کم شدن انگیزه به منظور تلاش برای درس خواندن و کنکور یکی از معضلاتی است که اکثر دانش آموزان با آن مواجه میشوند،  برخی از دانش آموزان از همان ابتدا و یا در مدت تلاش برای کنکور انگیزه خود را از دست میدهند در مقاله زیر چهار روشی که برای بالا بردن انگیزه استفاده میگردد را تشریح میکنیم:

ترس از شکست در کنکور

1) ترس از شکست را فراموش کنید

زمانی را که کودک بودید و تازه می‌خواستید راه رفتن را بیاموزید به خاطر بیاورید. یادتان می‌آید چند بار زمین خوردید تا راه رفتن را آموختید؟ فکر کنید اگر در آن زمان بعد از چهار بار زمین خوردن اشتیاقتان را برای تلاشی دیگر و ایستادنی دوباره از دست می‌داید هم‌اکنون چه اتفاقی می‌افتاد؟ جز این‌که الان در سن بلوغ هم باید چهار دست و پا راه می‌رفتید؟ اما خوشبختانه تعداد افرادی که راه رفتن را در کودکی نمی‌آموزند بسیار اندک است؛ زیرا کودکان کوچک‌تر از آن‌اند که مسائل روانی شکست، بر آنان تأثیرگذار باشد؛ اما چرا ما در بزرگ‌سالی به‌ خود می‌آموزیم که باید از شکست وحشت کنیم و از هر شکست کوچک ده‌ها شکست دیگر بسازیم. مطئمناً این چیزی جز یک نگرش غلط نیست که از سوی جامعه و اطرافیان به مرور زمان به ما تحمیل شده است و البته این نگرش مانند هر نگرش غلط دیگری قابل تغییر است.

 باتری انگیزه

2)باتری انگیزش خود را مدام شارژ کنیم.

چگونه؟ با یادآوری هدف اولیه و تجسم خلاق به ‌طور مکرر؛ یعنی تصویر موفقیت نهایی را در ذهنمان ببینیم و با آن زندگی کنیم و مطمئن باشیم که آن تصویر در دنیای واقعیت اتفاق خواهد افتاد؛ البته اگر کمی تلاش کنیم و از هدف خود دلسرد نشویم.

مسیر-موفقیت
 

3) به مسیر طی شده هم نگاهی بیندازید

سومین روش این است که گاهی باید در کنار توجه به کیلومترهای باقی‌مانده از راه، به مسیر طی‌شده هم نظری بیندازیم و هر گاه تنبلی و ناامیدی به سراغمان آمد از خود بپرسیم «تا این ‌جای راه با زحمت فراوان آمده‌ام، حیف است که کارم را نیمه‌تمام بگذارم!» این پرسش به شما نیرو و انگیزه‌ی لازم را برای ادامه‌ی مسیر می‌دهد.

موفقیت با تلاش

4)با تلاش به چه پیزی میرسید

آخر این‌که هر گاه دیدید واقعاً دلسرد شده‌اید یک قلم و کاغذ بردارید و همه‌ی چیزهایی را که از نیمه‌تمام گذاشتن کار نصیبتان می‌شود، در یک ستون بنویسید. در ستون مقابل تمام لذت‌ها و دستاوردهایی را که از ادامه دادن کار تا به آخر- چه به لحاظ مادی و چه معنوی- به ‌دست می‌آورید، بنویسید. اگر کفه‌ی ترازو به نفع ستون اول باشد در جهت تغییر مسیر و افتادن به جریان صحیح زندگی گام بردارید، اما اگر مواهب ادامه دادن کار بیش‌تر بود بر روی همین مواهب تمرکز کرده و آن‌گاه با قدرت تمام به‌ کار خود ادامه دهید.

 

 

روشهای عملی برای بالا بردن انگیزه:

براي تقويت انگيزه خود هدف نهايي و اهداف واسطه اي خود را از درس خواندن مشخص كنيد زيرا اگر انسان هدف مشخصي داشته باشد همواره آن هدف براي او ايجاد انگيزه مي كند انگيزه مانند يك موتور محركه، انسان را به پيش مي برد.

از پراكنده خواني اجتناب كنيد همان طور كه گفته شد، مطالعات شما بايد هدفمند و در زمان مناسب باشد.

بعد از غذا خوردن , بلافاصله مطالعه نكنيد.

سعي كنيد در كتابخانه و با نشستن صحيح پشت ميز، مطالعه كنيد.

بعد از 45 دقيقه مطالعه، يك ربع استراحت كنيد و اگر برايتان امكان دارد, نوشيدني يا ميوه، يا حداقل چند دانه كشمش و يا بيسكويت بخوريد. البته لازم نيست هر 45 دقيقه خوردن يا نوشيدن تكرار شود ولي استراحت لازم است هرگز چند ساعت به طور مستمر مطالعه نكنيد.

هنگام امتحانات، از مواد قندي و مغذي بيشتر استفاده كنيد. مانند: خرما، كشمش، انجبر، عسل، مربا و... .

شب ها حدود 6 ساعت استراحت و خواب داشته باشيد و در بين روز، بعد از صرف نهار، يك ساعت استراحت كنيد.

حتما هر روز حداقل نيم الي يک ساعت ورزش (مورد علاقه) انجام دهيد.

سعي کنيد با افراد جدي و پر کار ارتباط بيشتري برقرار کنيد و در صورت امکان با يکديگر درس بخوانيد.

هميشه موفق باشيد!

اشتراک گذاری

كليه‌ داوطلبان‌ متقاضي‌ ثبت‌نام‌ و شركت‌ در آزمون‌ سراسري‌ سال 1396براي‌ پذيرش دردوره‌هاي‌ روزانه‌ ، نوبت دوم (شبانه‌)، نيمه‌حضوري، مجازي، پرديس خودگردان دانشگاه‌ها و مؤسسات‌ آموزش‌ عالي، دانشگاه‌ پيام‌ نور (آموزش‌ از راه‌ دور) و مؤسسات‌ آموزش‌ عالي‌ غيرانتفاعي‌ و غيردولتي‌ و همچنين متقاضيان تحصيل در آن دسته از كد رشته‌هاي تحصيلي دانشگاه آزاد اسلامي كه پذيرش در رشته‌هاي مذكور براساس آزمون صورت مي‌پذيرد، میتوانند  براي‌ ثبت نام  در آزمون‌ مذكور و همچنين ويرايش اطلاعات ثبت نام از روز سه شنبه مورخ 95/11/19 (نوزدهم‌ بهمن ماه 1395) آغاز مي‌شود و در پايان‌ وقت‌ روز پنجشنبه مورخ 95/11/28 (بيست و هشتم بهمن ماه‌ 1395) پايان‌ مي‌پذيرد؛ لذا داوطلبان‌ مي‌توانند در مهلت‌ مقرر براساس توضيحات ذيل براي شركت در آزمون سراسري سال 1396 اقدام نمايند.  

لازم به ذکر است قبل از ثبت نام میبایست اطلاعات سوابقق تحصیلی خود را از طریق وبسایت http://dipcode.medu.ir بدست آورید.

اشتراک گذاری

آزمون تیزهوشان سال تحصیلی 96-97 برای مقاطع  ششم دبستان ، پنجشنبه 14 اردیبهشت 96 و   آزمون ورودی برای مقطع نهم جمعه 15 اردیبهشت  96 برگزارشد.

در آزمون ورودی دبیرستان‌های دورۀ اوّل استعدادهای درخشان، حدود 220٬000 داوطلب ثبت نام كرده‌ بودند که از این تعداد، حدود 16٬000 نفر پذیرفته خواهند شد.

در آزمون ورودی دبیرستان‌های دورۀ دوم استعدادهای درخشان نیز حدود 99٬000 داوطلب ثبت نام داشتند که از این تعداد، نزديك به  8000 نفر به دانش‌آموزان دبیرستان‌های دورۀ دوم استعدادهای درخشان افزوده خواهند شد.

لازم به ذکر است بر اساس دستورالعمل اجرایی آزمون ورودی مدارس استعدادهای درخشان، نتایج این دو آزمون اوايل تيرماه 1396 بعد از برگزاري آزمون ورودي مدارس نمونه دولتي اعلام خواهد شد.

سوالات آزمون تیزهوشان هفتم                 کلید سوالات 

سوالات آزمون تیزهوشان دهم                  کلید سوالات     

اشتراک گذاری

 رییس مرکز سنجش وزارت اموزش و پروروش (عبدالرسول عبادی ) با اعلام اتمام امتحانات در تاریخ 25 خرداد اعلام کرد نتیجه این آزمون ها طی ده روز آینده به اطلاع شرکت کنند گان خواهد رسید همچنین اشاره نمود این نتایج نتایج اولیه بوده و دانش آموزان میتوانند در صورت اعتراض به نمره حداکثر تا یک هفته بعد از اعلام نتایج به مدرسه خود مراجعه کنند تا به اعتراض آنها رسیدگی شود.

اشتراک گذاری

نتیجه نهایی کنکور 96 دانشگاه آزاد اعلام شد

🔴رئیس مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد از اعلام نتایج داوطلبان کارشناسی دانشگاه آزاد در روز پنج‌شنبه 23 شهریور خبر داد.


🔵داوطلبان می توانند با مراجعه سامانه این مرکز به نشانی www.azmoon.com از نتایج آزمون خود اطلاع یابند.

🔸 پذیرفته شدگان می توانند از امروز با مراجعه به پورتال این مرکز به نشانی sanjesh.iau.ac.ir در قسمت راهنمای ثبت نام ازتاریخ و مدارک لازم جهت ثبت نام آگاهی یابند.

🔺 بازیابی شناسه ( کد شناسه 7 رقمی دانشگاه آزاد اسلامی) و پرونده از طریق شماره تلفن گویای 4743 و شماره گیری کلید شماره 3 فراهم است.


 ⚪️گفتنی است؛ ثبت نام رشته های بدون آزمون دانشگاه آزاد اسلامی در مقاطع کاردانی و کارشناسی پیوسته و ناپیوسته از طریق سامانه www.azmoon.org همچنان ادامه دارد.

 

اشتراک گذاری

دبیر کل شورای عالی آموزش و پرورش اعلام کرد برگزاری امتحانات نهایی در سال یازدهم و دوازدهم به شیوه ای خواهد بود که در پایه یازدهم سه یا چهار درس به صورت نهایی برگزار خواهد شد که در طی هفته های آینده دروس پیشنهادی اعلام خواهد شد همچنین در پایه دوازدهم 10 درس به صورت نهایی برگزار خواهد شد .

 

همچنین آقای ادهم در مورد برگزاری امتحان نهایی در سال آینده و تداخل برنامه امتحانات با کنکور سراسری اعلام کرد در حال رایزنی هستیم تا در سال آینده بین امتحانات نهایی پایه دوازدهم و کنکور سراسری فاصله وجود داشته باشد که البته این تداخل برای یک سال می باشد .

اشتراک گذاری

درباره هزینه ثبت نام در آزمون های سراسری سال 97

بر طبق این اعلام هزینه ی شرکت در کنکور سراسری 97 مبلغ 33 هزارتومان اعلام شده است .

هزینه ی شرکت در کنکور کارشناسی ارشد 97 مبلغ 36 هزار تومان اعلام گردیده است .

هزینه شرکت در آزمون دکتری سال 97 مبلغ 60 هزار تومان اعلام شده است .

در جدول زیر که نامه هیات وزیران میباشد هزینه ثبت نام در آزمون های مختلف سال 97 سازمان سنجش به طور کامل اعلام شده است .

 

هزینه ثبت نام در آزمون های سراسری سال 97 سازمان سنجش

اشتراک گذاری

 خبرگزاری ایسنا منتشر کرد

، محسن حسینی مقدم  درباره نحوه ادامه تحصیل دانش‌آموزان شاخه فنی و حرفه‌ای با توجه به سه ساله شدن دوره فنی و حرفه‌ای اظهار کرد: در حال حاضر دانش‌آموزان با دریافت مدرک سال سوم، وارد دوره کاردانی می‌شوند ولی از سال آینده دیپلم دانش آموزان شاخه فنی و حرفه‌ای نیز همانند شاخه نظری 12 ساله می‌شود.

وی افزود: در واقع سال تحصیلی آینده پایه دوازدهم مستقر خواهد شد و از سال 98 ادامه تحصیل دانش آموزان فنی و حرفه‌ای و کاردانش از طریق کنکور سراسری صورت گیرد.

مدیرکل آموزش‌های فنی‌ و حرفه‌ای آموزش و پرورش در پاسخ به اینکه آیا فارغ‌التحصیلان دوره فنی و حرفه‌ای می‌توانند در سایر رشته‌های دانشگاهی نیز شرکت کنند؟ گفت:‌ تصمیم گیری درباره جزئیات این امر بستگی به سیاست‌های وزارت علوم دارد.

حسینی مقدم ادامه داد: اگر چه در شاخه‌های فنی و حرفه‌ای و کاردانش و بخصوص در شاخه فنی و حرفه‌ای، تربیت تکنیسین را دنبال می‌کنیم و در برنامه درس ملی نیز همین امر پیش‌بینی شده ولی خب چون دانش آموزان دیپلم دوازده ساله می‌گیرند قطعا خواهند توانست در کنکور سراسری شرکت و برای شرکت در دوره‌های کارشناسی وارد دانشگاه‌ها شوند.

وی درباره اولویت ورود دانش آموزان فنی و کاردانش به بازار کار گفت: اولویت برای هنرجویان کاردانش، گرفتن دیپلم و سپس ورود به بازار کار است، اما در دوره فنی و حرفه‌ای ورود به دانشکده‌های فنی، دریافت مدرک تکنسین و سپس ورود به بازار کار است.

مدیرکل آموزش‌های فنی‌ و حرفه‌ای آموزش و پرورش از پیش بینی رشته‌های جدید در شاخه‌ فنی و حرفه‌ای از سال آینده خبر داد و گفت: جزئیات رشته‌های جدید پس از تصویب در دفتر تالیف مشخص و اعلام می‌شود.

اشتراک گذاری

 

امتحان نهایی پایه یازدهم منتفی شد/ اول خرداد ماه زمان برگزاری امتحانات نوبت دومعبدالرسول عمادی رئیس مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش؛درباره تصمیم گیری برای وضعیت امتحانات پایه یازدهم اظهار کرد: هنوز درباره برگزاری امتحانات نهایی در پایه یازدهم تصمیم‌گیری نشده است و این موضوع در جلسه شورای سنجش و پذیرش به نتیجه قطعی خواهد رسید.

وی ادامه داد: جلسه شورای سنجش و پژوهش پایان فروردین ماه برگزار خواهد شد و در این جلسه علاوه بر تصمیم گیری برای امتحانات نهایی تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور هم مورد توجه قرار می‌گیرد.

رئیس مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش با اعلام اینکه امسال در پایه یازدهم امتحان نهایی برگزار نمی‌شود، گفت: تصمیم‌گیری برای برگزاری امتحانات نهایی در سال‌های آینده اجرایی خواهد شد.

وی عنوان کرد: تاثیر سوابق کنکور در سال 97 همانند سال 96 است و بعد از تصمیم گیری جلسه سنجش و پذیرش برای سال 98 شرایط اعلام خواهد شد.

عمادی درباره زمان برگزاری امتحانات نوبت دوم تصریح کرد: امتحانات مطابق سال گذشته و از اول خرداد ماه برگزار خواهد شد.

رئیس مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش اعلام کرد در پایان فروردین در جلسه شورای سنجش و پژوهش جهت برگزاری امتحانات پایه یازدهم به صورت نهایی تمصمیم گیری خواهد شد . 

منبع :باشگاه خبرنگاران جوان

اشتراک گذاری

سازمان سنجش آموزش کشور، فهرست منابع کنکور سراسری سال ۱۳۹۸ نظام قدیم را منتشر کرد.

به گزارش «تابناک»، سازمان سنجش آموزش کشور، فهرست کتب منبع سؤالات آزمون سراسری سال ۱۳۹۸، نظام قدیم را منتشر کرد؛ این فهرست در چهار جدول و چهار بخش دروس عمومی، دروس تخصصی گروه علوم ریاضی، دروس تخصصی گروه علوم تجربی و دروس تخصصی گروه علوم انسانی تدوین شده است.

جدول دروس ارائه شده به شرح زیر است:

الف) دروس عمومی:
 

نام درس

نام کتاب در سالی ـ واحدی

کد کتاب

پایه تدریس

سال چاپ

ملاحظات

1- زبان و ادبیات فارسی

ادبیات فارسی (2)

 

1/220

 

دوم

94

کلیه رشته ها

ادبیات فارسی (3)

 

1/249

 

سوم

95

کلیه رشته ­ها غیر از علوم انسانی

زبان و ادبیات فارسی عمومی

 

1/283

پیش دانشگاهی

96

کلیه رشته ها

ادبیات فارسی 3 (تخصصی انسانی)

 

2/249

سوم

95

مخصوص علوم انسانی

زبان فارسی 3 ( تخصصی انسانی)

 

4/249

سوم

95

مخصوص علوم انسانی

زبان فارسی 3 (غیر علوم انسانی)

3/249

سوم

95

کلیه رشته­ ها )غیر از علوم انسانی(

2- عربی

عربی 2 (غیر از علوم انسانی)

1/224

دوم

94

کلیه رشته ­ها (غیر از علوم انسانی)

عربی 2 ( علوم انسانی)

2/224

دوم

94

مخصوص علوم انسانی

عربی 3 ( غیر از علوم انسانی)

1/254

سوم

95

کلیه رشته­ ها (غیر از علوم انسانی)

عربی 3 (علوم انسانی)

2/254

سوم

95

مخصوص علوم انسانی

3- فرهنگ و معارف اسلامی

قرآن و تعلیمات دینی 2 (دین و زندگی)

222

دوم

94

کلیه رشته­ ها

قرآن و تعلیمات دینی 3 (دین و زندگی)

251

سوم

95

کلیه رشته ­ها

معارف اسلامی (دین و زندگی)

1/285

پیش­دانشگاهی

96

کلیه رشته­ ها

4- زبان انگلیسی

انگلیسی 3

1/252

سوم

95

کلیه رشته ­ها

انگلیسی 1 و 2

1/284

پیش دانشگاهی

96

کلیه رشته­ ها 

 
ب) دروس تخصصی گروه علوم ریاضی:
 

نام درس

نام کتاب در سالی ـ واحدی

کد کتاب

پایه تدریس

سال چاپ

1- ریاضیات

هندسه 1

2/233

دوم

94

آمار و مدلسازی

3/234

دوم

94

هندسه 2

4/258

سوم

95

ریاضیات 2

2/234

دوم

94

حسابان

1/258

سوم

95

جبر و احتمال

2/258

سوم

95

هندسه تحلیلی و جبر خطی

1/294

پیش دانشگاهی

96

حساب دیفرانسیل و انتگرال

1/295

پیش دانشگاهی

96

ریاضیات گسسته

1/296

پیش دانشگاهی

96

2- فیزیک

فیزیک 1 و آزمایشگاه

2/206

اول

93

فیزیک 2 و آزمایشگاه

2/226

دوم

94

فیزیک 3 و آزمایشگاه (ویژه ریاضی)

4/256

سوم

95

فیزیک (ویژه ریاضی)

2/293

پیش دانشگاهی

96

3- شیمی

شیمی 2 و آزمایشگاه

1/227

دوم

94

شیمی 3 و آزمایشگاه

1/257

سوم

95

شیمی

1/289

پیش دانشگاهی

96

 
ج) دروس تخصصی گروه علوم تجربی:
 

نام درس

نام کتاب در سالی ـ واحدی

کد کتاب

پایه تدریس

سال چاپ

1- زمین­شناسی

زمین شناسی

1/262

سوم

95

علوم زمین

1/291

پیش دانشگاهی

96

2- ریاضیات

هندسه 1

2/233

دوم

94

ریاضیات 2

2/234

دوم

94

آمار و مدلسازی

5/258

سوم

95

ریاضیات 3 (ویژه علوم تجربی)

3/258

سوم

95

ریاضیات عمومی 1 و 2

1/292

پیش دانشگاهی

96

3- زیست شناسی

زیست­ شناسی و آزمایشگاه 1

1/231

دوم

94

زیست­ شناسی و آزمایشگاه 2

1/261

سوم

95

زیست­شناسی

2/290

پیش دانشگاهی

96

4- فیزیک

فیزیک 1 و آزمایشگاه

2/206

اول

93

فیزیک 2 و آزمایشگاه

2/226

دوم

94

فیزیک 3 و آزمایشگاه (علوم تجربی)

3/256

سوم

95

فیزیک (علوم تجربی)

1/288

پیش دانشگاهی

96

5- شیمی

شیمی 2 و آزمایشگاه

1/227

دوم

94

شیمی 3 و آزمایشگاه

1/257

سوم

95

شیمی

1/289

پیش­دانشگاهی

96

 
د) دروس تخصصی گروه علوم انسانی:
 

نام درس

نام کتاب در سالی ـ واحدی

کد کتاب

پایه تدریس

سال چاپ

1- ریاضیات

ریاضیات 1

1/211

اول

93

آمار و مدلسازی

3/234

دوم

94

ریاضی (ویژه علوم انسانی ـ علوم و معارف اسلامی)

6/258

سوم

95

ریاضی پایه

2/292

پیش دانشگاهی

96

2- اقتصاد

اقتصاد

1/240

دوم

94

3- زبان و ادبیات فارسی

تاریخ ادبیات ایران و جهان 1

1/246

دوم

94

تاریخ ادبیات ایران و جهان 2

1/276

سوم

95

آرایه‌­های ادبی

1/280

سوم

95

ادبیات فارسی ویژه علوم انسانی

4/283

پیش دانشگاهی

96

4- زبان عربی

عربی 2 (ویژه علوم انسانی)

2/224

دوم

94

عربی 3 (ویژه علوم انسانی)

2/254

سوم

95

عربی

1/316

پیش دانشگاهی

96

5- تاریخ

تاریخ ایران و جهان 1

4/235

دوم

94

تاریخ ایران و جهان 2

3/271

سوم

95

تاریخ شناسی

1/302

پیش دانشگاهی

96

6- جغرافیا

جغرافیای 1

2/225

دوم

94

جغرافیای 2

4/271

سوم

95

جغرافیا

2/297

پیش دانشگاهی

96

7- علوم اجتماعی

جامعه ­شناسی 1

1/243

دوم

94

جامعه شناسی 2

1/281

سوم

95

علوم اجتماعی (جامعه­شناسی نظام جهانی)

1/300

پیش دانشگاهی

96

8- فلسفه

فلسفه

1/277

سوم

95

فلسفه (آشنایی با فلسفه اسلامی)

1/317

پیش دانشگاهی

96

9- منطق

منطق

277

سوم

95

10- روان­شناسی

روان­شناسی

1/268

سوم

95

 
این سازمان در روزهای گذشته طی اطلاعیه‌ای، فهرست بخشی از کتب منابع آزمون سراسری ۱۳۹۸ گروه آزمایشی هنر (نظام قدیم) را هم به این شرح اعلام کرد:
 
به اطلاع داوطلبان گروه آزمایشی هنر در آزمون سراسری سال ۱۳۹۸ می‌رساند که بخشی از سؤال‌های تخصصی گروه آزمایشی هنر از کتاب های زیر طراحی خواهد شد:
 
کارگاه هنر ۱ (کد: ۵۹۴)
کارگاه هنر ۲ (کد: ۱/۵۹۴)
سیر هنر در تاریخ ۱ (کد:۳/۵۹۴)
سیر هنر در تاریخ ۲ (کد:۸/۵۹۴)
انسان، فضا، طراحی (کد: ۷/۵۹۴)
آشنایی با میراث هنری و فرهنگی ایران (کد:۶/۵۹۴)
مبانی هنر‌های تجسمی (کد:۲۱/۳۵۸)
طراحی ۱ (کد:۹۲/۳۵۹)
طراحی ۲ (کد:۹/۴۸۹)
آشـنایی با بنـاهای تـاریخی (کد:۶/۴۹۲)
خط در گرافیک (کد:۶/۴۹۱)
ترسیم فنی و نقشه کشی (کد: ۷۸/۳۵۹)
کارگاه نقاشی (کد:۳/۴۹۶)
عکاسی ۱ (کد:۱۵/۳۵۸ و ۶/۴۹۷)
طراحی اندام و لباس (کد:۸/۴۹۴)
کارگاه طراحی نقوش سنتی (کد:۷۷/۳۵۹)
حجم سازی ۱ (کد:۳/۴۵۰)
آشنایی با صنایع دستی ایران ۱ (کد:۳۰/۳۵۹)
مبانی نظری و ساختار موسیقی ایرانی (کد:۳۳۱)

اشتراک گذاری

دوره پیش دانشگاهی برای دو سال دیگر با همین عنوان و نام ادامه فعالیت میدهد 

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش از ادامه تحصیل دانش آموزان دوره پیش دانشگاهی تا دو سال دیگر خبر داد.

به گزارش سرویس «آموزش و پرورش» ایسنا، مهدی نویدادهم اظهارکرد: دانش آموزان دوره پیش دانشگاهی سال تحصیلی آینده نیز مانند سایر دانش آموزان در مدرسه حضور می یابند و به تحصیل خود ادامه خواهند داد و تا زمانی که نظام جدید آموزشی به طور کامل اجرا نشود دوره پیش دانشگاهی حذف نخواهد شد.

به گزارش مرکزاطلاع رسانی وروابط عمومی وزارت آموزش وپرورش؛ وی افزود: دانش آموزان قبولی پایه نهم در ورود به دوره دوم متوسطه برابر آیین نامه هدایت تحصیلی از پایه دهم در شاخه نظری در چهار رشته ریاضی و فیزیک، ادبیات و علوم انسانی، علوم تجربی و علوم و معارف اسلامی و در شاخه های فنی حرفه ای و کار دانش تحصیل خواهند کرد.

اشتراک گذاری

کاظم قلم چی هر ساله در شهر تبریز میزبان نفرات برتر کنکورآزمایشی این شهر میباشد و سوالات آنها را در رابطه با نحوه مطالعه و بالاخص جمع بندی پاسخ میدهد امسال نیز همانند سالهای گذشته در روز چهارشنبه 12 خرداد ایشان در جمع نفرات برتر کنکور آزمایش و والدین آنها قرار میگیرد و سوالات آنها را پاسخ میدهد .

قبل از شروع ایشان سخنرانی کوتاهی انجام میدهند و عوامل مهم موفقیت را به صورت زیر توضیح میدهند.

  • الف) عوامل محیطی که دو عامل برجسته در این مورد دیده می­شود:

  • 1) پدر و مادر

  • 2) دوستان

  • تاکید بر پررنگ بودن نقش اولیا از مدرسه

           ب) زحمت و تلاش:

          ایمان داشتن دانش­ آموزان برتر به تلاش و کوشش برای به­دست آوردن موفقیت

          ج) مهارت­های فراشناختی:

          این مورد در دوران جمع ­بندی از اهمیت بیشتری برخوردار است.

          د) مدیریت منابع

در ادامه سوالات داوطلبان کنکور و پاسخ کاظم قلم چی رو مطالعه نمایید.

امیرمحمد یعقوبیان­زاده سردرودی: هنگام مرور بعضی از درس­ها می­بینم که مطالب را فراموش کرده ­ام.

كاظم قلم چي

شما وقتی از روش سه­روز یک­بار استفاده می­کنید، دروس برای شما مرور می­شوند و شما سراغ درسی که فراموش کرده­اید خواهید رفت و 5/2 روز فرصت دارید درس­های فراموش شده را مطالعه کنید. بعد از دو یا سه بار تکرار این روش خواهید دید که درس فراموش شده­ای وجود ندارد.

مرتضی زوار: در مورد مدیریت زمان در روز آزمون؟ زمان­های اضافی باقی­مانده در جلسه آزمون؟

كاظم قلم چي

تمرین تکنیک ضربدر منها و تکرار بیشتر این روش در تشخیص سوالات ساده و مشکل. نحوه مدیریت برخورد با سوالات: 1) بلدم و در وقت قانونی جواب می­دهم. 2) بلدم ولی وقت­گیر است. 3) سوالات سخت. 4) سوالات جدید و ابتکاری.

در مرحله دوم تاکید بر اجرای تکنیک زمان­های نقصانی.

خود دانش ­آموز باید تصمیم بگیرد که زمان باقیمانده خود را صرف چه درسی بکند.(تاکید بر تسلط به روش استراتژی بازگشت)

توصیه ویژه كاظم قلم چي: اولیا در روش سه­روز یک­بار در کنار دانش ­آموز باشند و به آن­ها کمک کنند.

محمدرضا حسن­یان: اگر روش سه ­روز یک­بار را دوروز یک­بار اجرا کنم اشکالی دارد؟ در آزمون­های جامع نتیجه من بهتر می­شود. آیا دلیل خاصی دارد؟

كاظم قلم چي

برای چند آزمون اول روش سه­روز یک­بار را اجرا کنید و در صورت قابل قبول بودن نتایج در فاصله زمانی سه روز، دو آزمون برگزار کنید.

کسانی­که آزمون­های پیشرفت تدریجی را موفق می­شوند و آزمون­های جامع را خوب برگزار نمی­کنند، دانش­ آموزان با پایه متوسط و سخت­کوش هستند. اما کسانی­که پایه درسی قوی­تری دارند در آزمون­های جامع بهتر عمل می­کنند.

هادی صالح ­زاده: اشکالات غیرموجه (بی­ دقتی­ ها) را چگونه کاهش دهیم؟

كاظم قلم چي

شناخت درمانی، تمام اشکالات خودتان را اعم از بی­دقتی و ... را بنویسید و کشف کنید و تیپ اشتباهات پرتکرار خود را بشناسید.

شهاب رحیمی ­راد: سه آزمون است که تلاش خود را بیشتر کرده­ ام ولی همچنان ترازم ثابت است و موجب تضعیف روحیه می­شود. چه ­کار باید بکنم؟

كاظم قلم چي

به کار خودتان فکر کنید و هدف­گذاری چندتا از ده­تا را رعایت کنید و سعی کنید اشتباهات خودتان را دوست داشته باشید و به رتبه فکر نکنید. کسانیکه به رتبه فکر نمی­کنند موفق می­شوند.

سارا ساداتی: در دوران جمع­بندی کدام مورد را در اولویت قرار دهیم. نقاط قوت یا نقاط ضعف؟

كاظم قلم چي

حفظ نقاط قوت پایدار، ثبیت نقاط قوت و سپس استفاده از کارنامه بازیابی و یادگیری اشتباهات پرتکرار و سوالات نزده خود.

توصیه كاظم قلم چي: دانش­ آموزان گزارشات مثبت خود را حتماً به پدر و مادر خود اطلاع دهند. مثلاً من این­کار را توانستم انجام دهم.

مسعود صاحب عاری: آیا خوب است در دوران جمع­بندی تمرکز خودمان را روی درس­ های ویژه ­ای بگذاریم؟

كاظم قلم چي: درس­ها نه! وقتی همه چیز مهم است هیچ­چیز مهم نیست. توصیه ما این است یک درس عمومی و یک درس اختصاصی را می­توانید کاملاً بخوانید و رفع اشکال کنید.

فراز فرح­وش: از تکنیک ضربدر منها استفاده می­کنم و در آخر بعد از مرور مجدد بازهم وقت اضافه می­آورم. از این وقت اضافه چگونه استفاده کنم؟

كاظم قلم چي: این همان استراتژی بازگشت است و فرصت خوبی فراهم می­شود برای مرور دوباره سوالات.

حسین محمدنژاد: برای تفریح چه کنیم و یا چه ورزشی انجام دهیم؟

كاظم قلم چي: برای اوقات هدر رفته خود برنامه داشته باشید و ورزش مورد علاقه خود را انجام دهید به شرط آن­که خود را خسته نکنید. از فلش کارت­ها برای درس­های متنی در اوقات فراغت هم می­توان استفاده کرد.

طاها انتصاری: در ماه رمضان چگونه مطالعه کنیم؟

كاظم قلم چي: به هیچ­وجه در برنامه خواب خود تغییر ایجاد نکنید و توصیه ما این است که روزها درس بخوانید و جای روز و شب را تغییر نداده و کارهای عجیب و غریب در برنامه خود انجام ندهید.

امیرعطا طباطباوکیلی: منابع 5/2 روز باقیمانده در روش سه روز یک­بار کدام­ ها هستند؟

كاظم قلم چي: 1) تست­های نشان­دار خودتان. 2) تست­های کنکور. 3) کارنامه بازیابی. 4) کتاب­های سه­ سطحی

علی سلمانی: آیا می­توانیم به­جای استفاده از سوالات کنکور، از تست­های تالیفی کمک بگیریم؟

كاظم قلم چي:  سوالات تالیفی نظر شخصی یک فرد می­باشد و اطلاعاتی نسبت به سطح دشواری و ... سوالات ندارید. توصیه من این است آزمون و خطا نکنید.

معصومه سروری: من در هنگام برگزاری آزمون­ها کانون خسته می­ شوم و 5 دقیقه استراحت می­کنم. در کنکور هم می­ توانم این­کار را انجام دهم؟

كاظم قلم چي: شما در جلسه کنکور با صدم ثانیه کاری ندارید و راحت می­توانید 3 الی 4 دقیقه استراحت داشته باشید.

توصیه كاظم قلم چي: به هیچ ­وجه در جلسه کنکور محاسبات را ذهنی انجام ندهید. راه­ حل­ هارا درست مقابل سوال بنویسید و حتما درشت بنویسید.

آی­سا ایمانی: در سوالات اختصاصی وقت­گیر بودن سوال را بعد از حل­ کردن متوجه می­شوم. چه باید کرد؟

كاظم قلم چي:  تست شناسی: شما باید زودتر متوجه بشوید که سوال وقت­گیر است و این به مهارت فراشناخت شما بستگی دارد. جواب سوالات را باید درشت بنویسید که اگر برگشتید بتوانید مسیر سوال را ادامه دهید.

توصیه كاظم قلم چي: درس دین و زندگی را می­توانید به­ صورت کامل بخوانید. تجربی­ها می­توانند درس زیست­ شناسی را هم در کنار این درس به­ صورت کامل مطالعه کنند.

اشتراک گذاری

اعلام خبر میانگین نمرات دانش آموزان دبیرستان توسط رییس مرکز سنجش آموزش و پرورش همه را شوکه کرد. میانگین نمرات دانش آموزان دبیرستانی 12 است، شاید شما هم فکرش نمیکردید میانگین نمرات تا این حد پایین باشد.

«عبدالرسول عمادی»، رئیس مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش با خبرنگار شهروند گفتگویی انجام داده که جزییات این آمار را تا حدودی اعلام مینماید.

 

آقای عمادی شما چند روز پیش خبری را اعلام کردید که بازتاب‌های زیادی داشت؛ میانگین نمرات امتحانات نهایی دانش‌آموزان سوم متوسطه که روی عدد ١٢ ایستاده است. اما نکته‌ای که به نظر می‌رسد این است که شما با این‌که در دو هفته اخیر بارها در این‌باره صحبت کرده‌اید، دلیل این موضوع را اعلام نکرده‌اید. چرا درحال حاضر میانگین نمرات دبیرستانی‌ها به این اندازه پایین است؟

من فکر می‌کنم که این موضوع را باید از چند نظر بررسی کرد. به هرحال این نکته را نمی‌توان از نظر دور داشت که با تنوع و گستردگی و تعدد مدارس در ایران، توقع این‌که میانگین نمره خیلی بالا باشد نمی‌رود. خوب است بدانیم که سال‌هاست میانگین نمره امتحانات نهایی دانش‌آموزان سوم دبیرستان در همین حدود و وضع به همین شکل است. فکر می‌کنم برای این‌که بتوانیم وضع را تغییر دهیم نیاز به یک عزم ملی وجود دارد؛ به این معنا که باید در این‌باره از مدرسه تا وزیر همه هم‌رأی و هم‌نظر باشند که این وضع باید تغییر کند. بیشترین توجهات باید در درون مدرسه با مشارکت معلمان، مدیر، اولیا و دانش‌آموزان اتفاق بیفتد. از طرف دیگر آموزش و پرورش مناطق مختلف باید نقش تسهیل‌گر داشته باشد؛ به این معنی که هم کمک کند و هم ناظر باشد و این موضوع یقینا به این معنی است که آموزش و پرورش مناطق مختلف باید در این نظارتش ارزیابی داشته باشد و مدیران را از منظر این نتایج ارزیابی کرد. امتحانات نهایی تنها شاخصی است که کل نظام آموزشی ما را می‌سنجد چون همه را با یک معیار می‌سنجد.

یعنی به نظر شما یکی از دلایل پایین بودن میانگین نمرات دانش‌آموزان دبیرستانی کمبود نظارت روی کار معلمان مدارس است؟

اصلی‌ترین دلیل این موضوع، بی‌کیفیت بودن نظام ارزشیابی در آموزش و پرورش است. اصلی‌ترین موضوع در این‌باره این است که باید نظام ارزشیابی را ارتقا دهیم. مثلا همیشه در تحلیل اطلاعات در این‌باره می‌بینیم که در مناطقی که به ارزشیابی و امتحان طول سال توجه شده است، درنهایت همبستگی معناداری بین نمرات امتحان‌های مستمر و نهایی وجود دارد، میانگین نمرات بالاتر است. اما از طرف دیگر ما مناطقی در کشور داریم که میانگین نمرات دانش‌آموزان در امتحانات نهایی ٧ شده اما در طول‌ سال ١٨ شده و این نشان می‌دهد که در طول ‌سال ارزشیابی درستی اتفاق نیفتاده است. بنابراین هرجا به امتحانات و ارزشیابی طول‌ سال توجه شده ما نتایج بهتری در امتحانات نهایی داشته‌ایم ولی در مناطقی که ارزشیابی بی‌ضابطه بوده مثلا معلم در طول سال مرتب نمره دانش‌آموز را ٢٠ داده، دیده‌ایم که در امتحانات نهایی او شده ٧ و این نشان می‌دهد که ارزشیابی بی‌ضابطه بوده است.

البته در این میان هستند کسانی که معتقدند برای یکپارچه کردن نظام ارزشیابی و دوری از نمره‌گرایی زیاد که به اعتقاد آنها ضررهایش در سال‌های گذشته بیش از سودش بوده، بهتر است امتحانات نهایی را حذف کرد.

ببینید نمی‌توان به همین راحتی گفت که باید امتحانات نهایی را حذف کرد. ما ۵٠‌سال است که این‌ امتحان هماهنگ کشوری را در همه دروس برگزار می‌کنیم. این درست است که ارزشیابی‌کننده آموزش، کسی است که خودش آموزش می‌دهد و اگر دبیر خودش سوالات را طراحی کند، بهتر است ولی این به این معنا نیست که نباید امتحان نهایی برگزار شود چون این امتحانات آموزش و پرورش را یک‌جا می‌سنجد و این موضوع خوبی است؛ مانند آزمون‌های پز یا کینگ که در سرتاسر دنیا برگزار می‌شود و باعث می‌شود نتایج آن با هم مقایسه شود و درنهایت حتی می‌توان نتایج آن را در همه کشورها با هم مقایسه کرد. همین رنکینگ را ما در کشورمان در میان دانش‌آموزان با امتحان نهایی می‌سنجیم. از طرف دیگر این درست است که امتحان نهایی وجود دارد ولی این دبیر است که در طول‌ سال از دانش آموزش سوال می‌کند و چندین نمره وجود دارد. نمرات کلاسی با امتحان نهایی جمع می‌شود ولی چون این امتحان با تنوع و اختلاف وضع آموزشی، اقتصادی، فرهنگ و … است؛ شاخص خوبی است برای این‌که بتوانیم عدالت آموزشی را محک بزنیم.

شما می‌گویید که سال‌هاست میانگین نمرات امتحانات نهایی پایین است اما تا به حال کمتر دیده شده که با صراحتی که شما در این‌باره صحبت کرده‌اید، این میانگین پایین اعلام شود. چه شد که شما این موضوع را اعلام کردید؟

ما به این دلیل این موضوع را اعلام کردیم که دیدیم واقعا این وضع خوبی نیست و خواستیم در میان مسئولان آموزشی و اولیا و دانش‌آموزان در این‌باره حساسیت‌زایی کنیم. از طرف دیگر ما تقریبا دو‌ سال است که در مرکز سنجش آموزش و پرورش نتایج امتحانات نهایی در پایه‌های سوم متوسط نظری، فنی حرفه‌ای و پیش‌دانشگاهی را جمع‌آوری می‌کنیم. این موضوع قبلا در اختیار مناطق بود و سیستمی که این اطلاعات را تجمیع کند، وجود نداشت و حالا این اتفاق افتاده است. هدف ما در طرح این بحث در حوزه‌های مختلف این است که چرا میانگین نمره به این صورت است و برای این‌که میانگین نمره را بهبود دهیم چه اتفاقی باید بیفتد. اما این نمرات مربوط به یک مقطع است و باید تعمیم پیدا کند تا بتوانیم در دوره اول و دوم متوسطه سطح علمی دانش‌آموزان را بهبود دهیم چون تحلیلی که ما در حاضر در مقطع سوم و پیش‌دانشگاهی انجام می‌دهیم تا بیاید انجام شود دانش‌آموز از سیستم آموزش و پرورش خارج می‌شود بنابراین همه تلاشمان این است که این سامانه را تعمیم دهیم. ایده‌آل ما این است که دبیر، نمراتی را که می‌گیرد خودش نمراتش را در این سامانه وارد کند و خود دبیران بدانند که در کل کشور این اطلاعات جمع‌آوری می‌شود و یقینا این موضوع روی فرآیندهای آموزش بهبود پیدا می‌کند چون آنها روی کارشان احساس نظارت می‌کنند. الان اگر معلمان در مدارس بدانند در وزارت جمع می‌شود، این موضوع در فرآیند ارزشیابی ما تاثیر می‌گذارد. از طرف دیگر ما با این سیستم تحلیل داده‌ها، همه فعالان تعلیم و تربیت مانند تالیف کتب، تجهیزات، کسانی که امتحان می‌گیرند و … همه را با این سوال روبه‌رو می‌کنیم که چرا این اتفاق افتاده و میانگین نمرات به این اندازه پایین است.

یعنی این سیستم جمع‌آوری داده درباره میانگین نمرات دیگر پایه‌های دوره اول و دوم متوسطه وجود ندارد؟

خیر در دیگر پایه‌ها درحال حاضر این سیستم وجود ندارد. درحال حاضر سامانه فاینال داریم و همه استان‌ها درباره امتحانات نهایی به ما اطلاعات می‌دهند. الان دنبال این هستیم که این سامانه را به پایه‌های اول و دوم ببریم ولی این اتفاق هنوز نیفتاده است. قبل از ایجاد این سیستم برای امتحانات نهایی، توصیف و تحلیل در این‌باره وجود نداشت اما الان در سطح مدرسه‌ای، شهرستانی، استانی و ملی اطلاعات درباره نتایج امتحانات دانش‌آموزان را جمع‌آوری و در ۴ سطح تحلیل می‌کنیم و این باعث شده که در مدرسه، دانش‌آموز، مدیر، معلم و … در همه شهرها و همه رشته‌ها با هم مقایسه شوند. این روند دو ‌سال را طی کرده و امیدواریم به تدریج به دیگر پایه‌ها هم برسد.

نکته دیگر این است که شما با وجود اعلام خبر میانگین پایین نمرات امتحانات نهایی در ایران، جزییاتی از این موضوع اعلام نکرده‌اید. مثلا آیا مشخص است که میانگین نمرات در هر کدام از رشته‌های ‌سال سوم متوسطه به چه صورت است؟

بله. ما اطلاعات دقیق در این‌باره را داریم. مثلا درحال حاضر میانگین نمرات دانش‌آموزان در خرداد ٩۴ رشته ریاضی در کل کشور ١٣,٢٣ و در تجربی ١٢.٨٧ است و در انسانی ١٠.٢۶ است. این نشان می‌دهد که در کل در رشته ریاضی بیشترین نمره را داریم، بعد تجربی و بعد انسانی.

تفاوت این آمارها به تفکیک درباره دانش‌آموزان دختر و پسر به چه صورت است؟

در کل کشور دانش‌آموزان دختر در بیشتر دروس، رشته‌ها و شاخه‌ها بهتر از پسران هستند. البته این حرف کلی است و وقتی تحلیل دقیق‌تر می‌کنیم با وجوه تمایزی مواجه می‌شویم. در شاخه نظری به این دلیل که دانش‌آموز دختر و پسر در چهار رشته داریم، قابل مقایسه‌اند اما در فنی‌حرفه‌ای با هم فرق می‌کنند؛ در نظری‌ها، دخترها میانگین نمره‌شان بهتر است. مثلا در رشته ریاضی میانگین نمره دختران در خرداد ٩۴، ١۴,٣۶ و میانگین همین رشته در پسران ١٢.۶١ است. در رشته تجربی میانگین نمرات دانش‌آموزان دختر ١٣.٧١ و پسر ١١.۴٨ است. در رشته انسانی هم میانگین دختران ١١.۴ است و پسران ٨.۵٢ است.

درصدهای قبولی و مردودی دختران و پسران در امتحانات نهایی به چه صورت است؟

درکل‌ درصد قبولی دانش‌آموزان دختر و پسر رشته ریاضی و درکل کشور ٨٧,٢٨، تجربی ٨۵.۶٢‌درصد و انسانی ٧٢.۶۴‌درصد است. از طرف دیگر‌ درصد قبولی دانش‌آموزان ما در خرداد ٩٣ و ٩۴ ٨٠‌درصد است. یعنی دانش‌آموزان در دروس‌شان قبول شده‌اند ولی نمره پایان ‌سال آنها حدود ١٢ است، پس یعنی ۶٠‌درصد دانش‌آموزان توانسته‌اند به محتوای آموزشی پاسخ دهند و ۴٠‌درصد از آنها محتوا را یاد نگرفته‌اند یا در امتحان پس نداده‌اند.

پراکندگی جغرافیایی در محاسبه میانگین نمرات به چه شکل است؟ مشخص است که در کدام مناطق این میانگین پایین‌تر است و کجا بالاتر؟

بله، پراکندگی جغرافیایی مشخص است ولی بهتر است که اطلاعات آن را اعلام نکنم.

چرا؟

چون نمی‌توانیم این آمار را اعلام کنیم. یکی از دلایلش این است که اگر آمار همه استان‌ها را بگوییم افرادی آن را چماق می‌کنند و توی سر مدیران آموزش و پرورش می‌زنند و در کل دانستن این اطلاعات مشکلی را از آموزش و پرورش ما حل نمی‌کند.

خب، به صورت کلی هم نمی‌شود گفت که حدودا کدام مناطق میانگین پایین‌تری در نمرات نهایی دارند؟

مثلا مشخص است که در مناطق محروم وضع نمره‌ها خیلی بدتر از مناطق برخوردار است. من فکر می‌کنم بهتر باشد درباره دلایل این اتفاق بیشتر صحبت کنم. من فکر می‌کنم که مسأله نخست ما در نظام تعلیم و تربیتی مسأله نیروی انسانی است. البته این موضوع هم وجود دارد که هرجا که به دلیل پراکندگی جغرافیایی، بدی وضع اقتصادی، آب و هوای بد، محرومیت استان بیشتر است، ما نتایج خوبی در امتحانات نهایی نمی‌گیریم. مثلا استان سیستان و بلوچستان یکی از این استان‌هاست، چون این استان به لحاظ پوشش تحصیلی فاصله زیادی از بقیه استان‌ها دارد. از طرف دیگر نیروی انسانی مرتبط با دروس، کم وجود دارد و از طرف دیگر برنامه درسی هم مزید بر علت پایین آمدن نمرات دانش‌آموزان شده است؛ مثلا پراکندگی جغرافیایی در مناطق گرمسیری یا بد آب و هوا و … در برنامه درسی مشکلاتی به وجود می‌آورد و این مشکلات دیده نمی‌شود. این یک واقعیت است که محتوای آموزشی برای همه دانش‌آموزان در ایران و در همه مناطق یکی است اما در مناطق محروم، گرمسیر یا سردسیر معلم حتی خیلی وقت‌ها نمی‌تواند کتاب‌ها را کامل تدریس کند اما دانش‌آموز باید همان امتحانی را بدهد که دانش‌آموز منطقه برخوردار می‌دهد، درحالی‌که حتی گاهی بخشی از کتاب‌ها به او آموزش داده نشده است.

آقای دکتر می‌دانید که چندسال پیش و بعد از تغییر نظام آموزشی به ۶,٣.٣، مردودی دانش‌آموزان در پایه اول دبیرستان حذف شد و تعدادی از کارشناسان آموزشی گفتند حذف مردودی اول دبیرستان باعث افت تحصیلی و افت نمرات دبیرستانی‌ها در سال‌های بعدی می‌شود. شما فکر نمی‌کنید که یکی از دلایل مهم پایین بودن میانگین نمرات دانش‌آموزان در پایه سوم، همین موضوع است؟

فکر می‌کنم که راه بهبود در نظام آموزشی این نیست که مردودی و تکرار پایه را زیاد کنیم. اگر امکان تکرار پایه را فراهم کنیم ولی به سایر الزامات آموزش توجه نکنیم مشکلی حل نمی‌شود.‌ ای بسا دانش‌آموزانی که مردود می‌شوند و سرکوفت‌های زیادی می‌خورند و به لحاظ روانی به‌شدت آسیب می‌بینند، اصلا دیگر ادامه تحصیل ندهند. بهترین روش این است که ما باید نظام ارزشیابی‌مان را طوری کنیم که خود این نظام به بالا رفتن نمرات دانش‌آموزان کمک کند. اگر نظام ارزشیابی منظمی داشته باشیم چون دانش‌آموز مرتب بازخورد می‌گیرد، بنابراین راهش این نیست که تکرار پایه را پیاده کنیم. مردودی باعث افزایش سطح علم نمی‌شود.

مشاهده هزینه کلاسها

اشتراک گذاری

تقویم جدید ثبت نام و برگزاری آزمون‌های سال 1395 دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی کشور اعلام شد.

به گزارش ایسنا، سازمان سنجش آموزش کشور ضمن اعلام تغییر زمان برگزاری برخی آزمون‌ها ، تقویم آزمونی جدید دوره‌های دکتری (نوبت اول و نوبت دوم)، کارشناسی ارشد ناپیوسته و سراسری سال 95 را منتشر کرد.

ثبت‌نام آزمون دکتری از دی

ثبت‌نام برای شرکت آزمون دوره دکتری 95(نوبت اول) از طریق سایت سازمان سنجش آموزش به نشانی www.sanjesh.org از 6 دی‌ماه آغاز شده و تا 15 دی‌ماه 94 ادامه دارد . تاریخ برگزاری این آزمون در تاریخ 14 اسفند 94 خواهد بود.

ثبت‌نام برای آزمون دوره دکتری 95 (نوبت دوم) نیز از 24 مردادماه آغاز شده و تا 30 مرداد ادامه دارد. این آزمون در تاریخ 7 آبان‌ماه 95 برگزار می‌شود.

زمان ثبت‌نام آزمون ارشد و کنکور

بر اساس این گزارش، ثبت‌نام برای شرکت در آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 95 از تاریخ 16 آذرماه آغاز شده و تا تاریخ 22 آذرماه ادامه دارد. این آزمون در روزهای 16 و 17 اردیبهشت‌ماه برگزار می‌شود.

همچنین ثبت‌نام برای شرکت در آزمون سراسری سال 95 از تاریخ 19 بهمن ماه آغاز شده و تا تاریخ 28 بهمن 94 ادامه دارد. این آزمون بعد از ماه مبارک رمضان و در تاریخ‌های 24 و 25 تیرماه 95 برگزار می‌شود.

اشتراک گذاری

نتایج کنکور 95 هفته اول مهرماه اعلام میشود

رییس سازمان سنجش و آموزش کشور اعلام کرد بدلیل اینکه کنکور 95 با ماه مبارک تقابل داشته و به همین دلیل در روزهای 24 و 25 تیرماه برگزار میگردد نتایج آن نیز با کمی تاخیر و در هفته اول مهره اعلام میشود لذا دانشگاهها امادگی لازم برای .ثبت نام از پذیرفته شدگان کنکور 95 را داشته باشند

اشتراک گذاری

مشاور عالی رئیس سازمان سنجش آموزش کشور گفت: دفترچه راهنمای ثبت‌نام آزمون سراسری سال ۹۵ به همراه اطلاعیه تکمیلی ثبت‌نام یکشنبه ۱۸ بهمن منتشر می‌شود. داوطلبان میتوانند از وبسایت سازمان سنجش به آدرس www.sanjesh.org نسبت به دانلود دفترچه و ثبت نام اقدام نمایند.
حسین توکلی مشاور عالی رئیس سازمان سنجش در گفت‌وگو با فارس، گفت: ثبت‌نام برای آزمون سراسری نیمه حضوری نوبت دوم و پردیس‌های دانشگاه‌ها، پیام نور، مؤسسات آموزش عالی غیرانتفاعی و غیردولتی و کد رشته‌های تحصیلی با آزمون دانشگاه آزاد از دوشنبه 19 بهمن ماه آغاز می‌شود و تا 28 بهمن ماه ادامه داد.
وی افزود: همچنین دفترچه راهنمای ثبت‌نام نیز به همراه اطلاعیه تکمیلی ثبت‌نام فردا یکشنبه 18 بهمن ماه منتشر می‌شود.
وی گفت: بر اساس برنامه پیش‌بینی شده آزمون سراسری سال 95 صبح و بعدازظهر پنج‌شنبه 24 و جمعه 25 تیر ماه در حوزه‌های امتحانی برگزار می‌شود

اشتراک گذاری

عضو کمیسیون آموزش مجلس با انتقاد از نبود آمار مشخص در زمینه سوء مصرف دارویی دانشجویان و دانش آموزان تصریح کرد: اگر آمار دقیقی از سوء مصرف‌ها در اختیار نداشته باشیم عملا از پیشگیری پدیده اعتیاد دانش آموزی و دانشجویی باز می‌مانیم.

 

ابولقاسم خسروی درباره شیوع مصرف ریتالین و دیگر مواد روان گردان بین دانشجویان و دانش آموزان در شب‌های امتحانی اظهار کرد: این مسئله بارها در کمیسیون آموزش و با حضور وزرای علوم و آموزش و پرورش بطور ویژه مطرح شده، اما به دلیل نبود آمار مشخص از این نوع سوء مصرف دارویی، کمیسیون موفق به اتخاذ تصمیم جدی و الزام آوری نشده است.

وی افزود: بحث مواد‌مخدر در مدارس و دانشگاه‌ها از مسائلی است که به جهت منفی بودن تبعات اجتماعی آن در سطح جامعه، به‌صورت جدی به آن پرداخته نشده و مهمترین دلیل آن نیز نبود آمار دقیق و متقن در این رابطه به منظور پیگیری و پیشگیری از آن است.

آمار دقیقی از سوء مصرف داریی وجود ندارد
نماینده مردم تربیت حیدریه در مجلس شورای اسلامی بابیان این مطلب که اگر آمار دقیقی از این نوع سوء مصرف‌ها در دست نداشته باشیم عملا از پیشگیری پدیده اعتیاد دانش آموزی و دانشجویی باز می مانیم، خاطر نشان کرد: واقعیت آن است که ارائه ندادن اطلاعات دقیق درباره مصرف مواد‌مخدر در محیط‌های آموزشی موجب می‌شود تا برنامه‌ریزی‌های لازم و تدابیر ضروری برای رفع و کنترل این مهم اتخاذ نشود.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس تصریح کرد: به نظر می‌رسد در بدو امر و به منظور پیشگیری مسئله اعتیاد دانش آموزی و دانشجویی می بایست آمار های دقیقی از این پدیده ها به صورت مستند ارائه شود.

عدم هماهنگی بین‌متولیان پیشگیری‌ از‌ اعتیاد دانش‌آموزی

عضو کمیسیون آموزش مجلس، عدم هماهنگی بین دستگاه‌های متولی پیشگیری از اعتیاد را از دیگر دلایل ناکامی در این عرصه ارزیابی و تصریح کرد: در بیشتر موارد ارتباط ساختارمند و هماهنگی که متناظر به یک برنامه هدفمند در غالب یک نقشه جامع بین دستگاهی باشد وجود ندارد و به همین جهت، اکثر اقدامات به صورت جزیره ای و موقت انجام می‌شود.

پیشگیری از اعتیاد یا درمان اعتیاد

خسروی دلیل دیگر ناتوانی مبازره فراگیر با اعتیاد جوانان را درمان محوری صرفِ راهکار های موجود عنوان و یاد آور شد: اگر به دنبال اقدامات تاثیر گذار در حوزه مبارزه با اعتیاد جوانان هستیم و اگر می‌خواهیم این معضل شوم اجتماعی به صورت ریشه ای حل و فصل شود، می‌بایست اقدامات‌مان را بر مبنای پیشگیری از اعتیاد صورت بندی کنیم، چرا که نگاه صرف درمانی، کمکی به ریشه کنی اعتیاد نمی‌کند.

ایجاد شرایط برای تخلیه انرژی دانش‌آموزان

نماینده مردم تربیت حیدریه در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از عدم برنامه ریزی صحیح درباره اوقات فراغت دانش آموزان در مدارس کشور اظهار کرد: متاسفانه بستر و امکانات مناسبی به منظور هدایت و تخلیه انرژی دانش آموزان در مدارس پیش بینی نشده که اگر نتوانیم نیاز جوانان را به خوبی درک و برطرف نماییم، همین موضوع می‌تواند در گرایش جوانان و نوجوانان به مسائل حاشیه ای از جمله اعتیاد موثر باشد.

وی با “استرس زا” خواندن سنجش در مقاطع مختلف تحصیلی، مسئله اضطرابِ امتحانی را از دیگر مسائل گرایش دانشجویان و دانش آموزان به قرص‌هایی به مانند ریتالین ارزیابی و تصریح کرد: در هیچ یک از سیستم‌های آموزشی چنین روش و فضای استرس زایی برای سنجش و ارزیابی دانش آموزان و دانشجویان وجود ندارد. در سیستم آموزسی ما متاسفانه امتحانات تبدیل به یک اضطراب روانی برای دانش آموزان و دانشجویان شده است.

تغییر شیوه امتحان “استرس زای” دانش آموزان و دانشجویان

خسروی ادامه داد: این شیوه سنجش، علی رغم استرس زایی، هیچ انباشت علمی را نیز به دنبال نخواهد داشت، زیرا فرد با محور قرار دادن نمره آزمون، اقدام به انباشت یک شبه اطلاعات به منظور کسب نمره بالاتر کرده که بطور قطع این اقدام که با حفظیات شب امتحانی همراه است کمکی به پرورش ذهنی محصلین نمی‌کند و علاوه بر ماهیت استرس زای خود می‌تواند زمینه ای برای گرایش به انواع قرص به منظور تمرکز بیشتر شب امتحان باشد.

عضو کمیسیون آموزش در خصوص چرایی گرایش دانش آموزان به مصرف ریتالین گفت: باور غلط دانشجویان و دانش آموزان درباه بهبود عملکرد مغز با مصرف این دارو، باعث مصرف آن در شب‌های امتحانی شده است.

خسروی با اشاره به لزوم اطلاع رسانی در خصوص پیامدهای مصرف این نوع از داروها افزود: در این بین، بیان ابعاد خطرناک مصرف ریتالین حلقه مفقوده زنجیره مبارزه با این نوع سوء مصرف است. متاسفانه دانش آموزان ما نمی‌دانند موادی مانند ریتالین، مخدر محسوب می‌شوند و مصرف مداوم آن به شدت اعتیاد آور است.

باور‌ غلط و خطرناک دانش آموزان و دانشجویان در خصوص قرصهای شب امتحانی

وی تصریح کرد: اطلاعات غلطی که در مورد احتمال افزایش موفقیت در امتحانات در دانش‌آموزان شایع شده، فاقد مبنای صحیح علمی است و متأسفانه این انتخاب غلط که عموماً تحت تأثیر القاء دوستان یا افراد سودجو اتخاذ می‌شود، راه ورود به اعتیاد به مواد محرک در کشور ما شده است.

وی با تاکید بر اینکه داروهایی که بدون تجویز پزشک مصرف می‌شود، خطر اعتیاد آوری دارند افزود: در کنار باور غلط دانش آموزان درباره این داروی بسیار اعتیاد آور که آنرا درمانی برای بیدار باش و افزایش سطح هشیاری خود در شب‌های امتحان تلقی می‌کنند، سهل الوصول بودن این داروها کار پیشگیری از سوء مصرف آنرا دشوارتر کرده است، زیرا یک دانش آموز و یا دانشجو به راحتی می‌تواند به این قرص‌ها دسترسی داشته باشد.

نماینده مردم تربت حیدریه در مجلس با اشاره به اعمال سیاست‌های نظارتی برای توزیع این نوع داروها توسط نهادهای سیاستگذار، خاطرنشان کرد: از آنجا که ریتالین در داروخانه‌های خاص و براساس ضوابط ویژه‌ای به بیماران ارائه می‌شود، لذا بحث بازار سیاه و داروهای تقلبی در این میان قدرت می‌یابد. افراد و به ویژه دانشجویان باید توجه داشته باشند که احتمال تقلبی بودن ریتالین توزیع شده در بسیاری از مراکزی که به صورت غیرقانونی فعالیت می‌کنند، وجود دارد.

لزوم برگزاری کلاسهای آگاه سازی در محیط‌های‌ علمی‌ و‌ آموزشی

عضو کمیسیون آموزش، برگزاری برنامه های آگاه سازی مبتی بر شواعد علمی و عملی را از موارد تاثیر گذار در پیشگیری سوء مصرف در بین دانشجویان و دانش آموزان عنوان کرد و ادامه داد: تشدید نظارت بر عرضه دارو و مبارزه جدی با قاچاق چیان و عرضه کنندگان این قرص‌ها می‌تواند زمینه را برای کاهش مصرف این نوع داروها در بین محصلین و دانشجویان فراهم آورد.

خسروی در خاتمه بیان کرد: درخواست ما از وزارت خانه‌های آموزش و پرورش و علوم این است که با توجه به سبک زندگی جوانان اطلاع رسانی‌های لازم برای پیشگیری از پدیده اعتیاد را انجام دهند و حتی المقدور زمینه‌های لازم برای تخلیه انباشت‌های فکری، روحی و روانی دانش آموزان و دانشجویان را به منظور دوری آنان از اعتیاد مهیا سازند.

// ]]>

اشتراک گذاری

کلیه امتحانات نوبت اول دانش آموزان دبیرستان ( دوره اول و دوم ) بدلیل تعطیلی برخی مدارس در اواخر آذرماه(بدلیل آلودگی و سرما) با یک هفته تاخیر آغاز میشود

به گزارش سرویس آموزش و پرورش ایسنا، امتحانات متوسطه دوره اول از(94/10/12 لغایت 94/10/23) و متوسطه دوره دوم از( 94/10/12 لغایت 94/10/29)بر گزار می گردد. لازم به ذکر است تاریخ امتحان نهایی کسانی که در شهریور رد شده اند بدون تغییر بوده و مطابق برنامه قبلی برگزار میگردد

اشتراک گذاری


مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور گفت: اسامی پذیرفته شدگان نهایی مرحله تکمیل ظرفیت و رشته های صرفا بر اساس سوابق تحصیلی کنکور ۹۴ یکشنبه منتشر می شود.

دکتر حسین توکلی افزود: فهرست اسامی پذیرفته شدگان نهایی رشته های تحصیلی مرحله تکمیل ظرفیت و همچنین رشته های تحصیلی دانشگاه پیام نور و موسسات آموزش عالی غیر انتفاعی و غیردولتی آزمون سراسری سال ۹۴ که پذیرش آنها صرفا بر اساس سوابق تحصیلی صورت گرفته است، در روز یکشنبه ۸ آذرماه ۹۴ بر روی سایت سازمان سنجش قرار می گیرد.

وی افزود: کلیه پذیرفته شدگان مذکور ضرورت دارد که به مفاد اطلاعیه ای که همراه با اسامی آنها بر روی سایت قرار می گیرد توجه کنند تا بتوانند از زمان و مدارک مورد نیاز ثبت نام مطلع شوند.

اشتراک گذاری

.دیپلمه های سال 84 به بعد میتونن برای بالا بردن معدل دیپلم دوباره در امتحانات نهایی شرکت کنند.

وزیر آموزش و پروش امروز و در حاشیه همایش امر به معروف در پاسخ به خبرنگار افزود بر اساس مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش به کلیه فارغ التحصیلان دیپلم سال 84 به بعد اجازه داده میشود حداکثر یکبار دیگر در امتحانات نهایی (خرداد،شهریور، مهر) شرکت کرده و معدل خود را ترمیم کنند و امکان قبولی خود را در کنکور بالا ببرند.

.با این مصوبه کلیه کسانی که توی امتحانات نهایی قبلی نمره خوبی رو کسب نکرده بودند واز تاثیر معدل خودشون نگران بودن حالا میتونن با یه شانس دوباره سعی در جبران و ترمیم معدل خودشون بکنن.

اشتراک گذاری

ابراهیم خدایی رئیس سازمان سنجش اعلام کرد که تاثیر معدل در کنکور 94 همان 25 درصد است اما برای کنکور 95 علاوه بر تاثیر معدل سال سوم معدل سال چهارم نیز به میزان 5 درصد تاثیر مثبت بر نتایج کنکور میگزارد. چهار درس از دروس سال چهارم به شکل کشوری برگزار میگردد که معدل این نمرات 5 درصد بر روی کنکور تاثیر گزار میباشد.

باعث افتخار گروه آموزش آنلاین پادرس میباشد که در زمینه ارتقاء سطح علمی و نمرات شما با برگزاری کلاسهای خصوصی آنلاین در کنارتان باشد.

اشتراک گذاری

مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش پژوهان جوان از تمدید ثبت نام داوطلبان آزمون ورودی دبیرستان‌های استعدادهای درخشان تا ساعت 24 روز دوشنبه 24 اسفند ماه خبر داد.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آنا، دانش‎آموزان پایه ششم و پایه‎ نهم می‌توانند جهت ثبت نام در آزمون ورودی مدارس استعدادهای درخشان به پایگاه اینترنتی http://www.sanaad.medu.ir/ مراجعه کنند.

بر اساس این گزارش، کارت ورود به جلسه آزمون 10 روز قبل از برگزاری آزمون از طریق پایگاه اینترنتی «سناد» در اختیار داوطلبان قرار خواهد گرفت.

بر این اساس، آزمون ورودی پایه هفتم مدارس استعدادهای درخشان راس ساعت 9 صبح روز پنج شنبه 23 اردیبهشت و آزمون ورودی پایه دهم راس ساعت 9 صبح روز جمعه 24 اردیبهشت ماه 95 در سراسر کشور به صورت همزمان برگزار می‌شود.

اشتراک گذاری

 آزمون مدارس نمونه دولتی (پایه نهم،هنرستان و دوره اول دبیرستان) سال تحصیلی 95-96 از تاریخ25 فروردین آغز و تا تاریخ 14 اردیبهشت ماه ادامه دارد لذا شما دانش آموزان به منظور ثبت نام با مظالعه بخشنامه زیر نسبت به ثبت نام در ازمون مدارس نمونه دولتی اقدام نمایید این آزمون راس ساعت 9 صبح تاریخ 4-4-95 برگزار خواهید شد.

جهت اطلاع از سایر شرایط ثبت نام و همچنین منابع آزمون مدارس نمونه دولتی میتوانید بخشنامه را از لینک زیر دانلود نمایید.

دانلود بخشنامه آزمون مدارس نمونه دولتی

اشتراک گذاری

امشب مهلت ثبت نام کنکور سراسری سال 95 به پایان میرسد و این در حالی است که بیش از 830 هزار نفر در کنکور 95 ثبت نام کرده اند.
دکتر حسین توکلی در گفتگو با خبرنگار  حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان  افزود: اطلاعات ثبت نامی داوطلبانی که در کنکور ۹۵ ثبت نام کرده اند از دوشنبه ۱۷ بر روی سایت سازمان سنجش قرار گرفته است و افراد می توانند تا ساعت ۲۴ پنجشنبه ۲۰ اسفند، نسبت به ویرایش فرم خود اقدام کنند.
وی خاطرنشان کرد: ۱۰ هزار  داوطلب در فرصت مجدد ثبت نام در کنکور سراسری ۹۵ شرکت کرده اند.
مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور یادآور شد: داوطلبان تنها تا ساعت ۲۴ امروز پنجشنبه ۲۰ اسفند ماه فرصت دارند در این آزمون ثبت نام کنند و یا فرم اطلاعات خود را ویرایش کنند.
وی خاطرنشان کرد: پیش از این تعداد ۸۲۳ هزار و ۵۴۲ نفر در کنکور سراسری ۹۵ ثبت نام کرده اند. با در نظر گرفتن میزان ثبت نام جدید، تعداد شرکت کنندگان در کل گروههای آموزشی (ریاضی،تجربی،انسانی،هنر و زبان) به حدود ۸۳۳ هزار نفر رسیده است. 
توکلی گفت: کنکور سراسری ۹۵ در صبح و بعد از ظهر روزهای پنجشنبه و جمعه ۲۴ و ۲۵ تیرماه ۹۵ در حوزه های امتحانی مربوط برگزار می شود و کارنامه در دهه دوم مردادماه منتشر می شود.

اشتراک گذاری

 
کانال تلگرام پادرس

در تاریخ  16 بهمن خبری بر روی سایتهای خبری آمد مبنی بر حکم دیوان عدالت اداری بر حذف قانون تاثیر معدل: در زیر گزارشی کوتاهی در مورد مشروح این خبر بیان مینماییم

در شهریور ماه سال 92 قانونی در مجلس تصویب شد با عنوان "قانون سنجش کشور: که مصوب میکند از سال تحصیلی 93-94 به تدریج و طی یک دوره 5 ساله شیوه جدیدی در کنکور سراسری اعمال شود و معدل تاثیر گزار باشد و در این قانون آمده تا قبل از این کنکور همانند قبل از آن برگزار گردد و معدل فقط تاثیر مثبت در کنکور داشته باشد همچنین در این قانون آمده است که میانگین معدل 3 سال آخر باید در کنکور 94 و بعد از اعمال گردد.

خب تا اینجا رو متوجه شدید

پس از این قانون در آذر سال 92 شورای سنجش و  پذیرش جلسه برگزار میکند وتصویب میکند برای کنکور 93 (یکسال زودتر ) معدل سال سوم در کنکور تاثیر گزار باشد.

طی حکم دیوان عدالت اداری دو تخلف با این تصمیم صورت گرفته:

1- معدل یکسال زودتر در کنکور تاثیر گزار شده است (باید در کنکور 94 تاثیر گزار میشد)

2- در قانون آمده میانگین معدل 3 سال دبیرستان اما در کنکور93 فقط معدل سال سوم تاثیر گزار است.

و با توجه به تخلفات صورت گرفته دیوان عدالت اداری این قانون را ابطال کرده است

حالا چی میشه؟

باید منتظر موند تا دوباره شورا سنجش و پذیرش برگزار بشه و تعیین تکلیف کنه و به احتمال زیاد برا کنکور 95 همون تاثیر مثبت معدل رو اجرا میکنه یعنی معدل فقط تاثیر مثبت میزاره و اونایی که معدل پایینی دارن نگران تاثیر معدلشون نباشن. اما اینکه برای دوسال قبل که این قانون اجرا شده چه اتفاقی می افتد. معلوم نیست؟

اما نکته جالب این اتفاقات اینه که یکی از داوطلبان کنکور 93 این شکایت رو کرده و تا آخرشم رفته گروه آموزش آنلاین پادرس به  خانم فاطمه کریمی تبریک میگه که برای گرفتن حقش تا آخر تلاش کرده و امیدشو از دست نداده بود.

تکمیل خبر:

دکتر کدخدایی رئیس سازمان سنجش پس از یک روز در رابطه با خبر منتشر شده اظهار نظر نموده اند:

ایشان اعلام کردند رای دیوان عدالت مبنی بر تاثیر قطعی معدل در کنکور است و منظور تاثیر مثبت نبوده است.

ایشان گفتند برای کنکور 95 امکان دارد دو اتفاق بیافتد

1) همانند قبل از سال 93 معدل فقط تاثیر مثبت بر کنکور داشته باشد

2)درخواست تفسیر قانون از مجلس شورای اسلامی شده است در صورتی که نظر مجلس از دوره پنج ساله این بوده که تاثیر سوابق با ۲۵ درصد شروع شود و متناسب با افزایش پوشش سابقه تحصیلی این درصد افزایش پیدا کند.

 اگر مجلس تا قبل از کنکور تفسیر جدیدی از قانون بدهد امکان تاثیر قطعی معدل میباشد در غیر فقط تاثیر مثبت بر نمره داوطلب دارد.

 تکمیل خبر: معدل در کنکور 95 تاثیر مثبت دارد

 با توجه به مصاحبه اخیر رییس سازمان سنجش معدل برای کنکور 95 فقط تاثیر مثبت دارد.

تکمیل خبر:جلسه استفساره مطرح نشد.

مجلس در آخرین روز کاری خود در سال 94 (26 اسفند) استفساریه مطرح نشده و موضوع، بار دیگر به کمیسیون آموزش واگذار شد تا مورد بررسی قرار گیرد. هم‌فکری و اطّلاع‌رسانی مؤثر میان مردم و نمایندگان مجلس، به‌ویژه اعضای محترم کمیسیون آموزش، در تعطیلی‌های پیشِ‌رو می‌تواند زمینه‌سازِ یک تصمیم‌گیری خردمندانه و پایدار در زمینه‌ی ابطال و یا تأثیر عادلانه‌ی معدل در نتیجه‌ی آزمون سراسری باشد.

تکمیل خبر: مصاحبه رییس سازمان سنجش در فرودین 95

رئیس سازمان سنجش تاکید کرد: اگر مجلس به استفساریه رای نداده و این موضوع را تغییر ندهد، رای دیوان عدالت اداری در این خصوصا عینا اجرا خواهد شد چرا که رای دیوان لازم‌الاجراست.
رای دیوان: عدم تاثیر مستقیم معدل و برقراری روند سابق تاثیر معدل (تاثیر مثبت معدل)

تکمیل خبر:( 5 اردیبهشت 95 ): تاثیر معدل در کنکور 95 هفته آینده مشخص میگردد.

وزیر علوم گفت: میزان سوابق تحصیلی در کنکور ۹۵ هفته آینده در مجلس تعیین تکلیف می‌شود.

محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس گفت: تعیین تکلیف میزان تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور سال 95 بر عهده نمایندگان مجلس است که به صورت طرح دو فوریتی در دستور کار قرار گرفته است.

وی افزود: البته نمایندگان می‌خواهند قانون خود را اصلاح و تصحیح کنند که پس از انجام این کار میزان تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور مشخص می‌شود.

وزیر علوم اضافه کرد: هفته آینده این کار صورت می‌گیرد و نمایندگان مجلس این موضوع را تعیین تکلیف می‌کنند

تکمیل خبر:( 11 اردیبهشت 95 ): رئیس کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی گفت: برداشت دیوان عدالت اداری درباره سهم سوابق تحصیلی در کنکور درست نبوده است.

محمد مهدی زاهدی در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به رأی دیوان عدالت اداری درخصوص ابطال سهم سوابق تحصیلی در کنکور گفت: با توجه به رایی که دیوان عدالت اداری صادر کرد،  اصلاحیه ای به رای مذکور تنظیم کردیم.

وی ادامه داد: برداشت دیوان عدالت اداری از آن قانون(تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور) درست نبوده و لذا حکمی هم که صادر کرده، به باور ما درست نیست، دیوان حکم داده است که آزمون های هر سه سال آخر دبیرستان استاندار شده و بعد اعمال قانون شود.

رئیس کمیسیون آموزش مجلس افزود: درصورتی که در همان قانون اشاره کرده ایم که باید به تدریج این کار صورت گیرد، ما برای آن که شبهه دیوان عدالت اداری رفع شود، اصلاحیه ای را ارایه و اعلام کرده ایم که متناسب با برگزاری امتحانات استاندارد، اعمال معدل آن دروس نیز استاندار شود.

وی یادآورشد: ما نظر مان را مطرح کرده ایم و منتظریم که فرصت شده و در صحن مطرح شود.

تکمیل خبر:( 14 اردیبهشت 95) تصویب کلیات طرح اصلاح اجرای قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه ها

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، نمایندگان در نشست علنی امروز (سه‌شنبه  14 اردیبهشت) در جریان بررسی طرح دوفوریتی اصلاحیه اجرای قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور مصوب سال 1392 با کلیات این طرح با 110 رای موافق،54 رای مخالف و 9 رای ممتنع از مجموع 199 نماینده حاضر درجلسه موافقت کردند.

در ماده واحده این طرح آمده است؛ مواد 1 و 3 قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه ها  و مراکز آموزش عالی مصوب 10/6/92 به شرح ذیل اصلاح و از آزمون سال 95 و پس ازآن اعمال می شود

دربند الف ماده 1 تاکید شده است که: منظور از سابقه تحصیلی نمراتی از دروس دوره 3 ساله آخر متوسطه که مطابق اصول سنجش اندازه گیری توسط وزارت آموزش و پرورش به صورت سراسرس و نهایی واستاندارد برگزار شده باشد.

هنوز اظهار نظری توسط رسمی توسط اعضای سازمان سنجش در مورد این قانون و نحوه تاثیر معدل صورت نگرفته است.

تکمیل خبر:( 26 اردیبهشت 95 ): معدل در کنکور 95 تاثیر مثبت دارد.

بالا خره امروز مجلس به طرح تاثیر معدل در کنکور رای دارد طبق این قانون در سال 95 معدل فقط تاثیر مثبت دارد و فقط نمرات امتحاناتی که به صورت سراسری برگزار میشه در کنکور تاثیر گزار میباشد اما مجلس تصمیم گیری در مورد کنکور سالهای آینده را به عهده شورای عالی آموزش گزاشته و تاثیر مثبت فقط برای کنکور 95 قطعی شده است.

کانال تلگرا پادرس
تاثیر مثبت معدل  چگونه است و چه تاثیری بروی تراز کنکور دارد؟

اول از همه جالب اینجاست بر خلاف اسمش این تاثیر ربطی به معدل نداره بلکه نمره هر درس هست که محاسبه میشه یعنی دین و زندگی توی دین و زندگی کنکور تاثیر داره زیست توی زیست و غیره. مساله بعدی این که نمره امتحان نهایی شما تاثیری در درصد درس مربوطه در کنکور نمیذاره بلکه تراز نمره امتحان نهایی بر تراز اون درس تاثیر میذاره.

ابتدا باید بدونید تراز در کنکور چیست و چگونه عمل میکند:

 بذارید یک مثال بزنیم مثلا شما در درس دین و زندگی که در کنکور هم ضریب ۳ داره تونستید ۵۰ درصد بدست بیارید. حالا اول میان این ۵۰ درصد شما رو بنا به درصد های دیگران در این درس به تراز تبدیل میکنن. مفهوم تراز اینه که شما نسبت به بقیه در کجا قرار دارید (در حالی که درصد نمیگه شما نسبت به بقیه در چه وضعیتی قرار دارید). حالا تراز شما که بنا به درصد کنکور شما و دیگران حساب شد رو میذارند یه طرف. همین کارو هم با نمره امتحان نهایی شما میکنن یعنی مثلا شما دین و زندگیتونو ۱۷ اوردید میان حساب میکنن نسبت به بقیه در کجا قرار دارید (مثلا اگه همه نسبت به شما نمره کمتری بدست اورده باشن شما بیشترین تراز رو خواهید داشت با این که نمرتون ۱۷ بوده).

حالا ترازی که از نمره نهایی بدست اومده رو میذارن طرف دیگه و با تراز نمره ای که از کنکورشما بدست اومده مقایسه می کنن. فرق تاثیر مثبت با تاثیر مستقیم اینجا معلوم میشه در سال های ۹۳ و ۹۴ در این مرحله میومدند ترازی که از امتحان نهایی شما بدست میومد رو به اندازه ۲۵ درصد در ترازی که از کنکور بدست اومده به صورت مستقیم دخالت میدادند  اما امسال که قرار شده دوباره نحوه تاثیر معدل به صورت مثبت برگرده میان یه بار تاثیر میدن یه بار تاثیر نمیدن اگر دیدند در صورت تاثیر دادن معدل تراز کلی شما بهتر شد آن را محاسبه و لحاظ میکنند  ولی اگر با تاثیر تراز معدل در تراز کنکور تراز کلی شما بدترشد  دیگه نمره امتحان نهایی شما رو در نظر نمیگیرن و به عبارت دیگه نمره امتحان نهایی شما تاثیری در کنکور شما نخواهد داشت.شما داوطلبان کنکور میتوانید سوالات درسی و کنکوری خود را به روش تدریس خصوصی آنلاین و به کمک معلمان خصوصی پادرس رفع نمایید

   مشاهده هزینه کلاسها

تدریس خصوصی

                                                     

اشتراک گذاری

امتحان نهایی شیمی که در تاریخ 27 اردیبهشت برگزار شد مورد اعتراض تعداد زیادی از دانش آموزان قرار گرفت هم به دلیل سختی و هم بدلیل بارم بندی  در همین رابطه  رییس مرکز سنجش آموزش و پرورش پاسخ خود را در این زمینه اعلام نمود

رئیس مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش گفت: سوالات امتحانات نهایی براساس اهداف دروس طراحی می‌شوند و دانش‌آموزان برای آن که بتوانند سوالات را به خوبی پاسخ دهند باید کتاب درسی را کاملاً مطالعه کنند.

عبدالرسول عمادی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم در پاسخ به این پرسش « دانش‌آموزان نسبت به دشواری سوالات امتحانات نهایی درس شیمی معترض هستند، علت دشواری سوالات چیست و امکان اصلاح نمرات وجود دارد؟» اظهارداشت:‌ برای طراحی سوالات امتحانات نهایی استانداردهایی وجود دارد و سوالات براساس اهداف دروس طراحی می‌شود.

وی افزود:‌همواره تعدادی از دانش‌آموزان نسبت به سوالات امتحانات معترض هستند که البته تعداد آن‌ها محدود است. سوالات امتحانات نهایی توسط طراحان مجرب طراحی می‌شود و پس از آن یک بار دیگر توسط تیم بازبینی مورد بازبینی قرار می‌گیرد. ضریب سختی سوالات متناسب با دانش‌آموزان کل کشور اعمال می‌شود به گونه‌ای که یک دانش‌آموز در تهران و یک دانش‌آموز در زاهدان بتوانند به سوالات پاسخ دهند.

عمادی گفت: دانش‌آموزان برای آنکه بتوانند به سوالات امتحانات نهایی به خوبی پاسخ دهند باید کتاب درسی را کاملاً مطالعه کنند اما برخی دانش‌آموزان به جای کتاب درسی، جزوات مختلف را مطالعه می‌کنند و به همین دلیل در جلسه امتحان نمی‌توانند سوالات را به خوبی پاسخ دهند.

رئیس مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش گفت:‌ هر سال سؤالات امتحانات نهایی را تحلیل می‌کنیم و از نظر ما سوالاتی دشوار هستند که 50 درصد دانش‌آموزان توانایی پاسخ به آن را نداشته باشند اما هیچ امتحانی را نداشتیم که 50 درصد دانش‌آموزان توانایی پاسخ به آن را نداشته باشند و روند به گونه‌‌ای است که بیش از 50 درصد و گاه تا حدود 60 درصد آنها به سوالات پاسخ می‌‌دهند.

تدریس خصوصی آنلاین

اشتراک گذاری