. گاهی اوقات ترکیب رویکردهای مختلف، مثلا خواندن مطالب با صدای بلند می تواند مفید واقع شود.

 

روش های یادگیری همچنین ممکن است برحسب آنچه مطالعه می کنیم متفاوت باشد. به عنوان مثال کسی که زبان را با روش های شنیداری می آموزد ممکن است ریاضیات را با روش های دیداری یاد بگیرد. بهتر است عادات خود را با توجه به روش یادگیری خود شکل دهیم.

۳. همه چیز را به شب قبل از امتحان موکول نکنید.

بسیاری از دانش آموزان مطالعه را به شب قبل از امتحان موکول می کنند اما این روش روش خوبی برای یادگیری نیست. به گزارش برترین ها کارشناسان معتقدند که در محیط یادگیری آکادمیک، تنها دانستن مطالب و نکات کافی نیست بلکه دانش آموزان باید توانایی تفکر انتقادی راجع به آنها را نیز داشته باشند.

 

بهتر است مطالب درسی را به صورت روزانه مرور کنیم. همین طور بحث های گروهی و استفاده از نوارها و سی دی های آموزشی به یادگیری موثر تر کمک می کند.

۴. از درس خواندن لذت ببرید.

لزومی ندارد همیشه درس خواندن را جدی بگیریم و تنها در گوشه ای بنشینیم و مطالب را در ذهن خود فرو کنیم. روش های زیادی وجود دارد که به ما کمک می کنند تا از درس خواندن لذت ببریم . همه چیز به خلاقیت ما بستگی دارد. مثلا استفاده از حروف اختصاری جالب، یا موزیک و سایر روش های خلاقانه باعث می شود تا از درس خواندن لذت بیشتری ببریم.

 

اشتراک گذاری

 چرا در  کنکور آن چيزي را  که مي خواهيم نمي شود؟ ( چه کارهايي بايد و  نبايد بکنيم)

 شايد بيش از  نيمي از  داوطلبان کنکور به  آن نتيجه اي که فکر مي کنند لياقتش را  دارند نمي رسند، در  حالي که براي آن سعي هم کرده اند  اما.  مشکل کجاست؟

مي توان مسائل کنکوري ها  را به   پنج دسته اصلي تقسيم نمود که اگر اين چند نکته ساده را  رعايت کنيد مي توانيد اطمينان داشته باشيد  که از بيش نيمي از  داوطلبان کنکور جلوتر هستيد .  اما اين چند نکته :

داشتن آرامش پيش و در هنگام کنکور

 يکي از  دلايل اصلي عدم موفقيت بسياري در  کنکور، پريشاني و  نگراني حين آزمون و  پيش از  آن است .

مديريت کردن وقت در  کنکور

 بسياري از  افراد را  مي شناسم و  حتماﹰ شما در هم بين دوستان و  آشنايانتان سراغ داريد -  که سر کنکور وقت کم آورده اند و  به تمام تست ها  نرسيده اند و در نتيجه بسياري تست هاي ساده را  از دست داده اند

 برنامه ريزي درست براي کنکور 

 احتمالاﹰ شما هم مانند بسياري از  داوطلبان کنکور، به  سبک هر از"  چمني گلي " درس مي خوانيد، به  اين نحوي که مثلاﹰ رياضيات ،حساب ديفرانسيل و فيزيک را  با دبير خصوصيتان پيش مي رويد بقيه درس ها را با مدرسه، سعي مي کنيد که به برنامه کنکورهاي آزمايشي هم برسيد و  اگر وقتي باقي ماند، به  اون درسي که فکر مي کنيد مفيد است مي پردازيد و  بعد از  مدتي هم معمولاﹰ آن را کنار مي گذاريد !  

به اين مي گويند يک برنامه پرت و  پلا ! وقتي که به کنکور مي رسيد مي بييند که بسياري از  درس ها را  بلد نيستيد و  نرسيده ايد و بسياري هم يادتان نيست، در  حالي که کلي هم سعي کرده ايد و وقت گذاشته ايد و در نتيجه دپرس مي شويد !  راه حل اينه که برنامه ريزي داشته باشيد اما.  اين برنامه ريزي بايد چه شکلي باشد؟

 کتاب درسي وتست هاي کنکور سال هاي پيش

 شايد تعجب نکنيد اگر بگويم دليل اصلي موفقيت آن هايي در که کنکور قبول شده اند  مرور بسيار تست هاي کنکورهاي سال  هاي پيش و  خود کتاب هاي درسي بوده است و  آن ها که نتوانسته اند  سد کنکور را  پشت سر بگذرانند، به  اين دليل بوده که وقت بسياري را  صرف تست هاي تأليفي مختلف کرده اند و به  تست هاي کنکور و  مطالب کتاب هاي درسي کم توجه بوده اند

 البته نفع بسياري از  مؤسسات و  آموزشگاه ها و دبيران کنکوري در  اين است که بر روي تست هاي تأليفي خود بعنوان يک برتري تکيه کنند تا  بتوانند مشتريان بيشتري جذب کنند .

 براي اينکه اطمينان حاصل کنيد مي توانيد با  کساني که رتبه هاي پايين در  کنکور آورده اند (يا دو سه رقمي ) صحبت کنيد و  ببينيد در که کمال تعجب اين ها  براي کنکور بيشتر تست هاي سراسري سال هاي پيش را  حل کرده اند تا  تأليفي ها

 

 البته اگر تست هاي کنکور را به  اندازه کافي زده باشيد -  بطوري که يک تسلط نسبي خوب بر  روي آن ها داشته باشيد -  تست هاي تأليفي مي تواند به  بالاتر بردن سطح شما در دروس و  مباحث کمک کند . آن هم اگر و  تنها اگر قبل از آن تسلط نسبي بالايي بر تست هاي کنکور داشته باشيد .

برنامه ریزی برای کنکور - بخش اول-اصول برنامه ریزی

برنامه ریزی برای کنکور - بخش دوم-کلاس کنکور و آزمون های آزمایشی

برنامه ریزی برای کنکور - بخش سوم - غلبه بر استرس و اضطراب کنکور

برنامه ریزی برای کنکور - بخش چهارم - نکات روز کنکور

برنامه ریزی برای کنکور - بخش پنجم - مدیریت زمان

 

اشتراک گذاری

چکار کنيم که در  کنکور وقت کم نياوريم؟

اولين کار اينست که همه چيز را نخوانيم، چون در  غير آن صورت مي خواهيم که همه ي تست ها را  بزنيم ! اون هايي که بسياري از  فصل ها را  نخوانده اند هم در کنکور وقت اضافه مي آورند و  هم بسيار راحت از  تست ها را رد مي شوند، چون حتي به  گوششان هم آشنا نيست ! اتفاقاﹰ اين افرادچون وقت زياد مي آورند مي توانند حتي تست هايي را  که کمي وقت گير هستند را  هم حل کنند که ديگران نمي رسند.

 اما روش هايي هم براي save کردن وقت سرجلسه کنکور هست، يادتان باشد : که

 " وقت براي برگشتن هست "!

چند را نفر مي شناسيد که در کنکور وقت کم آورده اند؟ تقريباﹰ همه کنکوري ها  

چکار کنيم در که کنکور وقت کم نياوريم؟

 • بهترين راه اينست که زمان کنکور را  بيشتر بکنيم اما!  متأسفانه اين دست ما  نيست

 وقتمان را  به  تست هايي تخصيص بدهيم که بلديم و يا  اينکه مي توانيم با  وقت کمي آن ها را حل کنيم پس درهر صورت در  کنکور وقت کم مي آوريم ! اين يعني بسياري از  تست ها  را نمي توانيم بزنيم . خوب چه بهتر که به انتخاب خودمان به  محض برخورد با  تست هايي که بلد نيستم  و يا  اينکه براي حل ها آن بايد وقت زيادي بگذاريم،  آن ها را بيخيال شويم . بدين ترتيب وقتمان را  روي بهترين تست ها  بگذاريم . يعني تست هايي که بلديم و  مي توانيم با  سرعت آن ها را پاسخ دهيم و  بقيه وقتمان را  هم سر فرصت بر  مي گرديم سر آنهايي که:

۱) فکر مي کنيم با  کمي صرف وقت بيشتر مي توانيم راه حلشان را  پيدا کنيم يا

۲) اينکه شک داريم درست زديم

معمولا وقت اضافه در کار نيست و  وقتتان تمام مي شود، اما  اگر باز  هم وقت داشتيد مي توانيد سراغ تست هاي سخت تر  برويد، اما  بسياري از  دانش آموزان در  همين مرحله متوجه مي شوند که وقت ديگر ندارند ! اما حالا فرض کنيد که مثل يک بچه مثبت از  ابتدا شروع کنيد به  زدن تست و هرجا هم که گير کرديد تمام تلاش خود را  براي حل کردن آن بکنيد !

خوب، به  سرعت متوجه مي شويد تنها بيست دقيقه فرصت داريد و  فقط به  نصف سؤالات رسيده ايد !

اين يعني احتمالاﹰ يک تعداد از  تست هاي ساده تر  جلو وجود داشت و  شما بلد بوديد که به راحتي پاسخ دهيد ولي نرسيديد . در حاليکه بسياري از  افراد با  پاسخ دادن به  آن ها توانسته اند هزاران نفر از شما جلو بيفتند

 

 تست ها را به چهار دسته تقسيم مي کنيم :

اول : تست هايي که هم بلد هستيد و  هم وقت زيادي نمي گيرند : بسيار ساده است، مي زنيد .

دوم : تست هايي که بلد هستيد ولي مقداري وقت گير است و يه خورده فکر کردن مي خواهد يا  بطور کلي دودل هستيد .

 سوم : تست هايي که بلد نيستيد و يا  مي دانيد که از پسشان برآمدن کلي وقت و  فکر مي خواهد .با اطمينان و  سرعت هرچه بيشتر از  اين تست رد ها  شويد . بد نيست که يک خط هم در کنار آن بگذاريد که بعداﹰ بدانيد که از اين تست ها رد  شديد .

چهارم:  اما بعضي از  تست ها  هستند که فکر مي کرديد بلد هستيد اما  هنگام حل کردنشان مي بينيد که اونطوري هم که فکر مي کرديد  نبوده يا و  اينکه بعد از  اينکه آن را حل کرديد تازه دودل مي شويد . بهتر است اين تست ها  را هم  يک علامت خاصي بزنيد تا  وقتي برگشتيد بتوانيد آنها را تشخيص بدهيد .

اما ترتيب زدن تست ها  :

 اول : تست هايي که راحت هستند و  بلد هستيد  . (دسته اول) 

دوم : آنهايي که سخت ترند به و  کمي فکر کردن نياز داشتند . (دسته دوم)

سوم : تست هايي که را شما گيج کرده اند. (دسته چهارم)

 اگر بازم وقت اضافه آورديد (که فکر نمي کنم بياوريد) برويد سراغ آن هايي که فکر مي کنيد بلد نيستيد و يا اينکه خيلي سخت و  وقت گير هستند (دسته سوم ) در اين ميان تست هاي بسيار ساده اي هم پيدا مي شوند که متوجه نبوده ايد و يا راه حل آن در لحظه اول به  ذهنتان نرسيده است .

نکاتي درباره کنکور و تست زدن

اگر تا نيمه يک محاسبه را رفتيد و شواهدي براي پاسخ يافتيد محاسبه را ادامه بدهيد و از آن کمک بگيريد تا گزينه هاي  ، ديگر را حذف کنيد .

حالا چرا بايد اين چنين کرد؟

بنيان تست هاي کنکور بر مبناي هر چهار سؤال ناصحيح  يک نمره منفي گذاشته شده، يعني چه؟ يعني هر سؤال درست ۱ + امتياز اما  هر سؤال غلط  -1.25   امتياز دارد . چرا اينچنين است؟  چون بر اساس اصول احتمال اگر شما جواب سؤالات را ندانيد و بخواهيد از  بين چهار گزينه يکي را انتخاب کنيد، از هر چهار سؤال که بزنيد يکي  درست در مي آيد فرقي هم نمي کند که سؤال ها مربوط به  چه درسي باشد، باور نمي کنيد امتحان کنيد .

حال اگر  توانستيد در بين گزينه ها يک يا دو مورد را حذف کنيد  (با دليل و اطمينان)اونوقت بر اساس احتمالات راحت مي توانيد  يکي از گزینه ها را شانسی و با خیال راحت انتخاب کنید مگر اینکه اصولا اعتقاد داشته باشید خیلی بدشانس هستید.  

نکاتي درباره کنکور و تست زدن

اگر تا نيمه يک محاسبه را رفتيد و شواهدي براي پاسخ يافتيد محاسبه را ادامه بدهيد و از آن کمک بگيريد تا گزينه هاي  ، ديگر را حذف کنيد .

شک داشتن روی پاسخ تست

حالا چرا بايد اين چنين کرد؟

بنيان تست هاي کنکور بر مبناي هر چهار سؤال ناصحيح  يک نمره منفي گذاشته شده، يعني چه؟ يعني هر سؤال درست ۱ + امتياز اما  هر سؤال غلط  -1.25  امتياز دارد . چرا اينچنين است؟  چون بر اساس اصول احتمال اگر شما جواب سؤالات را ندانيد و بخواهيد از  بين چهار گزينه يکي را انتخاب کنيد، از هر چهار سؤال که بزنيد يکي  درست در مي آيد فرقي هم نمي کند که سؤال ها مربوط به  چه درسي باشد، باور نمي کنيد امتحان کنيد .

برنامه ریزی برای کنکور - بخش اول-اصول برنامه ریزی

برنامه ریزی برای کنکور - بخش دوم-کلاس کنکور و آزمون های آزمایشی

برنامه ریزی برای کنکور - بخش سوم - غلبه بر استرس و اضطراب کنکور

برنامه ریزی برای کنکور - بخش چهارم - نکات روز کنکور

برنامه ریزی برای کنکور - بخش ششم - باید ها و نباید های کنکور

 

اشتراک گذاری

تغذيه شب قبل کنکور

از نکات بسيار مهمي که مي تواند در کنکور شما نقش داشته باشد، تغذيه است در اين  بين عسل هم مي تواند يکي از بهترين آن ها  براي کنکوري ها باشد . يادتان نرود که مواد  قندي خوراک مغز را تشکيل مي دهد و عسل بهترين آن هاست. بد نيست بدانيد اگر کسي دچار ضعف و بي هوشي شده باشد با شربت عسل و آب زودتر به هوش مي آيد تا آب و قند.

برنامه کنکور-تغذیه

 صاف  نشستن

مي دانستيد هنگامي که صاف مي نشينيد(کمرتان راست است )ذهن شما بهتر از مواقعي که خميده يا خوابيده هستيد کار مي کند؟  يعني بهتر  در خاطرتان مي ماند و يا بهتر از پس رياضي بر مي آييد. براي امتحان آن چند مسئله رياضي مشابه را سعي کنيد و ببينيد  در حالت هاي  مختلف ، کدام را  بهتر حل مي کنيد !  

بلاهاي که ممکن است در روز جلسه سرتان بیاید

درصد کمي در هم کنکور دچار بالاهاي آسماني مي شوند که تعداد آن معمولاﹰ کمتر ده از  درصد داوطلبان کنکور است که البته تعداد کمي هم نيست . بسياري هم خود مسبب اين مسئله هستند که ادامه ليست مهمترين اين اتفاقات را  مي آوريم تا  شايد براي آن بتوانيد راه حلي پيدا کنيد :

 ۱) جا گذاشتن کارت کنکور و  ... ...  براي جلسه آزمون

 حتماﹰ يک ليست از  چيزهايي که لازم داريد تهيه کنيد از و  قبل با را همه در هم يک جاي مطمئن بگذاريد .

  ۲) دير رسيدن به  جلسه کنکور به  دلايل مختلف

دير رسيدن به  جلسه کنکور دلايل مختلف مي تواند داشته باشد به  مانند اينکه خودتان مقصر باشيد و  حسابي بخوابيد يا  اينکه ساعتتان عقب باشد و  .... اما مسئله اصلي که احتمالش هم بسيار است مسئله ترافيک در  تهران است؛ بارها مي بينيم در که يک مسير تصادف به يا و شده دلايل ديگري راه بسته است و  ترافيک سنگيني در  مسير شماست .  يا اينکه ماشين پدرتان در  بين راه بماند .. و  پس بهتر است نيم ساعت زودتر راه بيفتيد و  حساب اين اتفاق رو ها  هم بکنيد .

 ۳) عدم استفاده از  مداد مناسب

در که نتيجه دستگاه تست - خوان پاسخنامه را شما درست تصحيح نمي و کند با شما يک رتبه نجومي مواجه خواهيد ! شد من خودم اين تجربه را  داشتم هنگامي که براي اولين در بار  آزمون هاي مؤسسه ... شرکت کردم در  کمال تعجب ديدم که درصدهايم چنان پايين و  رتبه هايم چنان بد  است که اصولاﹰ حتي فکرش را  هم نمي توانستم بکنم . راستش را  بخواهيد گريه هم کردم  تا  اينکه بار  دوم هم اين اتفاق افتاد و  اين بار  مطمئن شدم که اين نمره هاي من نيست با و  مسئول آزمون ها  صحبت کردم و فهميدم مداد نوکي ) اتد ( که من استفاده مي کردم به  دليل نوع مغز آن توسط اسکنر قابل خواندن نيست از و  دفعات بعد از که مداد معمولي استفاده کردم ديگر اين اتفاق نيفتاد . حالا فکر کنيد اگر اين اتفاق براي در من کنکور افتاده بود چه بلايي سرم مي ؟!آمد

 

۴) جا به  جا  زدن پاسخ ها

 آن بلاهاي آسماني است که مي تواند رتبه را شما ۵۰۱ تا  جابجا و کند براي بعضي از  دوستان اتفاق افتاده است در.  حالي که منتظر يک کارنامه يا دو  سه رقمي بوده اند با يک رتبه پنج رقمي يا و  بالاتر مواجه شدند که معمولاﹰ به  غش منجر شد

  بنابراين :  هر 10 یا 20  تست در  کنکور جواب هاي خود را با پاسخنامه چک کنيد تا  تستي را  جا نيانداخته باشيد يا و  اينکه پاسخ ها  را  جابجا وارد نکرده باشيد . اين مسئله بخصوص وقتي محتمل است که به شما يک تست پاسخ نمي دهيد و  تست بعدي را در  پاسخ همان سؤال وارد مي کنيد و  الي آخر !...

برنامه ریزی برای کنکور - بخش اول-اصول برنامه ریزی

برنامه ریزی برای کنکور - بخش دوم-کلاس کنکور و آزمون های آزمایشی

برنامه ریزی برای کنکور - بخش سوم - غلبه بر استرس و اضطراب کنکور

برنامه ریزی برای کنکور - بخش پنجم - مدیریت زمان

برنامه ریزی برای کنکور - بخش ششم - باید ها و نباید های کنکور

اشتراک گذاری

  استرس و اضطراب در کنکور

 بسياري از  اول يا  دوم دبيرستان با  رفتن به  کلاس خصوصي، زدن از  استراحتشان و  کار کردن تست هاي مختلف خود را  براي کنکور آماده مي کنند و  اميدوارند که رتبه مناسبي بياورند .  چشمان خود را چند لحظه ببنديد و  خودتان را  جاي آن ها بگذاريد -  فکر کنيد که سه از سال بهترين روزهاي زندگيتان را به درس خواندن و  تمرين کردن براي کنکور پرداخته ايد و خود را از بسياري تفريحات منع کرده  و در چند ساعت قرار است مسير کل زندگيتان تعيين شود -  چه احساسي بهتان دست مي دهد؟

استرس و  اضطراب بسيار بيشتر از  آني که شايد الان داشته باشيد !  

يکي از  دلايل اصلي عدم موفقيت در  کنکور همين استرس است و  هرچه اين استرس و  نگراني بيشتر باشد امکان خراب کردن کنکور هم بيشتر مي شود از نظر من، دو  راه اساسي براي مقابله با  استرس وجود دارد

۱) اولين راه مقابله با  استرس کنکور اينست که طوري برنامه ريزي کنيم که تمام دنيايمان بر را  روي کنکور نگذاريم تا  مدام اين به  فکرمان بيايد اگر  که کنکور را  خوب ندهم نه  تنها دانشگاه نمي روم بلکه چندسال از  بهترين سالهاي  عمرم را  هم ازدست داده ام

 2) نکته ديگر اينکه بايد توقعمان را  تاحدودي پايين بياوريم و  درست تعريف کنيم . مثلاﹰ اگر فکر مي کنيد که زير 1000 خواهيد آورد، خوب شايد نياوريد، چون خيلي ها  هستند که از شما آماده ترند

يک تست روانشناسي

 تا حالا به  اين فکر کرده ايد که بايد رتبه زير 1000 بياوريد؟ اگر نه،  همين الان فکر کنيدو ببينيد که آيا اضطراب پيدا مي کنيد يا  نه؟

خوب، حالا فکر کنيد 2000 ؟ در آن صورت باز آيا هم احساس اضطراب مي کنيد؟

 10 هزار چطور؟

20هزار چي؟

خوبه، مثل اينکه اين آخري درست درآمد !  

اين همان چيزي است که زندگي پشت کنکور و  بعد را آن دچار بهم ريختگي مي کند :استرس ! براي اين که استرس و  پريشاني ناشي از  کنکور را  در  خود کاهش دهيم، مي بايست سطح توقع مان را از خودمان کمتر کنيم، آن وقت مي بينيم که چقدر روان تر  هستيم و  نتايج بهتري هم مي گيريم .

 پس بياييد براي مدتي هم که از شده استرس به  دور باشيد . ☺

حالا اگر وسط کنکور اضطراب گرفتمان چه کنيم؟

اول از همه اينکه فکر کنيد همه کساني که در جلسه کنکور نشسته اند الأن همين مشکل را دارند و براي آن ها هم آزمون آنطوري  که مي خواستند نبوده و احتمالاﹰ بسياري تست ها را نتوانسته اند پاسخ دهند.  چند راه کوتاه و  موثر :  

استرس وسط کنکور

1) تنفس درست و عميق :

يکي از اساسي ترين کارهايي که به حفظ  آرامش و يک زندگي درست کمک مي کند، تنفس صحيح و عميق  است و اين که در کنکور هم خيلي به آدم کمک مي کند . از طرفي  اکسيژن بيشتري به مغزتان مي رسد که خيلي لازم داريد !

حال چند نکته را در نظر داشته باشيد:  

- چند نفس عميق هيچ  آسيبي به شما نمي زند و خيلي هم  مفيد است، به خصوص سر کنکور به دردتان مي خورد.

- درست نفس کشيدن، از راه بيني هاست . در بسياري از کتاب هاي باستاني حتي اشاره شده که نفس کشيدن از راه بيني به  مغزمان هم کمک مي کند و هر راه بيني به فعاليت يک کره مغز مربوط  است !

 - نکته آخر اينکه اگر به تنفس کودکان دقت کنيد متوجه مي شويد که همگي هنگام تنفس شکمشان بالا پايين مي رود نه سينه هاشان ودرست نفس کشيدن همين است و براي تان خيلي بهتر است .

2) افرادي هم دعاهايي بلد هستند (يا اينکه همراه مي آورند) که معمولا ﹰ آن ها را در بسياري از شرايط آرام مي کند و فراموش  نکنيد :

 الا به ذکراﷲ تطمئن القلوب " آگاه باشيد که با  ياد خدا قلب ها آرام مي گيرد"

 3)  به اين فکر کنيد که حتي اگر رتبه مورد نظرتان را نياوريد خطر بزرگي تهديدتان نمي کند، نهايتاﹰ يک  دانشگاه  پايين تر مي رويد که در بسياري از موارد بهتر هم است .

4) ريلکسيشن : آرام باشيد و براي چند لحظه خودتان را شل کنيد و ببينيد که چه چيزي بهتان الهام مي شود.

برنامه ریزی برای کنکور - بخش اول-اصول برنامه ریزی

برنامه ریزی برای کنکور - بخش دوم-کلاس کنکور و آزمون های آزمایشی

برنامه ریزی برای کنکور - بخش چهارم - نکات روز کنکور

برنامه ریزی برای کنکور - بخش پنجم - مدیریت زمان

برنامه ریزی برای کنکور - بخش ششم - باید ها و نباید های کنکور

اشتراک گذاری

بهترین بازیهای ویدیویی دنیا در سال 2015

در جشنواره امسال boysie  همانند سالها گذشته تعداد زیادی بازی ها کامپیوتری وکنسولها بازی به رقابت پرداختند که در این مقاله سعی میکنیم بهترین های آنها در بخشهای مختلف به طور مفید و مختصر معرفی نماییم

بهترین بازی PS4

بهترین بازی ps4

Tearaway Unfolded

این بازی توسط افرادی که بازی LittleBigPlanet رو ساختن ارائه شده است. این تجربه خلاقانه باعث میشه شما احساس یه غریبه رو داشته باشید اما از یک دنیای اوریگامی تعاملی شگفت زده شوید همچنین Atoi شخصیت فوق العاده این بازی است که قادر به صحبت کردن نیست و باید با یک چشمها بجنگه و اونا رو متوقف کند این بازی در این جشنواره مقام اول رو در بازی ها پلی استیشن کسب کرده است.

بهترین بازی Xbox

بهترین بازی ایکس باکس

Ori and the Blind Forest

Ori  با تاخیر بسیار به بازار عرضه شد اما کیفیت بازی ارزش این تاخیر رو داشت یک بازی فوق العاده تخیلی ، زیبا و و قابل احساس که توسط کمپانی مایکروسافت منتشر گردید. و تا زمانی که بنیان این بازی دارای داستانی احساسی در رابطه با از دست دادن و معنای زندگی باشد بازیکن این بازی هر مرحله احساس به چالش کشیده شدند دارند. این بازی در زیر گروه بازیهای ایکس باکس این جشنواره مقام اول را کسب کرده است.

بهترین بازی 3DS

بهترین بازی 3d

The Legend of Zelda: Majora’s Mask 3D

زمانی که بازی MAjora Mask  در سال 2000 منتشر گردید را خاطرتان است امسال پس از 15 سال ورژه جدید آن که مورد پسند خبره های بازی قرار گرفت منشر گردیده. این بازی یک بازی ماجراجویانه میباشد که  3D آن به طور فوق العاده  طراحی گردیده و بازیکن را به هیچ عنوان گیج نمیکند. در 3D شما از گرافیک روشن Clocktown پازل مغز فریب لذت خواهید برد.

بهترین بازی موبایل

بهترین بازیهای موبایل 

Pac-Man 256

بعضی چیزها با گذشت زمان بهتر میشوند ویکی از اونها همین بازی pac-man میباشد که با خلاقیت طراحان هر روز بهتر عرضه میگردد. Pac-Man 256  بدلیل مسیر پور پیچ و خم بازی که هیچوقت به پایان نمیرسد مثل یک دونده بی انتها میماند،  مراحل در این بازی به صورت رندوم انتخاب میشوند و 16 حالت شتاب گیری (مثل نیتروژن و انفجار) باعث میشه شما حس خوبی نسبت به این بازی داشته باشین و زمانی که رکورد شما بالا رفت میتونیم اونو آنلاین به اشتراک بزارین.

بهترین بازی ترکیبی (Best Mashup)

بهترین بازی ترکیبی

Lego Dimention

این بازی یکی از از گران ترین بازی ها عرضه شده میباشد (هزینه 100 دلاری ) اما تنها جایی که شما بتونید تو یه دنیا دیوانه وار هم جادوگر شهر بشید هم دکتر و ...

قبل از شروع بازی شما مجبورید با چند تا از شخصیتهای سرد لگو مبارزه نمایید.

بهترین بازی کامپیوتری

بهترین بازیهای کامپیوتری

Minecraft: Story Mode

شاید شما بگید Mincraft  فقط در رابطه با کندن و ساختن چیزی است اما این بازی ثابت می کند که چیزی فراتر از آن است. کمپانی Telltale  سعی کرده تا یک بازی پنج قسمتی اغواکننده را براساس دنیا Mincraft  خلق نماید صحبت های شخصیتها بازی توسط بازیگران معروف هالیوود دوبلاژ شده است که ارزش بازی را بالا میبرد

بهترین بازی ورزشی

بهتری بازی بسکتبال کامپیوتری

NBA 2K16

این بازی یک بازی بسکتبال متنوع است که شامل بازیکنان ححال حاضر و گذشته بسکتبال میباشد.

بهترین بازی آنلاین

بازی آنلاین غیر ازکلش

Rocket League

شاید شما فکر میکردید بازی کلش اول بشه اما در این جشنواره بازی Rocket league  مقام اول رو کسب کرده این بازی شبیه فوتبالی است که توسط ماشین مسابقه با توپ غول پیکر بازی میشود، شما میتونید این بازی رو توی حالت بازی تکنفره یاد بگیرید  اما پیوستن به تیم و بازی آنلاین لذت دیگری به این بازی میدهد. شما میخواهید برنده شید اما حتی اگه برنده هم نشدید کلی بهتون با این بازی خوش میگزره.

بهترین فرمون بازی و سیمولاتور

بهترین فرمون بازی

Saitek Heavy Equipment Bundle

در سالهای گذشته مردم بیشتر بدنبال سیمولاتور ها با ابعاد بزرگتر میگشتند تا حس واقعی رو بهشون بده و یا احساس کنند کنترل ماشین بزرگتری رو دارن اما جدیدا داشتن سیمولاتور ها با دکمه های فراوان که قابلیت کنترل انواع ماشینها (مثل تراکتور) و غیره را میدهد حس بهتری را به بازیکن منتقل میکند.

بهترین بازی سال

بهترین بازی کامپیوتری دنیا

Disney Infinity 3.0

جنگ ستارگان امسال علاوه بر ساخت فیلم و اسباب بازی  سعی خودش را کرد تا سازندگان Disney Infinity 3.0  که ورژن Star Wars را از حالت عروسکی به زندگی خیالی تبدیل کنند ورژن جدید جنگ ستارگان The Force Awakens شاید برای شما هزینه بیشتری در پی داشته باشد اما ارزششو داره چون شما رو به یک سفر کاملا تخیلی میبره .

اشتراک گذاری

بسیاری از کاربران تلگرام هنگام باز کردن این نرم افزار ، نرم افزار بصورت خودکار شروع به دانلود فیلم ها و سایر محتویات می کند.شاید شما هم یکی از این کاربرها میباشید که خواستار این هستید به دلخواه عکس ها وفیلمها را در تلگرام دانلود نمایید. در پایین نحوه انجام اینکار را به شما نمایش میدهیم.

1-ابتدا برنامه تلگرام را اجرا کنید.

۲- سپس گزینه منو (سه خط) را لمس کنید.(همچنین میتوانید در صفحه اصلی دست خود را از سمت چپ به سمت راست بکشید).

۳- پس از باز شدن منو کشویی گزینه Settings را انتخاب کنید.

۴- در صفحه ی تنظیمات کمی به سمت پایین مراجعه کرده تا به قسمت Automatic media download برسید.

در قسمت Automatic media download چهار گزینه وجود دارد که شما می توانید بسته به نیاز خود ، قابلیت دانلود خودکار را در یکی از حالت های اینترنت موبایل، وای فای و حالت رومینگ ویرایش و غیرفعال کنید:

When using mobile data : شما با استفاده از این گزینه می توانید قابلیت دانلود خودکار عکس و … را در هنگامی که با استفاده از اینترنت موبایل متصل هستید را ویرایش کنید.

When connect ed on Wi-Fi : ویرایش قابلیت دانلود خودکار برای زمانی که شما به Wi-Fi متصل هستید.

When roaming : دانلود خودکار هنگامی که در حالت رومینگ هستید.

Save to gallery: در صورتی که این گزینه فعال باشد، فایل های رسانه ای توسط دانلود خودکار دریافت می شود، در گالری شما ذخیره می گردد.

به عنوان مثال ما برای غیر فعال کردن دانلود خودکار تصاویر و فایل های رسانه ای در زمانی که به اینترنت گوشی متصل هستیم، گزینه When using mobile data را انتخاب می کنیم.

۵- در مرحله آخر یک پنجره برای شما باز می شود که حاوی چند گزینه به نام های Photo , Audio , Video , File می باشد.
برای اینکه دانلود خودکار تمامی فایل ها غیر فعال شود کافیست تیک تمام گزینه های Photo , Audio , Video , File را برداشته و سپس گزینه OK را انتخاب کنید.
پس از انجام مراحل بالا، از این به بعد , هر کس برای شما و یا در گروه ها , عکس , فیلم و یا پیغام صوتی بفرستد , دیگر به صورت خودکار دانلود نمی شود و برای دانلود می بایست فایل رسانه ای فرستاده شده را لمس کنید

اشتراک گذاری

مطالعه و درس خواندن یک مهارت است که لازم است بر اساس راه حل هایی به این مهارت دست یافت. دانش آموز موفق فردی است که گام های رسیدن به موفقیت را به درستی و با دقت پشت سر گذارد. و نباید فراموش کرد که موفقیت و پیروزی هدیه ای است که داده نمی شود، بلکه کسب کردنی است و بر پایه های توکل به خداوند، برنامه ریزی و تلاش استوار می باشد.در این مقاله قصد داریم که راه حل های طلایی بهترین راه حل درس خواندن و مطالعه را معرفی کنیم. 

در فصل امتحانات، گروهی از دانش آموزان هستند، که در دقایق پایانی تازه می خواهند به مطالعه درس اقدام نمایند، آنها کسانی هستند که روزهای سال تحصیلی را با بی تفاوتی و بدون تلاش می گذرانند و در روزها و شب های امتحان می خواهند ضربه ی کاری را بر پیکر کتاب ها فرود آورند که البته این فعالیت ناگهانی سود چندانی در بر ندارد چرا که مغز نمی تواند همه ی مطالب را در کوتاه مدت پردازش کند. در جلسه ی امتحان یادآوری همه ی مطالب چون کوتاه مدت بوده است غیرممکن است.

 

مطالعه بخشی از زندگی است و مانند ضروری ترین و بدیهی ترین کارها مثل خوردن و خوابیدن باید ضرورتش را پذیرفت و از آن غافل نشد. برای موفقیت و پیروزی در مطالعه راه حلهای طلایی زیر را پیشنهاد می کنیم باشد که با این راه حلها تمامی درها به آسانی به روی شما باز شود.

 راه حل شماره ۱: برنامه ریزی

 راه حل شماره ۲: روشهای صحیح مطالعه

  راه حل شماره ۳: مرور مطالب

 راه حل شماره ۴: اعتماد به نفس و علاقه و انجام فعالیت

 راه حل شماره ۵: زمان مطالعه

  راه حل شماره ۶: مکان مطالعه

 

 • راه حل شماره ۱: برنامه ریزی

 

 

- برای مطالعه برنامه منظم داشته باشید

 - خود را به مطالعه منظم و مداوم روزانه عادت دهید. 

- برنامه باید قابل اجرا وانعطاف‌پذیر باشد. 

 - برای هر درس برنامه و زمان مشخص در نظر بگیرد.  

- زمان مناسب برای مطالعه یک درس مشکل پس از مطالعه یک درس ساده است. 

- فاصله میان آموزش هر درس در مدرسه با مطالعه آن در منزل تا حد ممکن کم باشد. 

- تنوع آموزشی بهتر از تراکم آموزشی است. 

- درشب امتحان به مرور، بازسازی وتکمیل مفاهیم آموخته شده بپردازید. 

 • برنامه باید براساس توانایی و امکانات شما تنظیم شده باشد. 

راه حل شماره ۲: روشهای صحیح مطالعه

- خط کشیدن زیر نکات مهم.

- حاشیه نویسی. 

- خلاصه نویسی.

  

- هنگام مطالعه تمام حواس خود را به کار گیرید وفعالانه بخوانید. 

- جدی خواندن و جستجوگرانه خواندن مطالب کمک زیادی به یادگیری بهتر می‌‌‌کند. 

- هنگام مطالعه از کُند خوانی بپرهیزید، ذهن با سرعتی باورنکردنی می‌اندیشد.

- بیشتر با ذهن مطالعه کنید نه با چشم (اعتماد ذهنی را جایگزین اعتماد چشمی کنید.) 

- خواننده فعال هنگام مطالعه مدام پرسش مطرح می‌کند. 

- «تجسم» سنگ بنای حافظه است، پس بکوشید آنچه را می‌خوانید در ذهن خود مجسم کنید. 

- پاسخ‌های زیبا همیشه از پی پرسش‌های زیبا می‌آیند.

- محکم کاری کنید. تا درسی را یاد نگرفته‌اید به سراغ درس دیگر نروید. 

- بکوشید مطالبی را که می‌آموزید با مطالبی که قبلاً یاد گرفته‌اید ارتباط دهید. 

- یک علت مهم فراموشی حفظ کردن آموخته ‌ها به صورت خطی و پشت سرهم است. 

- نکات مهم درس را به صورت راه حل واژه یادداشت کنید. 

- کلمات راه حلی در واقع کوتاه‌ترین و پرمعناترین کلمه‌ای است که با دیدن آن مفهوم جمله تداعی شده وبه خاطر می‌آورید. 

- یادداشت برداری باعث نظم یافتن مطالب و به خاطر سپردن بهتر و تمرکز حواس می‌شود. 

- بهترین زمان یادداشت برداری بلافاصله پس از فهمیدن نکته‌ای از متن است.

 • در نوشتن نکات مهم خلاقیت به خرج دهید و از زبان خودتان بنویسید. 

راه حل شماره ۳: مرور مطالب

- مرور مطالب بلافاصله بعد از یادگیری به تقویت حافظه کمک می‌کند. 

- درطول سال تحصیلی درس بخوانید و بعد از پایان کلاس آن‌‌چه را که معلم تدریس کرده است مجدداً مرور کنید. 

- هنگام مرور بیندیشید و سؤال طرح کنید. 

- بکوشید هنگام شب وپیش از خوابیدن آن‌چه را که در طول روز خوانده‌اید یکبار در ذهن خود مرور کنید.

- پس از گذشت ۲۴ ساعت از تدریس تقریباً ۸۰ درصد از مطالب فراموش می‌شوند تنها با مرور صحیح است که از فراموشی جلوگیری می‌شود. 

- شیوهٔ مرور صحیح مرور یک روز بعد، مرور یک هفته بعد، مرور یک ماه بعد، مرور چهار ماه بعد پس از آن اطمینان داشته باشید هرگز فراموش نخواهید کرد.

 • سعی کنید به تنهایی مطالب را بیاموزید ولی هنگام مرور و یادآوری با یکدیگر مرور را انجام دهید.(از شما بپرسند) 

راه حل شماره ۴: اعتماد به نفس و علاقه و انجام فعالیت

- علاقه به موضوع دقت و تمرکز را افزایش می‌دهد. 

- علاقه به موضوع جریان یادگیری را آسان می‌کند.

- با علاقه واشتیاق برای رسیدن به هدف درس بخوانید نه از روی اجبار. 

- درتقویت روحیه خود بکوشید زیرا مطالعه تا حدودی فرآیند روانی و خستگی روحی ایجاد می‌کند. 

- هنگام مطالعه (بخصوص زمان‌‌های نزدیک به امتحان )خونسرد و آرام باشید ولی بی‌‌خیال نباشید. 

- با دید مثبت به هر درس نگاه کنید تا خواندن و یادگیری لذت بخش باشد، «برای موفقیت باید حس موفقیت را در خود تقویت کنید ».

- استعداد واعتماد به نفس دو سرباز هستند که به اتفاق هم می‌توانند چند لشکر را شکست دهند. به گفته ارشمیدس نقطه اتکایی به من بدهید کرهٔ زمین را بر سر اهرمی بلند خواهم کرد.

- با کمک استعداد و اعتماد بالا واراده، موفقیت تحصیلی کسب می‌شود.

- به گفتهٔ ادیسون نبوغ نتیجهٔ ۹۹ درصد فعالیت + یک درصد استعداد می‌باشد. بنابراین با تلاش وفعالیت است که می‌توانید موفق شوید.

 • هرگز کار امروز را به فردا موکول نکنید. 

راه حل شماره ۵: زمان مطالعه

- نیم ساعت مطالعه و ۵ دقیقه استراحت را هرگز فراموش نکنید. 

- درحین استراحت چند نفس عمیق بکشید تا اکسیژن کافی به مغزتان برسد.

- تنفس عمیق به افزایش کارآیی حافظه کمک می‌کند. 

- بهتر است کار مطالعه را با درس‌های سنگین شروع نکنید. 

- دریک زمان طولانی فقط یک درس را مطالعه نکنید. 

- وقتی می‌خواهید کتابی را مطالعه کنید آن را به بخش‌های کوچکتر تقسیم کنید. 

- ساعات صبح و ساعت ۱۶ تا ۱۸ ساعات مناسبی برای مطالعه می‌باشد. 

- قبل و بعد از مطالعه استراحت کنید. 

- به اندازهٔ کافی ۶ تا ۸ ساعت در شبانه روز بخوانید. 

- تغذیه کافی داشته باشید. (اما پر حجم و انبوه غذا نخورید ) 

- بلافاصله بعد از غذا خوردن مطالعه را شروع نکنید کمی استراحت کنید چون خون بیشتری روانهٔ معده می‌شود تا غذا هضم شود. 

- در تغذیه روزانه از مواد غذایی تازه وسبک مانند سبزی‌ها و میوه‌ها استفاده کنید. 

- « روز طلایی وفرصت طلایی همین امروز است » فرصت خوب و مناسب را خودتان خلق کنید. 

 • مکان مطالعه باید ساکت وآرام باشد. 

راه حل شماره ۶: مکان مطالعه

- هنگام درس خواندن شرایط محیطی لازم را مهیا کنید. 

- سعی کنید مکان ثابتی برای مطالعه داشته باشید زیرا محیط آشنا برای مطالعه موجب تمرکز حواس می‌شود. 

- هنگام مطالعه نباید کاملاً آرام نشست هر حرکت باعث گردش خون در مغز شده و یادگیری بهتر انجام می‌شود. 

- بهتر‌‌‌ین وضعیت نشستن پشت میز مطالعه می‌باشد. 

امید است آینده خود را با مطالعه دقیق، راحتر نمائید و از این راه حل ها به خوبی استفاده نمائید.بهترین ها را برای شما دانش آموزان عزیز آرزو دارم.

مشاهده هزینه کلاسهای خصوصی آنلاین

تدریس خصوصی آنلاین

اشتراک گذاری

یاد گرفتن مطالب باعث می‌شود آن را درک کنید

 

خیلی‌ها را می‌بینید که در مدرسه بهترین نمره‌ها را می‌گیرند چون فهمیده‌اند که قبل از امتحان چطور درس بخوانند که سر جلسه مطالب در ذهنشان باشد اما خوب معمولاً بعد از امتحان همه آنها را فراموش می‌کنند. این روش درس خواندن، حفظ کردن است نه یاد گرفتن. این دو با هم فرق دارند و همین تفاوت است که سیستم آموزشی را به سیستمی موفق یا ناموفق تبدیل می‌کند. حفظ کردن مطالب باعث می‌شود چیزی را بدانید اما یاد گرفتن مطالب باعث می‌شود آن را درک کنید.

حفظ کردن مطلبی یعنی آن را به ذهنتان بسپارید، از طریق راه‌هایی مثل فلش‌کارت‌ها برای حفظ کردن لغات جدید، طوریکه لغات در یک سمت کارت و معنی آن پشت کار نوشته شود و آنها را طوری می‌خوانید که بتوانید روز بعد در امتحان آنها را به خاطر داشته باشید. اما یاد گرفتن مطلبی یعنی درک کردن آن، یعنی بتوانید از آن کلمه که قبلاً خوانده‌اید در مکالمه با دوستانتان استفاده کنید.

قبول دارم، فرق بین این دو شاید خیلی مشخص نباشد یا شاید فرق خیلی بزرگی به نظر نیاید. اما بااینحال این تفاوت است که باعث می‌شود بعضی‌ها بتوانند از تحصیلات خود استفاده‌های بیشتر ببرند. این دو روش درس خواندن چندین تفاوت دارند: در حفظ کردن تصور بر این است که فقط یک پاسخ صحیح وجود دارد ولی در یاد گرفتن چندین پاسخ برای یک سوال وجود دارد. حفط کردن یک مطلب به ما اجازه می‌دهد بتوانیم زمانی مسائل را حل کنیم که اعداد و مولفه‌ها هر بار یکسان هستند اما در یادگیری یک مطلب حتی اگر اعداد و مولفه‌های مسئله تغییر کند باز قادر خواهیم بود آن را حل کنیم. و از اینها مهمتر اینکه در حفظ کردن یک مطلب، اینکه بتوانید ارزش آن علم و دانش را در خارج از محیط کلاس و مدرسه بفهمید سخت است اما در یادگیری می‌توانید ایده‌هایی که یاد گرفته‌اید را در دنیای واقعی به کار ببندید.

یادگرفتن مطالب درسی کمک می‌کند برای شغل آینده‌ هم آماده شوید

 

یادگیری به ما کمک می‌کند بین چیزهایی که در کلاس درس یاد گرفته‌ایم ارتباط ایجاد کنیم و وقتی که از کلاس بیرون می‌رویم از آنها استفاده کنیم. این هدف اصلی آموزش است، هدفی که خیلی‌ها از آن آگاه نیستند. اما حفظ کردن هم داتاً بد نیست. دانستن یک چیز همیشه بهتر از ندانستن آن است. اما مسئله این است که چیزی که یادگیری را از حفظ کردن متمایز می‌کند، معنا است. یادگرفتن به دردبخورتر است - واقعیت‌های مختلف را به هم وصل کرده و به شما یک مفهوم کلی می‌دهد، درحالیکه حفظ کردن یک مطلب فقط به شما می‌گوید که آن واقعیت صحیح است و نه هیچ چیز دیگر. آنوقت اگر جزئیات کوچکی را درمورد آن واقعیت تغییر دهیم دیگر معنایی نخواهد داشت.

یادگرفتن درمقابل حفظ کردن یک مولفه روانشناختی دارد که من در کلاس روانشناسی یاد گرفتم. یادآوری که یکی از مقیاس‌های حافظه است و در آن فرد اطلاعاتی که قبلاً دریافت کرده است را دوباره به دست می‌آورد بسیار سخت‌تر از شناخت است که یکی از مقیاس‌های حافظه است که در آن فقط لازم است فرد چیزهایی که قبلاً یاد گرفته است را تشخیص دهد.

به همین دلیل است که امتحانات تشریحی خیلی سخت‌تر از امتحانات تستی است چون درآوردن یک پاسخ از مغزتان و اطمینان از اینکه نوشتنتان هم خوب و معقول باشد خیلی سخت‌تر از این است که فقط پاسخ صحیح را از بین چندین گزینه تشخیص دهید. و درنتیجه به همین دلیل است که سیستم آموزشی که دانش‌آموزان را بیشتر به سمت حفظ کردن تشویق می‌کند مورد نکوهش است. چون وقتی مجبور می‌شوید همه مطالب را حفظ کنید، هدف از آموزش و مدرسه رفتن برایتان گنگ خواهد بود.

دفعه بعد که می‌خواهید برای امتحانی درس بخوانید، کمی به این مسئله فکر کنید. چون یادگرفتن مطالب باعث می‌شود از مدرسه رفتنتان لذت بیشتری برده و آن را هدفمندتر ببینید. یادگرفتن مطالب درسی کمکتان می‌کند برای شغل آینده‌تان هم آماده شوید.

اشتراک گذاری